date_range سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۲۶:۰۰ ب.ظ

آخرین خبرها از تعیین سفرای چین و هند از زبان بهرام قاسمی/ سفارت‌خانه‌های فرانسه و فنلاند هم 4 ماه است که بدون سفیر اداره می‌شوند

آخرین خبرها از تعیین سفرای چین و هند از زبان بهرام قاسمی/ سفارت‌خانه‌های فرانسه و فنلاند هم 4 ماه است که بدون سفیر اداره می‌شوند
منبع خبر: الف

پدیده سفارتخانه‌های بی سفیر در طی چند ماه گذشته به اوج خود رسیده و متاسفانه در کشورهای که اهمیت استراتژیک برای ایران دارند، برخی از سفارت‌خانه‌ها بدون سفیر اداره می‌شوند.

به گزارش الف، باتوجه به شرایط کنونی  ایران در عرصه بین‌المللی،  چند سفارتخانه ایران در بعضی‌ها از کشورهای مهم همچنان بدون سفیر اداره می‌شود، از جمله سفارت‌خانه‌های چین و هند که حدود نه ما است که هیچ تصمیم‌گیری برای آن نشده و همچنان به حال خود رها شده است.

بهرام قاسمی سخنگوی دستگاه دیپلماسی در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد آخرین وضعیت سفارت‌خانه‌هایی که بدون سفیر اداره می‌شوند، گفت: در مورد سفارت چین و هند هنوز در مرحله تصمیم گیری هستیم و پروسه‌های آن در حال طی شدن است.

وی تصریح کرد: ماموریت آقای دلفی سفیر سابق فرانسه هم از تیرماه تمام شده و ایشان به الیزه منتقل شده است و سفارت ایران در پاریس بدون سفیر اداره میشود،باید سفیر جدید را دیر یا زود معرفی می‌شود و مانعی برای این کار وجود ندارد.

 

آخرین خبرها از تعیین سفرای چین و هند از زبان بهرام قاسمی/ سفارت‌خانه‌های فرانسه و فنلاند هم 4 ماه است که بدون سفیر اداره می‌شوند

غیبت سفیر ایران در هند

حدودی 9 ماهی است که سفارت ایران در هند بدون سفیر اداره میشود، از ۲۷ دی‌ماه سال گذشته که غلامرضا انصاری سفیر سابق ایران از هند به کشور بازگشت و معاونت اقتصادی وزارت خارجه را در دست گرفت، این سفارت خانه بدون سفیر اداره میشود، البته خبرها حاکی از آن است که علی‌ چگینی به نمایندگی ایران در هند معرفی شده، اما حکم ایشان هنوز زده نشده و همچنان جایگاه سفیر ایران در سفارت خالی است .با نگاهی به آمار میزان واردات و صادرات با کشور هندوستان مشخص میشود طی این 9 ماه حجم تجارت دو کشور کاهش یافته است.

باتوجه به شرایط فعلی ایران در عرصه بین‌الملل و سیاست‌های جدیدی که ایران در حوزه دیپلماسی باید در پیش بگیرد و نگاه خود را به سمت شرق بچرخاند، هند گزینه مناسبی برای توسعه دیپلماسی ایران به شرق آسیا است چراکه در شرایط کنونی دهلی شرایط استراتژیکی برای گسترش و توسعه روابط ایران با شرق آسیا را مهیا می‌کند و در عین حال ایران نیز برای هند جایگاه مهم و استراتژیکی را دارد چراکه هند معمولا به دنبال روابط یکسویه در جهان سیاست نیست. همچنین هند پس از چین دومین مشتری نفت ایران به شمار می‌رود که همواره به دلیل کارشکنی‌های آمریکا این کشور واردات نفت خود از تهران را به شدت کاهش داده و ایران می‌تواند با اتخاذ سیاست‌های جدید این موضوع را هموار کند.

غیبت سفیر ایران در چین

پس از استعفای سیف از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی سفیر سابق ایران در چین برای به دست گرفتن سکان بانک مرکزی به تهران بازگشت و این در حالی است هنوز جانشینی برای سفیر ایران در چین انتخاب نشده است. طبق اخبار چین در سه ماهه نخست سال جاری با خرید  میلیارد و 245 میلیون دلار از کالاهای ایرانی عمده‌ترین خریدار کالاهای ایرانی بوده است.

چین و هند که تا پیش از موج جدید تحریم های اخیر، نزدیک به یک و نیم میلیون بشکه نفت ایران را می خریدند و بخش زیادی از کالاهای کشورمان را تامین می کردند، اکنون در حالی که در یک جنگ اقتصادی تمام عیار با آمریکا به سر می بریم، بدون سفیر اداره می شوند.

غیبت سفیر ایران در فرانسه

از سوی دیگر بیش از 4 ماه است که ابوالفضل دلفی سفیر سابق ایران در پاریس ماموریتش تمام شده و به کشور بازگشته است و حدود 4 ماهی است که سفارت ایران در پاریس هم بدون سفیر اداره می‌شود. به گفته اقتصاددانان شرکت‌های کوچک و متوسط در ایران و فرانسه سهم بزرگی در اقتصاد دو کشور دارند و راه همکاری این است که ما تلاش‌مان را روی این شرکت‌ها که در بستر تحریم نیستند متمرکز کنیم. همانطور که محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان مطرح کرد، اروپایی ها در چند ماه گذشته تلاش وسیعی را انجام دادند و هفت بانک مرکزی با هم توافق کرده اند که یک راهکار ویژه مالی را برای ارتباط با ایران ایجاد کنند لذا در این شرایط حضور سفیر ایران در سفارت ایران در پاریس الزامی است.

غیبت سفیر ایران در فنلاند

دو ماهی است که سفارت ایران در فنلاند هم بدون سفیر اداره میشود و انتظار می‌رود تا وزارت خارجه نیز در این مورد تصمیم گیری کند.

در روز‌های حساسی که آمریکا و قدرت‌های غربی با کمک سرمایه‌های برخی کشور‌های حوزه خلیج فارس و تلاش بی وقفه منافقین و عوامل ضدانقلاب درصدد ضربه زدن به اقتصاد کشورمان هستند، انتظار می‌رود با توجه به وضعیت کنونی ایران و اهمیت رابطه استراتژیک با کشورهای مذبور، دولت و وزارت امورخارجه هر چه سریع‌تر نسبت به انتصاب این سفیران اقدام نماید.

تصویرها
آخرین خبرها از تعیین سفرای چین و هند از زبان بهرام قاسمی/ سفارت‌خانه‌های فرانسه و فنلاند هم 4 ماه است که بدون سفیر اداره می‌شوند
نمایش موجودیت‌ها