date_range دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۱۱:۴۹ ب.ظ

یادداشت

  آشنایی با فناوری پوشیدنی هوشمند

منصور یحیوی فرکوش

منظور از پوشیدنی هوشمند، دستگاه‌های کوچک الکترونیکی هستند که انسان می تواند بپوشد یا روی بدن خود قرار دهد بصورتی که این دستگاههای کوچک به بسیاری از سنسورهای هوشمند مجهز بوده و قابلیت اتصال به اینترنت را نیز دارند. سیستم هوشمند پوشیدنی با استفاده از این سنسورها با گوشی هوشمند فرد موردنظر ارتباط برقرار کرده و او را برای رسیدن به اهدافی مانند کاهش وزن، خوش‌فرم و فعال ماندن، یا منظم بودن یاری می‌کند. این فناوری پوشیدنی در انواع بسیار مختلفی طراحی و تولید شده است. هدفون، بازو بند، عینک و ... نمونه‎ای از گجتهای پوشیدنی می‎باشد. همچنین گجتها می‏توانند بسیاری از وظایف محاسباتی تلفنهای همراه و لپ‏تاپها را نیز انجام دهند.

هریک از گجتهای پوشیدنی هوشمند دارای سیستم عامل مخصوص به خود هستند. با استفاده از گجتهای پوشیدنی انجام بسیاری از کارهای روزانه آسانتر و لذتبخشتر خواهد شد و به همین جهت بهره‎گیری از این محصولات با رشد قابل توجهی همراه شده است. بررسی‌های جدید موسسه تحقیقاتی IDC در این زمینه نشان می‌دهد که بازار جهانی کل ابزارهای پوشیدنی تا سال 2021 رشد دو‌برابری خواهد داشت. به این ترتیب انتظار می‌رود میزان صادرات جهانی این محصولات تا پایان سال 2017 به 2/ 113 میلیون دستگاه رسیده و با میانگین نرخ رشد سالانه 4/ 18 درصدی تا سال 2021 به رقم 3/ 222 میلیون دستگاه برسد.

ساعتها، عینکها، لنزهای تماسی، پارچه‏های الکترونیکی و پارچه‌های هوشمند، کت و شلوار، جواهرات از قبیل حلقه‎ها، دستبند و دستگاههای شنوایی نمونه‌ای از فناوری پوشیدنی هستند. اما محبوب‌ترین ابزارهای پوشیدنی دستبندهای پایه مانند Xiaomi Mi و Fitbit Charge به شمار می روند. با این وجود انتظار هست چنین محصولاتی به سرعت در حال توسعه و استفاده باشند، اما کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که روند رشد بازار دستبندهای هوشمند تا سال 2021 تک‌رقمی خواهد شد. این در حالی است که ساعت‌های هوشمند و پایه، شاهد افزایش میزان صادرات جهانی خود از 5/ 61 میلیون دستگاه در سال 2017 به 5/ 149 میلیون در سال 2021 خواهند بود.

کاربردهای فناوری پوشیدنی بسیار وسیع هستند بویژه در زمینه‎های پزشکی، بهداشت و درمان، تناسب اندام، معلولیت، آموزش، حمل و نقل، بازی و موسیقی تاثیر بسیار زیادی داشته است. هدف از فن‎آوریهای پوشیدنی در هر یک از این زمینه‌ها، هماهنگ‎سازی قابلیتهای کاربردی و قابل حمل الکترونیک و کامپیوتر در زندگی روزمره افراد است، قبل از آنها در بازار مصرف، دستگاههای پوشیدنی بیشتر در زمینه فن‏آوری نظامی مورد استفاده قرار گرفت و بیشترین تاثیر را برای امنیت، مراقبت های بهداشتی و پزشکی داشتند. همچنین این فناوری،تاثیر زیادی بر بازی و سرگرمی دارد،تکنولوژی پوشیدنی می تواند برای ایجاد یک محیط بسیار واقعی و همه‎‏جانبه در زمان واقعی ترکیب شود.(مجازی‎سازها مانند عینکها)

چالشهای پیش رو

با توجه به اینکه این فناوری در جهان بسیار نوپا است به همین منظور مانند هر فناوری جدید دیگر برای پیشرفت و توسعه و رفع مشکلات پیش رو به زمان بیشتری نیاز دارد؛ در اینجا به بعضی از ضعفهای این فناوری اشاره می‎نمایم:

1-نقص امنیتی: از آنجایی که با اتصال یک کاربر به پوشیدنی های هوشمند در واقع بخش زیادی اطلاعات شخصی و خصوصی وی در این دستگاهها ذخیره خواهد شد بنابراین احتمال خطرات سوءاستفاده از این اطلاعات همواره وجود خواهد داشت و در صورت کوچکترین نقص احتمالی در این زمینه منجر به مخاطره افتادن امنیت کاربر می‎شود.

2-نقص مصرف انرژی:یکی دیگر از نواقص پیش روی این تکنولوژی مصرف انرژی می‎باشد و این نقص درخصوص ساعتهای هوشمند به وضوح چشمگیر است و ممکن است میزان نگهداری شارژ باطری آنها در حد چند ساعت بیشتر نباشد.

3-محدودیت اتصالات: از این نمونه محدودیت می‏توان درباره ساعتهای هوشمند و عینکهای VGA نام برد که مهترین ضعف آن پایین بودن میزان برد ساعتهای هوشمند است و همواره باید در کنار دستگاه گوشی همراه قرار گیرد و یا عینکها تا فاصله مشخصی از سخت افزار موردنظر قابل استفاده می‌باشند.

نمایش موجودیت‌ها