آلمان: آخرین جزئیات سازوکار مالی با ایران در حال بررسی است

آلمان: آخرین جزئیات سازوکار مالی با ایران در حال بررسی است

وزیر خارجه آلمان در مصاحبه‌ای گفت که آخرین جزئیات سازوکار مالی با ایران در حال بررسی بوده و امیدوار است که این سازوکار طی هفته‌های آینده اعلام شود.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز به نقل از اسپوتنیک، "هایکو ماس" وزیر خارجه آلمان در مصاحبه با نشریه اشپیگل گفت: امیدوارم که سازوکار مالی با ایران را که اجازه می‌دهد تحریم آمریکا علیه تهران را دور بزند در هفته‌های آینده ایجاد کنیم.

وی اشاره کرد که آخرین جزئیات این سازوکار در حال بررسی است.

وزیر خارجه آلمان گفت: ما به‌شدت برای آماده ساختن شرایط در تلاش هستیم، به‌طور مثال آنچه به دولت‌ها مربوط می‌شود، تعیین دفتر این سازوکار مالی است. در چنین شرایطی رویارویی با آمریکا آسان نیست به این دلیل که آنها برای عملی نشدن این موضوع فشار وارد می‌کنند.

روز دوشنبه گذشته نیز "مایا کوچیانچیک" سخنگوی "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد، اتحادیه اروپا همچنان در حال کار روی راه‌اندازی سازوکار مالی ویژه برای تسهیل فرایند تجارت با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه تهران است.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده داده‌اند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تا کنون موفقیتی در تحقق وعده‌هایشان در زمینه حفظ منافع ایران کسب نکرده‌اند.

اتحادیه اروپا از چند ماه پیش اعلام کرده برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قصد دارد یک «کانال ویژه» (معروف به SPV) برای پرداخت مالی ایجاد کند که امکان ادامه همکاری اقتصادی با ایران را فراهم کند. کشورهای اروپایی هنوز نتوانسته‌اند این وعده را عملی کنند.

انتهای پیام/

نمایش موجودیت‌ها