date_range چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۳۸:۱۵ ب.ظ

ارز قاتل!

دو نوجوان فوتبالیست یزدی در اردوی جعلی گرجستان در آب غرق شدند و خانواده‌هایی را عزادار کردند. دو نوجوانی که سالم از خانه خارج شدند و جسد آنان تحویل خانواده‌شان شد! مقصر کیست؟ قاتل کیست؟ پاسخ به این پرسش بسیار کلیدی است؛ زیرا درک ما را از مفهوم جامعه و مسئولیت اجتماعی روشن می‌کند.
اگر از مدیران اردو بپرسیم، خواهند گفت که ما بی‌تقصیریم، آنان خودشان مقصر هستند که وارد آب شدند. اگر از خانواده‌ها بپرسیم، آنان می‌گویند مدیران اردو مقصر هستند. شاید مسئولان دولتی را هم مقصر بدانند؛ چرا که مدیران اردو جوانب امر را رعایت نکرده‌ و بدون اخذ مجوز و مقدمات لازم برای سفرهای خارجی اقدام به اجرای این برنامه کرده‎‌اند. آنان انگیزه‌های سوء مالی داشته‌اند و خانواده‌ها را تحت فشار هنجاری قرار داده‌اند و احتمالا از طریق نوجوانان این فشار را به خانواده‌ها منتقل کرده‌اند. به‌ علاوه خانواده‌ها فکر کرده‌اند که گرجستان جزو اروپا  است و یک اردوی اروپایی برای یک نوجوان فوتبالیست در حد خواب و خیال است! لذا خانواده‌ها تحت فشار مستقیم و غیرمستقیم مدیران مدرسه فوتبال به سفر رضایت داده‌اند و این کار نوعی کلاهبرداری است.
اجازه دهید که قدری واقع‌گرا باشیم. به نظر می‌رسد که نوجوانان مذکور را نمی‌توانیم چندان مقصر بدانیم؛ زیرا آنان به سن مسئولیت کیفری نرسیده‌اند و اختیاری از خود نداشته‌اند که بخواهیم آنان را مقصر جلوه دهیم ولی خانواده‌های این نوجوانان هر چند مسئولیت کیفری ندارند، ولی مسئولیت اجتماعی دارند. آنان باید در فرستادن نوجوانان خود که هنوز زیر سن قانونی هستند به همراه یک مجموعه افراد به سفر، آن هم سفر خارج از کشور، مسئولیت‌پذیری داشته باشند. باید خودشان را به ‌طور جدی سرزنش کنند؛ چه آنان که فرزندان عزیزشان کشته شدند و چه آنانی که فرزندانشان خوشبختانه سالم هستند.
مدیران دولتی نیز احتمالا تقصیر دارند. می‌گوییم احتمالا چون هنوز واقعیت ماجرا روشن نیست ولی می‌توان حدس زد که اصل مجوز چنین مدرسه‌ای و نظارت بر آن در چارچوب روابط داده شده باشد؛ والا مدرسه‌ای فوتبالی که معتبر باشد، هیچ‌گاه برای کسب قدری درآمد دست به چنین تخلف خطرناکی نمی‌زند.
مدیران مدرسه بی‌تردید مسئولیتی مستقیم دارند حتی می‌توان اتهام کلاهبرداری به آنان زد؛ زیرا با فرآیندی که آنان برای جلب رضایت خانواده‌ها پیش گرفتند، ممکن است این اقدام کلاهبردارانه محسوب شود. حتی گفته‌اند که این نوجوانان نوشیدنی غیر مجاز صرف کرده‌اند که این اتهام یا دروغ است که باید حد بخورند یا راست است که باید مسئولیت آن را به عهده خودشان دانست؛ زیرا باید به این مساله نوجوانان نیز توجه می‌کردند.
ولی یک مسئول دیگر هم وجود دارد و آن ارز قاتل است! ارز و دلار 4200 تومانی بدتر از هر قاتل دیگری عمل می‌کند. ارزی که با قیمت آزادش دوونیم تا سه برابر تفاوت دارد؛ قطعا تمام معادلات زندگی را به هم می‌زند. این تفاوت قیمت موجب اختلال رفتاری و انگیزه‌های افراد می‌شود؛ البته همه مردم دچار این وضع نمی‌شوند ولی تعداد زیادی می‌شوند. فرض کنید که حمل اسلحه آزاد شود. خب تعداد زیادی و نه لزوما همه مردم اسلحه می‌خرند و با آن اقدامات مجرمانه مرتکب می‌شوند. درست است که آنان مجرم هستند ولی نقش رفع ممنوعیت حمل اسلحه را در قتل و دزدی نباید نادیده گرفت. بنابراین از نقش ارزِ قاتل در این اتفاق غافل نشویم که قاتل اخلاقیات و روابط سالم اجتماعی
شده است.

 

نمایش موجودیت‌ها