date_range سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۲۰:۰۰ ق.ظ

موگرینی: تلاش‌های مشترک اروپا و ایران برای حل بحران یمن نتیجه می‌دهد

موگرینی: تلاش‌های مشترک اروپا و ایران برای حل بحران یمن نتیجه می‌دهد
منبع خبر: الف

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید تلاش چندماهه مشترک ایران و برخی کشورهای اروپایی برای حل بحران یمن، در حال نتیجه دادن است.

به گزارش فارس، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز دوشنبه پس از نشست مشترک با وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در خصوص مسائل مطرح شده در این نشست با خبرنگاران سخن گفت.

موگرینی در خصوص بخش ایرانی مذاکرات امروزش در بروکسل، گفت: «امروز با وزراء در خصوص دو مسئله مباحثاتی داشتیم؛ اولین مطلب، حمایت قاطع ما از اجرای کامل توافق هسته‌ای در کنار ایران که ایجاد ساز و کار ویژه مالی، یکی از اجزای آن است.»

ساز و کار ویژه مالی، یک بستر انتقال پول است که اروپایی‌ها در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قول ایجاد آن را دادند. موگرینی قبلا گفته بود که این کانال مالی، تا ۱۰ آبان یعنی ۴ روز پیش از شروع دور دوم تحریم‌های آمریکا، کار خود را آغاز کند. بعدها اما گفتند که هیچ کشوری، تخصیص محلی مناسب برای تاسیس دفتر این کانال را نپذیرفته است.

آمریکا بارها تهدید کرده که استفاده‌کنندگان از این کانال مالی را - در صورت ایجاد آن - تنبیه می‌کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تلاش‌های تروئیکا برای ایجاد این کانال مالی هم اشاره کرد و گفت: «وزرای خارجه آلمان، فرانسه و پادشاهی متحده در این خصوص، به دیگر وزراء گزارش دادند؛ این کار با کمک وزرای دارایی کشورهای عضو اتحادیه، در حال اجراست؛ کار رو به جلو است و همه اعضای اتحادیه، روی این مطلب نظر واحد دارند و که این توافق، برای امنیت اروپا حیاتی است.»

موگرینی به ادعاهای همیشگی غربی‌ها علیه ایران هم پرداخت و گفت: «این اصلا بدان معنا نیست که ما چشمانمان را بر روی چیزهای دیگری که البته در این توافق هسته‌ای، بدان پرداخته نشده بود، ببندیم؛ امروز به هنگام بررسی موضوع یمن، موضوع دخالت برخی کشورهای منطقه را هم بررسی کردیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص تلاش‌های مشترک ایران و اروپا برای بازگرداندن صلح به یمن گفت: «همه می‌دانند که چند ماهی است که منحصراً در خصوص مسائل یمن، زیر نظر اتحادیه اروپا، گفت‌وگوهایی میان ایتالیا، فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران در جریان است؛ این مذاکرات، نتایجی هم داشته که این روزها در حال مشاهده اجرایی شدن آنها هستیم. ما همکاری نزدیک و مذاکره با طرف ایران را ادامه می‌دهیم تا راهی پیدا کنیم که ایرانیان هم بتوانند در مجرای آن، جزئی از یک تحول مثبت در یمن باشند.»

فدریکا موگرینی به ادعاهای ضدایرانی اخیر دانمارک هم پرداخت و گفت: «در خصوص پیشامدهای دانمارک هم باید بگویم که امروز همه از تحقیقات در این خصوص حمایت کردند و متحد در کنار دانمارک ایستادند. اتفاقی که افتاده، بهیچ‌وجه قابل قبول نیست و همه ما، این مطلب را به صراحت اعلام کردیم.»

موگرینی تهدید کرد: «شورای اروپا به کار خود برای بررسی پاسخی هدفمند و مناسب به آنچه رخ داد، ادامه می‌دهد.»

نمایش موجودیت‌ها