date_range شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۴:۳۹:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

افزایش سطح اطلاعات حقوقی مردم از رسالت‌های اصلی رسانه است

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی گفت: رسانه ها می توانند با بکارگیری ظرفیت های خود، در جهت انعکاس پیامدهای معضلات و آسیب های اجتماعی و کاهش جرم در جامعه بسیار مثمرثمر واقع شوند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حجت الله درودگر در نشست هم اندیشی دستگاه قضایی استان با فعالان فضای مجازی و مدیران مسئول نشریات و خبرگزاری های استان، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از عمده ترین راه هایی که مردم و جامعه اطلاعات خود را از آن بدست می آورند، رسانه های فضای مجازی، مکتوب یا رادیو و تلویزیون است؛ بنابراین رسانه ها در آموزش عموم و بالا بردن سطح آگاهی و طرز تفکر مردم نقش اساسی دارند.

وی یکی از رسالت های اصلی رسانه را افزایش سطح اطلاعات حقوقی افراد جامعه دانست و اضافه کرد: عمده درخواست اصحاب رسانه از دستگاه قضایی استان، افزایش تعاملات این مجموعه با رسانه های فعال استان است و دستگاه قضایی استان سعی دارد تا حمایت های قضایی لازم را از جامعه خبری استان به عمل آورد و اطلاعات قضایی لازم را تا آنجایی که قانون اجازه می دهد، در اختیار آنها قرار دهد.

درودگر با اشاره به اینکه دستگاه قضایی استان در خصوص انتشار برخی از اطلاعات این مجموعه با محدودیت های قانونی خاصی روبرو است و موظف است تا این اطلاعات را در چارچوب ضوابط قانونی در اختیار اصحاب رسانه قرار دهد، خاطر نشان کرد: ما در بحث آموزش های حقوقی، بخصوص آموزش های غیر مستقیم، از اصحاب رسانه استان انتظار متقابل داریم که اینجا جا دارد از صدا و سیما به خاطر انتشار برخی از فیلم هایی که اتفاقات حقوقی آن کاملا با قانون مغایرت دارد، گله کنیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی با بیان اینکه رسانه می تواند با بکارگیری ظرفیت های خود در جهت انعکاس پیامدهای معضلات و آسیب های اجتماعی و کاهش جرم در جامعه بسیار مثمرثمر واقع شود، افزود: انتشار اخبار حوادث و انحرافات اجتماعی از قبیل قتل، اختلاس و کشفیات مواد مخدر، نه تنها نقشی در کاهش آسیب های اجتماعی ندارد، بلکه چنین خطاهایی را برای عموم جامعه عادی می کند و در نتیجه میزان جرم را در جامعه افزایش می دهد. ما از اصحاب رسانه درخواست داریم که از انتشار اخبار و آسیب های اجتماعی به صورت غیر متعارف خودداری کنند.

وی با اشاره به برنامه هایی که دستگاه قضایی استان به منظور کاهش مصرف مواد مخدر در سطح استانی و ملی انجام داده است، بیان کرد: متاسفانه علیرغم هزینه های زیادی که در این بخش انجام شده اما هم اکنون اکثر زندانیان استان مرکزی را مجرمان حوزه مواد مخدر تشکیل می دهند. رسانه ها همچنین می توانند با افزایش آگاهی مردم در زمینه قوانین مختلف قضایی، آنها را در جریان چگونگی اجرای فرایندهای قانونی قرار دهند.

عباس قاسمی دادستان عمومی و انقلاب اراک نیز در این نشست گفت: اصحاب رسانه می توانند در حوزه های اطلاع رسانی جرائم مالی، اختلاس ها، جرائم آپارتمانی و ... با دستگاه های قضایی استان همکاری داشته باشند و در کاهش جرائم ارتکابی در جامعه نقش پررنگی را از خود به جای بگذارند.

وی خاطرنشان کرد: در برخی از مواقع ما در رسانه دچار پوپولیسم کیفری می شویم، در حالی که باید تا آنجایی که می توانیم احساسات و عواظف خود را در کار خبری دخالت ندهیم.

دادستان عمومی و انقلاب اراک با تاکید بر اینکه انتشار برخی از اخبار نامتعارف می تواند نتیجه عکس داشته باشد و ارتکاب جرم را در جامعه ترویج دهد، اضافه کرد: اصل شخصی بودن مجازات ها باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد و نباید صرفا بر اساس سلایق و عواطف شخصی کسی را مورد قضاوت کلی قرار داد.

قاسمی اظهار کرد: خوشبختانه بسیاری از اصحاب رسانه و خبرنگاران استان مرکزی، اصل صداقت و امانت داری را سرلوحه کار خود قرار داده اند که وجود چنین افرادی، ظرفیت سرشاری برای استان به حساب می آید. دستگاه قضایی استان فارغ از هرگونه جناح و تفکراتی، از همه خبرگزاری ها و رسانه های مکتوب و غیر مکتوب حمایت های خود را در حد توان انجام می دهد و در این زمینه تفاوت قائل نمی شود.

