date_range دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۶:۱۴:۰۰ ق.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

رئیس شورای روابط خارجی آمریکا: باید به حمایت بی‌قید و شرط از «بن سلمان» پایان داد

رئیس شورای روابط خارجی آمریکا: باید به حمایت بی‌قید و شرط از «بن سلمان» پایان داد
منبع خبر: الف

رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در واکنش به قتل یک روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، می‌گوید واشنگتن باید از حمایت بی‌قید و شرط از «محمد بن سلمان» دست بردارد.

به گزارش فارس، «ریچارد هاس» تحلیلگر شناخته‌شده و رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا با بیان اینکه «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی نشان داده استحقاق حمایت را ندارد، به دولت آمریکا توصیه کرد از فرصت کنونی برای اعمال فشار به ریاض استفاده کند.

وی در واکنش به قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی، در توییتر نوشت: «اولویت‌های سیاست ایالات متحده در قبال عربستان سعودی باید ۱) محدود کردن استفاده از اطلاعات و تسلیحات آمریکایی در یمن با هدف متوقف کردن جنگ و ۲) بازداشتن عربستان سعودی از آغاز درگیری با ایران، باشد.»

هاس افزود: «دوران چک سفید ایالات متحده به محمد بن سلمان باید پایان یابد، چراکه او نشان داده بیش از حد بی‌پروا است و استحقاق چنین حمایتی را ندارد.»

خاشقچی که خود را منتقد دولت عربستان، و نه معارض، می‌خواند، حدود سه هفته پیش برای انجام امور اداری به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول رفت، اما هرگز بازنگشت. عربستان سعودی روز شنبه تحت فشار سنگین رسانه‌ها، به قتل خاشقچی در کنسولگری اعتراف کرد، اما مدعی شد این قتل غیرعمد بوده و توسط تیمی انجام شده که از اختیارات قانونی خود فراتر رفته است.

پیشتر روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داده بود که سعودی‌ها با هدف مبرا کردن بن‌سلمان از اتهام مشارکت در قتل خاشقچی، قصد دارند شماری از مقام‌های بلندپایه را قربانی کرده و تقصیر را به گردن آن‌ها بیاندازند.

 

نمایش موجودیت‌ها