date_range یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۰۲:۲۳ ب.ظ

خبرنامه

تصمیم جدید فدراسیون جهانی

حمله به مدال‌های ایران در وزنه‌برداری المپیک

با تصمیم فدراسیون جهانی وزنه‌برداری، سهمیه کشورهای شرکت کننده در مسابقات المپیک2020 توکیو برحسب سابقه ورزشکاران آن کشور در مثبت شدن نمونه دوپینگ‌شان محاسبه خواهد شد. کشورهای روسیه، قزاقستان، ارمنستان، آذربایجان و بلاروس به‌دلیل داشتن بیش از 20نمونه مثبت یا بیشتر، کمترین سهمیه شرکت در المپیک توکیو را کسب می‌کنند همچنین این سهمیه هم به‌طور مساوی بین آقایان و بانوان وزنه‌بردار آن کشور تقسیم می‌شود.

سهمیه انفرادی به جای سهمیه تیمی

فدراسیون جهانی وزنه‌برداری با بررسی مجدد نمونه‌های دوپینگ وزنه‌برداران بین سال‌های 2008 تا 2012 با 49نمونه مثبت روبه‌رو شد که 42نمونه مربوط به کشورهای شوروی سابق بود که همین اتفاق باعث شد تا عملکرد فدراسیون جهانی وزنه‌برداری به‌شدت مورد انتقاد کمیته بین‌المللی قرار گیرد. ورزشکاران کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان، بلاروس و ارمنستان مجموعا از سال2008 تا کنون بیش از 130مورد دوپینگ داشته‌اند. همچنین 4کشور اوکراین، مولداوی و ترکیه در دسته کشورهای دارای 10 تا 19 مورد دوپینگ قرار گرفته‌اند و از این بابت خطر جدی را برای کاهش سهمیه خود در المپیک2020 احساس می‌کنند. کشور ایران هم با 10مورد دوپینگ مثبت در گروه بعدی قرار دارد و با تصمیم فدراسیون جهانی چهار سهمیه برای وزنه‌برداران ایران در نظر گرفته شده است که دو سهمیه مربوط به بخش آقایان و دو سهمیه مختص بانوان است. باتوجه به اینکه ایران در وزنه‌برداری بانوان حرفی برای گفتن ندارد باید سهمیه ایران را همان دو نفر در نظر گرفت. دو نفر از جمع 6نفره کیانوش رستمی، سهراب مرادی، ایوب موسوی، علی هاشمی، سعید علی‌حسینی و بهداد سلیمی این دو سهمیه در حالی به ایران داده شده است که ایران با 4وزنه‌بردار در المپیک ریو حضور داشت و درنهایت توانست توسط کیانوش رستمی و سهراب مرادی به مدال طلا برسد. از دیگر تغییراتی که فدراسیون جهانی وزنه‌برداری برای این رشته در نظر گرفته، انفرادی شدن سیستم اعطای سهمیه المپیک به‌جای سیستم تیمی است که این منجر به اعمال تست‌های بیشتر از وزنه‌برداران المپیکی خواهد شد. تمام وزنه‌بردارانی که می‌‌خواهند به توکیو سفر کنند، باید در بازه 18ماهه رقابت‌های کسب سهمیه 6بار رقابت کنند که با این سازوکار دور ماندن وزنه‌برداران از رقابت‌ها برای مدتی طولانی به‌خلاف گذشته، عملا غیرممکن می‌شود.

علی مرادی رئیس فدراسیون وزنه برداری در این خصوص اعلام کرد که به این تصمیم اعتراض می کنیم تا حق ایران در المپیک ضایع نشود.

تهدید عشوری:

از تراکتور شکایت می‌کنم

دو هفته بیشتر به پایان فصل نمانده و وضعیت سینا عشوری در تیم تراکتورسازی همچنان نامشخص است. نام او در فهرست تیم وجود دارد و حتی در لیست آسیایی تراکتورسازی هم نام عشوری به چشم می‌خورد اما همچنان خبری از او نیست و حتی در تمرینات هم شرکت نمی‌کند. عشوری اما مدعی است که می‌خواهد در پایان فصل از باشگاه تراکتورسازی شکایت کند. او می‌گوید: «منتظر هستم فصل تمام شود تا از باشگاه تراکتورسازی شکایت کنم. چرا که از شخص نمی‌توانم شکایت کنم. نمی‌توانم این اقدام را در مورد مصطفی آجرلو و هیچ شخص دیگری انجام دهم. مجبور هستم برای رسیدن به حق و حقوقم این اقدام را انجام دهم. به من گفتند اگر در نیم فصل دوم قصد حضور در تمرینات را داری باید یک نام سر بسته به ما بدهی که در این نیم فصل هیچ پولی نمی‌خواهی و کسی چیزی در این رابطه نفهمد. این مسئله را قبول نکردم و با پایان فصل از طریق قانون اقدامات لازم را انجام می‌دهم.»

توضیح قلعه‌نویی

چرا تبریزی استقلالی نشد؟

یکی از بازیکنانی که در نیم فصل لیگ هفدهم شایعه پیوستنش به استقلال جدی شده بود مرتضی تبریزی مهاجم ذوب آهن اصفهان بود. اتفاقی که در نهایت نیفتاد تا این مهاجم در اصفهان بماند و در تیم فعلی‌اش بدرخشد. حالا امیر قلعه نویی مربی ذوب آهن درباره اینکه چرا تبریزی به استقلال نرفت توضیحاتی داده است:

«به ‌هر حال بسیاری از بازیکنان دوست دارند در استقلال و پرسپولیس فعالیت کنند. نیم‌فصل هم ما به استقلال گفتیم دو الی سه بازیکنی را که در لیست اصلی آنها نیستند به ما بدهند تا ما هم تبریزی را به استقلال بدهیم. ما هدف‌مان کمک کردن به آن تیم بود در هر صورت همان‌طور که گفتم هر بازیکنی دوست دارد در استقلال و پرسپولیس بازی کند. این انتقال باید در صورتی انجام شود که هم منافع باشگاه در نظر گرفته شود و هم منافع بازیکن. به طور کلی من با اینکه بازیکنی دوست دارد برود در باشگاه دیگری،‌ مخالفت نمی‌کنم، چون بازیکن باید قبلش در یک تیم بازی کند. از مسی پرسیدند از این همه تمرین و بازی خسته نشده‌اید،‌ گفت من با قلبم فوتبال را دوست دارم. من حتی حاضر بودم در نیم‌فصل این انتقال انجام شود و در مقابل بیت‌سعید و شهباززاده را جذب کنیم که دوستان موافقت نکردند.»

نمایش موجودیت‌ها