date_range پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۵۶:۰۰ ق.ظ

صادقی؛ فساد؛ سکوت

صادقی؛ فساد؛ سکوت
منبع خبر: الف
دسته خبری: سیاست|مجلس

انتشار لیست مفاسد توسط نمایندگان مجلس مصالحی دارد و مفاسدی. در این یادداشت بصورت موجز به این موارد پرداخته شده است.

محمود صادقی نماینده مردم تهران؛ در صفحه توئیتر خود با انتشار لیستی از بدهکاران بانک سرمایه به وعده خود جهت معرفی بدهکاران بانکی عمل کرد. این اقدام او با واکنشهای متفاوتی روبه‌رو شد؛ هم مخالف و هم موافق. سؤال مهمی که در این نوشته به دنبال پاسخ به آن هستیم این است که «آیا اقدام این نماینده مجلس کمکی به فرآیند مبارزه با فساد می‌کند یا خیر؟»

موافقان معتقدند باید از این افشاگری جسورانه و البته نادر استقبال کنیم، اما در مقابل مخالفان با مطرح کردن اشتباهات او که به عذرخواهی او نیز منتهی شده؛ در نیت و صداقت صادقی ایجاد تردید نموده و هدف او را بیشتر سیاسی می‌دانند تا مبارزه با فساد.

سؤال اول: فارغ از شخص افشاکننده و نیت او، آیا افشای اسامی بدهکاران کمکی به مبارزه با فساد می‌کند یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت بدون شک انتشار اسامی؛ به منزله افزایش فشار افکار عمومی بر بدهکاران و مفسدان خواهد بود؛ و به عبارتی به معنای وارد کردن مردم به صحنه مبارزه با فساد و عمومی کردن نظارت خواهد بود که بهترین نوع نظارت است.

در پاسخ به کسانی که این اقدام را زیر سؤال می‌برند باید گفت وقتی سالهاست که از پیام رهبری به مسئولین در مبارزه با فساد گذشته و شاهد اقدام مؤثر و قابل توجهی از سوی مسئولین نیستیم چه راهکاری بهتر از اینکه مردم را وارد مبارزه کنیم؟ و هرچند می‌دانیم این اقدام به تنهایی مؤثر نخواهد بود اما به‌هرحال این می‌تواند آغاز یک حرکت باشد و بجای زیر سؤال بردن آن باید با تایید کلی آن و همچنین اصلاح اشتباهات احتمالی آن، فشار را هم به مفسدان و هم به مسئولین مرتبط با آن از طریق مردم و افکار عمومی افزایش دهیم.

هرچند نباید فراموش کنیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و می‌دانیم که متاسفانه سیستم بانکی معیوب کشور علت‌العلل این مفاسد است و تمرکز اصلی را نیز باید بر این قسمت قرار بدهیم، اما انتشار اسامی نیز منافاتی با درمان ریشه‌ای مشکل نداشته و بلکه مکمل آن است. در نتیجه فارغ از نیت جناب صادقی، از نفس عمل ایشان، بشرط مستند بودن آن استقبال نموده و از دیگر نمایندگان و همچنین سازمانهای مردم‌نهاد مانند عدالت و شفافیت آقای توکلی نیز بخواهیم که این زنجیره را تکمیل نموده و اسامی بدهکاران بقیه مؤسسات و بانکها را هم منتشر کنند.

سؤال دوم : آیا هدف جناب صادقی مبارزه با فساد است یا سیاسی؟

در پاسخ به این سؤال باید تاکید کرد که هرچند در مسائل سیاسی مانند همین مبارزه با فساد دانستن نیت واهداف اشخاص، در تایید یا عدم تایید اقدامات آنها بسیار مهم است (برخلاف مسائل علمی که نیت گوینده مهم نیست و فقط محتوا مهم است)؛ اما تشخیص هدف و یا همان نیت‌خوانی، بدون تردید هم کار دشواری است و هم معمولاً با نفسانیت و حب و بغض همراه است؛ پس بهتر است بجای قضاوت و تهمت در مورد نیات ایشان به تحلیل و آسیب‌شناسی رفتار ایشان از منظر تاثیر بر مبارزه با فساد بنشینیم و با یادآوری اشتباهاتشان که همه ما مبتلابه آن هستیم، بجای سنگ‌اندازی، ایشان را در این امر خطیر یاری کنیم.

سؤال سوم : اشتباهات محمود صادقی چه بود؟

مهمترین آفاتی که می‌توان در مبارزه با فساد از آن نام برد، سیاسی کردن مبارزه است که در صورت ابتلا به آن، باید در به نتیجه رسیدن آن ایجاد تردید کرد. آنچه که افرادی مانند جناب صادقی و دیگر مدعیان مبارزه با فساد در معرض آن هستند همین غلبه اهداف سیاسی بر مبارزه است. که اگر در اقدامات آنها صداقت و استقلال نباشد به مرور زمان هم اعتماد عمومی از آنها سلب شده و هم خود مبارزه با فساد ابتر می‌ماند.

بطور مصداقی در این موضوع متاسفانه ایشان دچار چنین اشتباهی شد، آنجا که ایشان بدون بررسی دقیق به یکی از مراجع تهمتی وارد کرد اما بعد از فقط چند روز خود ایشان اعتراف کرد که با تحقیقاتی که انجام داده متوجه شده که حرفش اشتباه بوده و از آن مرجع عذرخواهی کرد. همین اشتباه کافی بود که افرادی که از نظر سیاسی با جناب صادقی اختلاف دارند این موضوع را مطرح و در نیت او تشکیک کنند.

