date_range یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ access_time ۰۸:۱۹:۲۵ ب.ظ

احداث خط لوله انتقال گاز از ترکمنستان تا هند

احداث خط لوله انتقال گاز از ترکمنستان تا هند
دسته خبری: سیاست|دولت

  نخست وزیر پاکستان و رئیس جمهوری افغانستان در مراسم آغاز احداث خط لوله گازی 1814 کیلومتری تاپی در خاک افغانستان که قرار است گاز را از ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و در نهایت هند برساند شرکت کردند.به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری داون، شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان و اشرف غنی احمد زی، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم آغاز احداث خط لوله گازی 1814 کیلومتری تاپی در خاک افغانستان که قرار است گاز را از ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و در نهایت هند برساند شرکت کردند.

بخش نخست این مراسم در ترکمنستان و در مرز با استان هرات افغانستان و قسمت دوم مراسم نیز در خاک افغانستان برگزار شد. تلویزیون افغانستان این مراسم را به صورت زنده پخش می کرد.

به گفته جلانی فرهاد، سخنگوی استانداری هرات، تدابیر امنیتی سنگینی برای حفاظت از عملیات احداث این خط لوله در داخل خاک افغانستان پیش بینی خواهد شد.فرهاد افزود: امروز روزی طلایی برای افغانستان است... این خط لوله به اقتصاد ما کمک خواهد کرد و هزاران فرصت شغلی ایجاد خواهد نمود.تکمیل این پروژه که به خط لوله تاپی شهرت داد، احتمالا دو سال زمان خواهد برد.پروژه خط لوله تاپی یکی از نمادهای نادر همکاری بین دو دولت متخاصم یعنی پاکستان و هند و دو همسایه رقیب یعنی پاکستان و افغانستان است.در این مراسم نماینده دولت هند نیز حضور داشت.

نمایش موجودیت‌ها