وی تاکید کرد: دستگاه قضایی استان هرجایی که احساس کند جرمی به وقوع می پیوندد با قدرت وارد عمل می شود و در این مسیر ضمن رعایت اصول اخلاقی، با هیچ مجرمی مماشات نمی کند.

دادستان عمومی و انقلاب اراک با بیان اینکه با موتور سوارانی که در خیابان امام خمینی (ره) اراک مزاحم آرامش روانی مردم می شوند، با جدیت برخورد می شود، گفت: امیدواریم با همکاری و نقش آفرینی موثر اصحاب رسانه استان، سند تحول قضایی به زودی محقق شود.

به گزارش ایسنا، در این نشست صمد خدابخشی، رئیس کل دادگاه های عمومی و انقلاب اراک نیز با بیان اینکه اصحاب رسانه در گسترش آزاد اطلاعات و اطلاع رسانی به موقع وظیفه مهمی را به عهده دارند، خاطر نشان کرد: امیدواریم با همکاری اصحاب رسانه استان، سند تحول قضایی که به شدت مورد تاکید رئیس قوه قضاییه کشور است و نقش موثری در ایجاد عدالت در دستگاه های قضایی دارد، به خوبی اجرا شود.

وی با تاکید بر اینکه "قانون" ابزار کار دستگاه های قضایی است، بیان کرد: متاسفانه تورم قوانین یکی از بزرگترین مشکلات امروز کشور است و بر این اساس ما از خبرگزاری ها انتظار داریم که بیش از گذشته به فرایند تدوین قانون ورود پیدا کنند. کشور ما از جمله کشورهایی است که با حجم زیادی از قوانین روبروست و این قوانین هرچند وقت یکبار مورد بازبینی مجدد قرار می گیرند و شاید عدم توجیه کارشناسی قوانین، یکی از دلایل نارسایی آنها باشد.

خدابخشی با تاکید بر اینکه رسانه ها باید نحوه قانون گذاری و ورود به این حوزه را یکی از اولویت های کاری خود قرار بدهند، افزود: رسانه ها باید واقعیت دستگاه قضایی را نشان بدهند. متاسفانه امروزه جامعه ما شناخت خوبی از نحوه و صعوبت کار در دستگاه قضایی ندارد و با فرایند بررسی پرونده های قضایی آشنا نیست.

رئیس کل دادگاه های عمومی و انقلاب اراک اظهار کرد: بعضا برخی از پرونده های قضایی به راحتی در فضای مجازی مورد قضاوت قرار می گیرند و مطالب عجیبی در مورد آنها نوشته می شود که به هیچ عنوان صحت ندارد. رسانه ها و فضای مجازی می توانند در زمینه پیشگیری از وقوع جرم به عنوان یک سرمایه اجتماعی، بسیار مثمرثمر واقع شوند.

به گزارش ایسنا، معاون دادستان اراک نیز در این نشست با بیان اینکه بسیاری از پرونده های قضایی، ناشی از مشکلات معیشتی و اقتصادی جامعه و عدم فرهنگ سازی اصولی و ارائه الگوی مناسب به مردم هستند، گفت: امروزه گسترش روز افزون تکنولوژی و تلفن های همراه که هرکدام نقش یک رسانه را دارند، قابل کتمان نیست و مقاومت در برابر فضای مجازی و این رسانه های هوشمند هم به سادگی امکان ندارد.

عباس صالحی بر نقش موثر رسانه ها در آگاه سازی مردم از حقوقشان تاکید کرد و افزود: رسانه ها اکثرا به سمت اخبار و مطالبی می روند که برای آنها برد خبری دارد و به جرئت می توان گفت که تقریبا تا کنون رسانه ها هیچ نقشی در راستای آگاه سازی مردم از حقوقشان نداشته اند.

وی اضافه کرد: فضای مجازی نقش بسیار مهمی در آموزش حقوقی افراد جامعه دارد و هم اکنون رسانه ها به خوبی این آموزش ها را منتقل نمی کنند. فعالان فضای مجازی می توانند بر هدایت گری مردم بسیار نقش آفرین باشند و طرز تفکر آنها را شکل دهند.

وی با تاکید بر اینکه قوه قضائیه باید در مباحث مختلف حقوقی نقش کنش گر را داشته باشد و از ظرفیت های رسانه در راستای پشبرد اهداف خود بهره ببرد، بیان کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت کشور، هرگونه مصاحبه در حوزه کارمحاکم قضایی بر عهده قوه قضائیه است و هیچ کسی حق ندارد در این خصوص مصاحبه ای انجام دهد.

 


انتهای پیام
نمایش موجودیت‌ها