date_range شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ access_time ۰۶:۵۸:۰۰ ب.ظ

عضو شورای شهر اراک: ابزار مالی نمی‌توان آلام 16 ساله مردم را جبران کرد/در طرح جامع اراک حرکت به سمت توسعه پایدار ترسیم شود

رییس کمیسیون عمران شورای شهر اراک گفت: با ابزار مالی نمی توان آلام 16 ساله مردم ناشی از بلاتکلیفی در طرح ۵۸ متری را جبران کرد .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمدحسین فدایی در صحن علنی شورای شهر اراک و در نطق پیش از دستور خود در خصوص پروژه 58 متری بیان کرد: آنچه تاکنون از روند تحقق طرح های جامع دیده شده است تحققی بین 10 تا 30 درصدی بوده است که این شرایط نشان از دارد که مشاوره ها و کارشناسی در تدوین طرح به خوبی انجام نگرفته و از طرفی با خواست و اراده مردم هماهنگ نبوده است و حتی در مواردی تصمیمات سیاسی در روند اجرای طرح ها یا تدوین آنها بی تاثیر نبوده و همین عوامل ابتر ماندن طرح ها را به دنبال داشته است .

وی با تاکید بر اینکه در طرح جامع باید همه عناصر در ابعاد مختلف مورد توجه قرار گیرد و حرکت به سمت توسعه پایدار ترسیم شود، افزود: تدوین طرح های جامع باید کاملا تخصصی و کارشناسی شده انجام گیرد و مسائل مورد مطالعه و ارزیابی قرار گفته و با آسیب شناسی راهکارهای مناسب ارائه شود .

فدایی تصریح کرد: آنچه در طرح جامع اراک باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد داشتن شهری سالم، غیر آلاینده و محلی برای زندگی مناسب شهروندان است. در این راستا باید انسان محوری و پیاده محوری بر خودرو محوری ترجیح داده شود و فرهنگ سازی در این راستا صورت گیرد .

وی با بیان اینکه در ایجاد معبر 58 متری فقدان نظر کارشناسی مشهود بود و به نظر شهروندان نیز توجهی نشده بود و همین امر مردم را درگیر بلاتکلیفی 16 ساله کرد و حتی طرح جامع شهر اراک را نیز تحت تاثیر قرار داد درحالی که اگر طرح با خواست و اراده مردم همراه بود قطعا تاکنون اجرایی شده بود و باید در این راستا از مردم دلجویی شود .

رییس کمیسیون عمران شورای شهر اراک تاکید کرد: با ابزار مالی نمی توان گوشه ای از آلام 16 ساله مردم را جبران کرد اما می توان با تصمیم کمیسیون و شورای شهر امتیازات ویژه ای را برای این شهروندان در نظر گرفت .

وی با بیان اینکه پروژه 58 متری به دلایل کاملا فنی و با اکثریت آرای اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری کشور و نگاه کارشناسی لغو شد، گفت: البته در جلسه شورای عالی شهرسازی انتظار داشتم که دکتر فلک افلاکی رییس شورای شهر در خصوص حذف و لغو پروژه دفاع ویژه ای می کردند چراکه شورای شهر به مردم قول تعیین تکلیف این پروژه را داده بود و حتی در جلسه قبل شورای شهر اراک، انتظار می رفت که کلیات طرح جامع از سوی "ستوده نیا" نماینده ساکنان این طرح بیان می شد .

فدایی اضافه کرد: هفته گذشته از جلسه شورا قهر نکردم بلکه تنها به نشانه اعتراض جلسه را ترک کردم .

نظر شورا را به شورای عالی شهرسازی منتقل کردم

به گزارش ایسنا؛ در این جلسه رییس شورای شهر اراک در پاسخ به صحبت های فدایی بیان کرد: مواضع من نسبت به پروژه 58 متری از ابتدا مشخص بوده است و همواره با آن مخالف بودم و در جلسه شورای عالی شهرسازی نیز تنها نقطه نظر و مصوبه شورا را ارائه کردم .

دکتر کاوه فلک افلاکی تصریح کرد: در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری استاندار و معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار که موافق اجرای طرح بودند مطالبی را ارائه کردند و من بیان کردم که "با احترام به نظر استاندار، شورا پیشنهاد لغو طرح را مصوب کرده است" و تنها نظر شورا را منتقل کردم .

وی اضافه کرد: در جلسه قبل معترضان پیاده راه سازی خیابان حصار مدام پیغام می دادند و از قبل نیز از سوی فدایی برای داشتن نطق پیش از دستور وقت گرفته نشد درحالی که کافی بود یادآوری می شد تا زمان برای ارائه نطق اختصاص می یافت .

فلک افلاکی افزود: در جلسه قبل شورای شهر کلیات از سوی ستوده نیا مطرح شد و اگر مطالبی جهت سوءاستفاده مطرح شده بود، کافی بود بلافاصله آقای فدایی مانع از صحبت وی می شد هر چند که پس از پایان صحبت های ستوده نیا زمانی به فدایی جهت صحبت اختصاص یافت که وی نپذیرفت و جلسه شورا را ترک کرد و صلاح نمی دانم این بحث ادامه یابد .


انتهای پیام
نمایش موجودیت‌ها