در این رابطه لازم به یادآوری است که نه تنها محمود صادقی و دیگر نمایندگان، بلکه تک‌تک افراد جامعه اسلامی حق دارند که از هر مقام و شخصیتی حتی مراجع معظم بخواهند که در مورد اطرافیانشان شفاف‌سازی کنند و در حکومت اسلامی نه تنها این حق مردم است بلکه تکلیف آنهاست، که از باب امر به معروف از مسئولین و علما توضیح بخواهند؛ اما از طرف دیگر برای آنکه این حق دچار انسداد و محدودیت نشود و بتوانیم بیش از گذشته آن را استیفا کنیم؛ انتظار این است که سؤال و مطالبه توضیحات، بعد از حداقل تحقیق باشد نه اینچنین که بعد از دو روز ایشان حرفش را پس بگیرد و مجبور به عذرخواهی شود. این رفتارها باعث می شود به ایشان متذکر شویم که اگر واقعاً قصد حرکت در مسیر سنگلاخ مبارزه با فساد را دارند، باید بیش از اینها دقیق و مستند حرف بزنند و اقدام کنند تا مجبور به عذرخواهی و عقب‌نشینی نشوند و بتوانند بر سر اقداماتشان ایستادگی کنند. که تکرار این اشتباهات به مرور زمان باعث ناکارآمدی ایشان خواهد شد.

*امیر معلمی؛ پژوهشگر مؤسسه احیاگران تمدن فاخر

نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar
  ناشناس

  اقای احیاگر تمدن فاخر باز اقای صادقی این شهامت را داره که بابت یک اشتباه عذرخواهی کند اما ایا باقی لیست هم اشتباه داشت؟

  پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۳۵:۴۲ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  دقیقا. در این امور مهمترین سرمایه انسان اعتبار و دقت حرف اوست. یک حرف تحقیق نشده که فرد را مجبور به عذرخواهی کند 99 درصد بقیه کارهای قابل دفاع او را هم مخدوش و در برابر فرصت طلبان و مفسدین آدم را آسیب پذیر میکند. آقای صادقی بیشتر دقت کن.

  پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۱۶:۵۹ ق.ظ
 • user avatar
  خواننده

  یه سوزن به خود یه جوقالدوز به دیگران، شما به عنوان مدعی اصلی شفافیت و مبارزه با فساد که ادعا دارین تمامی حرفاتون مستنده چرا تا حالا یکبار اسامی رو افشا نکردین؟

  پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۴۴:۲۳ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  میشه بفرمایید راهکار عملی ایشون و ول سایت وزین الف چیه؟ بقول شما از ۲۰ سال پیش این حرفها رو داریم میزنیم... بنظرم اتفاقا کار دکتر صادقی بهترین کاره.... اگه کار ایشون کار درستی نیست...پس چرا معرفی برادر رعیس جمهور و یا معاون ایشون و حتی اطرافیان رعیس جمهور سابق قبل از محاکمه درست بود؟!! سیاست بام و دوهوا تا کی؟ از سایت وزین شما بعید بود واقعا....

  پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۴۳:۱۵ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  در مقابل فساد نیاید سکوت کرد سکوت علامت تایید است این عده زیاد نماینده در مجلس چه می کنند سالهای سال حقوق گرفتن اعم معمم وغیر معمم فقط سکوت کردن سکوت فساد را افزایش می دهد

  پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۲۲:۳۸ ق.ظ
 • user avatar
  مصطفی

  انسانهای شریفی مثل جناب صادقی اعتبار بیشتر انقلاب و نظام هستند روح پدرشون شاد و قرین رحمت

  پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۰۲:۲۴ ق.ظ
 • user avatar
  خراسانی

  درود بر محمود صادقی بابت افشای بدهکاران کلان بانک سرمایه ، مطمئن باشید فشار افکار عمومی باعث خواهد شد افراد متوجه شوند که جامعه مدنی نخواهد پذیرفت افرادی با زد و بند از بانک ها تسهیلات کلان بگیرند و ریالی را بازنگردانند قطعا اگر این افراد می خواهند در جامعه مدنی زندگی مسالمت آمیز داشته باشند بایستی اقساط تسهیلاتی که چندین سال از سررسید آنها می گذرد را پرداخت کنند و این احترام به حقوق شهروندی احاد جامعه است و وظیفه شهروندی هر فرد که بدهی کلان خویش را به موقع پرداخت کند و قطعا گردآوری ثروت از طریق دریافت تسهیلات کلان کم بهره از بانک ها و امتناع از پرداخت مطالبات بانک (تسهیلات دریافتی) کاری زشت و برابر دزدی عمومی از حقوق اجتماعی همه احاد جامعه است.

  پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۵۰:۲۶ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  حتی اگر نیت سیآسی در افشای فساد باشد باز هم جای تقدیر دارد

  پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۳۰:۰۱ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  احیاگران تمدن فاخر؟؟؟؟!!!!!

  پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۳۳:۳۴ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  این نماینده بی ادب شان مجلس رو زیر سوال برده

  پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۰۱:۲۱ ق.ظ