date_range جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۳۰:۰۰ ق.ظ

در برنامه «چهل 57» شبکه شما؛ احمد توکلی: FATF را بپذیریم، شرایط بدتر می‌شود/ اگر بپذیریم همه مجاری دور زدن تحریم را باید افشا کنیم

در برنامه «چهل 57» شبکه شما؛ احمد توکلی: FATF را بپذیریم، شرایط بدتر می‌شود/ اگر بپذیریم همه مجاری دور زدن تحریم را باید افشا کنیم
منبع خبر: الف
دسته خبری: سیاست|مجلس

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سوال اصلی این است که اگر FATF را بپذیریم شرایط بهتر می‌شود یا بدتر؟ که اگر نپذیریم شرایط بهتر می‌شود، چراکه اگر بپذیریم باید اطلاعات بدهیم و همه مجاری دور زدن تحریم را باید افشا کنیم؛ عده‌ای می‌گویند ما نانمان را می‌خواهیم، اما جواب ما این است که نان شما را آجر می‌کنند.

به گزارش الف ، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه «چهل ۵۷» شبکه شما با بیان اینکه وابستگی و مظالم رژیم پهلوی عامل سقوط آن شد، گفت: طبق روایتی، هیچ حکومتی با ظلم باقی نمی‌ماند. امروز جوان‌های ما نمی‌توانند معنی این روایت را احساس کنند، امثال ما که آن دوران را دیده‌ایم، می‌توانیم معنی این را خوب بفهمیم که ظلم یعنی چه؟

وی در بخش دیگری از این برنامه درباره حضورش در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی، موثرترین کار خود در مجلس را صحبت علیه بنی صدر خواند و گفت: شهید رجایی من را به عنوان وزیر کار به بنی صدر پیشنهاد داد، اما او قبول نکرد؛ بعدا هم در جلسه‌ای با حضور من و چند نفر دیگر و شهید رجایی، بنی صدر خطاب به من گفت تو اولین نماینده‌ای بودی که در مجلس علیه من نطق انجام دادید.

توکلی درباره مساله تقسیم بندی‌های سیاسی در کشور و اصلاحاتی از قبیل: «اصولگرای میانه‌رو» که درباره وی بکار می‌رود، گفت: من معنی «میانه رو» را نمی‌فهمم، اما خودم سعی می‌کنم در مقابل رقبای سیاسی‌ام بی‌انصافی نکنم.

وی درباره راه‌اندازی سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت توسط اظهار کرد: وقتی اوضاع را می‌دیدم، متوجه شدم فساد در حال رشد است. در سال ۱۳۶۹ که لایحه‌ای با قید سرّی به مجلس آمد، نامه‌ای به آقای هاشمی رفسنجانی نوشتم و گفتم این بدعت را نگذارید که لایحه‌ای سری باشد. دولت هم توسط عطاءالله مهاجرانی از من شکایت کرد. اگر پشت من گرم است، بخاطر سوابق و روحیه من است، نه چیز دیگر؛ ما در دیده‌بان شفافیت و عدالت متوجه شدیم که اژد‌های هفت‌سر فساد را نمی‌توان مهار کرد، اما می‌توان ترس و یاس را کم کرد.

رئیس سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت با بیان اینکه در تمام شکایت‌هایی که از ما شده، تبرئه شده‌ایم، گفت: معتقدم قانون باید درباره صاحبان قدرت اجرا شود. ما با پرونده‌هایی که بررسی کرده‌ایم، موفق شده‌ایم برخی افراد را ممنوع‌الخروج کنیم.

توکلی با اشاره به مسائل پیش آمده در بحران ارز گفت: در این ماجرا من ۵ نامه به سران سه قوه نوشتم و کار‌هایی را که باید انجام شود، تذکر دادم؛ در آن نامه‌ها تذکر دادم که با این وضعیت قدرت خرید کارگر نصف می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که الان مهمترین معضل اقتصاد کشور چیست، پاسخ داد: ما ۱۸ عامل را شناسایی کرد‌ه‌ایم که مواردی مانند دولتی بودن، اجرای تبعیض‌آمیز آیین دادرسی و چرخش منافع و شیوه نامناسب برگزاری انتخابات که حزب نداریم و باعث پیش‌خرید نفوذ می‌شود، را شامل می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، قانون امر به معروف و نهی از منکر را قانونی مهم خواند و گفت: مهمترین مصداق این قانون، امر و نهی به حاکمان است. همچنین قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نیز قانون مهمی است که باید اجرا شود.

توکلی درباره اعلام اموال و دارایی‌های مسئولان گفت: این پیشکش! همان ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه (شفافیت حقوق و مزایا) را نیز اجرا نکرده‌اند؛ همچنین قانون مناقصات را هم از دیگر قوانین مهم است که باید اجرا شود. خصوصی‌سازی افتضاح اجرا می‌شود، اما برخی اقدامات ما در دیده‌بان شفافیت و عدالت موثر واقع شد و به رئیس سازمان خصوصی‌سازی ممنوع‌الخروج شد، البته وی هنوز در مسئولیتش حضور دارد.

رئیس سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت تصریح کرد: در ماجرای املاک نجومی شهرداری تهران به دعوت قالیباف موضوع را بررسی کردیم؛ در نهایت متوجه شدیم که خودش و خانواده‌اش از این مسئله منزه هستند و عددی هم که اعلام می‌شود گزافه‌گویی است، اما بالاخره ماهیت کار خطا بود و ما هم اعلام جرم کردیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مسئله لوایح مربوط به FATF تصریح کرد: سوال اصلی این است که اگر FATF را بپذیریم شرایط بهتر می‌شود یا بدتر؟ من می‌گویم اگر نپذیریم شرایط بهتر می‌شود، چراکه اگر بپذیریم باید اطلاعات بدهیم و همه مجاری دور زدن تحریم را باید افشا کنیم، چراکه در «پالرمو» کتمان اطلاعات به بهانه رازداری بانکی جرم تلقی می‌شود. عده‌ای می‌گویند ما نانمان را می‌خواهیم، اما جواب ما این است که نان شما را آجر می‌کنند.

نمایش موجودیت‌ها