date_range پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ access_time ۱۰:۱۴:۰۰ ق.ظ

موگرینی: وضعیت قدس باید از طریق مذاکرات سیاسی مشخص شود

موگرینی: وضعیت قدس باید از طریق مذاکرات سیاسی مشخص شود
منبع خبر: الف

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر نگرانی شدید این اتحادیه از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا درباره قدس تاکید کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از روسیاالیوم، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا بر پایبندی همه کشورهای عضو این اتحادیه به توافق بین‌المللی بر سر وضعیت قدس تاکید کرد.

وی چهارشنبه شب در بیانیه‌ای گفت که اتحادیه اروپا از تصمیم ترامپ مبنی بر به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر و پیامدهای احتمالی این تصمیم برای چشم‌اندازهای صلح در منطقه بسیار نگران است.

موگرینی گفت: مواضع اتحادیه اروپا ثابت باقی می‌ماند و ضرورت دارد که خواسته‌های دو طرف فلسطینی و اسرائیلی محقق شود.

وی گفت: حرکت به جلو باید از طریق مذاکرات سیاسی برای مشخص شدن وضعیت قدس به عنوان پایتختی برای دو دولت باشد.

مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا گفت که همه کشورهای این اتحادیه به توافق بین‌المللی بر سر وضعیت قدس آنگونه که در قطعنامه‌های بین‌المللی بر آن تاکید شده است، بویژه قطعنامه 478 شورای امنیت پایبند هستند.

موگرینی از همه طرف‌های ذیربط خواست که برای جلوگیری از تنش‌‌های بیشتر، خویشتنداری خود را حفظ کنند.

وی بر ضرورت ادامه تمرکز بر تلاش‌ها به منظور ایجاد شرایط مناسب برای آغاز مذاکرات مستقیم و جدی که امکان حل همه مسائل درباره وضعیت نهایی قدس را فراهم می‌کند تاکید کرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد و از صدور دستور انتقال سفارت آمریکا به قدس خبر داد.

کشورهای مختلف دنیا این تصمیم ترامپ را محکوم کردند.

این تصمیم ترامپ در شرایطی اتخاذ شد مقامات کشورهای مختلف درباره تشدید تنش در منطقه و جهان در پی اعلام قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی هشدار داده‌‌ بودند.

نمایش موجودیت‌ها