date_range سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۵۱:۱۰ ب.ظ

میز خبر

میز خبر
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

 آژانس بین‌المللی انرژی:

گاز دومین منبع بزرگ انرژی جهان می‌شود

آژانس بین‌المللی انرژی با توجه به اقدامات برای کاهش آلایندگی، پیش‌بینی کرد گاز طبیعی از زغال سنگ به عنوان دومین منبع انرژی بزرگ جهان تا سال 2030 سبقت خواهد گرفت.به گزارش ایسنا، این نهاد در گزارش "دورنمای انرژی جهان 2018" اعلام کرد تقاضا برای انرژی در فاصله سال 2017 تا 2040 با فرض بهینه‌تر شدن مصرف انرژی، بیش از یک چهارم رشد خواهد کرد اما بدون بهبود بهینگی، رشد دو برابری خواهد داشت.بر اساس"دورنمای انرژی جهان 2018"، تقاضای جهانی برای گاز 1.6 درصد در سال تا سال 2040 رشد خواهد کرد و 45 درصد بالاتر از میزان فعلی خواهد بود.

این برآورد بر مبنای سناریوی "سیاست‌های جدید" آژانس بین‌المللی انرژی است که مقررات و سیاست‌ها به منظور کاهش آلایندگی و مبارزه با تغییرات جوی را به حساب آورده است. این سیاست‌ها همچنین بهینگی بیشتر در مصرف سوخت، ساختمانها و عوامل دیگر را فرض کرده است. در "سناریوی سیاست‌های جدید"، گاز طبیعی سریعترین رشد را در میان سوخت‌ها دارد و تا سال 2030 از زغال سنگ پیش افتاده و دومین منبع بزرگ انرژی پس از نفت می شود.

سود 2.5 برابری فرآورش نفت در پتروپالایشگاه‌ها

اگرچه هزینه احداث پتروپالایشگاه 500 میلیون دلار بیشتر از پالایشگاه است اما فرآورش نفت خام در پتروپالایشگاه 2.5 برابر بیشتر از فرآورش در پالایشگاه سودآوری دارد.

به گزارش مهر، طی سال‌های متمادی، زنجیره ارزش نفت و گاز کشور بر اساس تفکیک صنایع پالایشی و صنایع پتروشیمی توسعه یافته است. در این مدل، هدف توسعه صنایع پالایشی تامین سوخت است و تمامی طرح‌های توسعه‌ای با این منطق طراحی و اجرا می‌شود. بنابراین اقتصاد پالایشگاه در تولید سوخت خلاصه می‌شود و در نتیجه مزیت سرمایه‌گذاری در این بخش را بطور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

در این رویکرد به طور طبیعی زنجیره ارزش مربوط به پتروشیمی‌های خوراک مایع کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و توسعه این پتروشیمی‌ها بدلیل عدم تامین پایدار خوراک، متزلزل می‌شود. این مدل توسعه همگام با قیمت پایین گاز برای پتروشیمی‌های گازی، مزیت توسعه پتروشیمی‌های گازی را افزایش داده و در نتیجه توسعه نامتوازن صنعت پتروشیمی کشور (بین پتروشیمی ها گازو مایع) را به ارمغان آورده‌است. در مقایسه با این مدل که بر اصل تفکیک پالایش از پتروشیمی استوار است، مدل‌های پیشرفته‌تری وجود دارد که مبتنی بر نگاه یکپارچه و پیوسته به زنجیره ارزش نفت و گاز است. در این مدل‌ها که امروزه در اغلب کشورهای پیشرفته مورد توجه قرار گرفته است، با نگاه یکپارچه به زنجیره ارزش نفت و گاز، واحدهایی تحت عنوان «پتروپالایشگاه» ایجاد می‌شود که خوراک آن‌ ترکیبی از نفت و گاز و محصولات آن طیف گسترده‌ای از سوخت و مواد شیمیایی است.

نمایش موجودیت‌ها