date_range چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۲۷:۰۳ ب.ظ

خبرنامه

خبرنامه
دسته خبری: جامعه|تحصیل

  رئیس دانشگاه صنعتی شریف:

آموزش عالی با دو چالش جدی روبرو است

به گزارش خبرنگار آفرینش، رئیس دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد: دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه شریف ملزم به ارائه پایان‌نامه کاربردی هستند.

دکتر محمود فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: آموزش عالی با دو چالش جدی روبرو است، نهادهای سیاست‌گذار از تعدد برخوردارند و این مساله سبب شده اتحاد رای در مورد آینده آموزش عالی وجود نداشته باشد و این موضوع سبب سردرگمی می‌شود، همچنین در بحث کیفیت نیز نتوانستیم به رای واحدی در آموزش عالی برسیم و بدانیم که چه اهدافی را باید دنبال کنیم.

فتوحی ادامه داد: چالش دوم بحث نگاه دستوری و بخشنامه‌ای است اگر جایگاه و سابقه دانشگاه‌ها را در نظر نگیریم و فقط نگاه بخشنامه‌ای داشته باشیم کارها پیش نمی‌رود. ما در دانشگاه شریف از اواخر سال 93 شورای راهبردی دانشگاه را تشکیل دادیم و امسال که پنجاهمین سال تاسیس دانشگاه است باید برنامه‌ریزی می‌کردیم که اهداف چیست. رئیس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: در سال 95 برنامه راهبردی به تصویب شورای دانشگاه رسید و در سال 96 هیات‌ امنای دانشگاه آن را تصویب کرد و اقداماتی در این زمینه صورت گرفت.

وی با اشاره به برنامه‌های دانشگاه شریف گفت: ما مرکز برنامه‌ریزی راهبردی و توسعه منابع دانشگاه را ایجاد کردیم، موضوعات اصلی برنامه راهبردی این است که دانشگاه باید در تمام حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، فناوری و اثربخشی اجتماعی سرامد باشد.

وی در رابطه با مهاجرت دانشجویان دانشگاه شریف به خارج از کشور گفت: به طور معمول دانشجویان سطح بالا برای طی مدارج عالی‌تر به خارج از کشور می‌روند که به دلیل وجود تعداد بسیاری دانشجوی سطح بالا در دانشگاه شریف این دانشگاه نیز استثنا نیست، ولی آمارهای اغراق‌آمیزی اعلام می‌شود که مبنای آن مشخص نیست اما براساس بررسی‌هایی که ما انجام دادیم حدود 400 شرکت دانش‌بنیان در اطراف دانشگاه شریف هستند که نشان می‌دهد فضای کسب و کار از سوی این دانشگاه فعال است.

با حکم وزیر علوم؛

رئیس دانشگاه تربیت مدرس ابقا شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی دکتر محمد تقی احمدی را برای مدت چهار سال در سمت ریاست دانشگاه تربیت مدرس ابقا کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، دکتر محمد تقی احمدی از تیرماه سال 93 ریاست این دانشگاه را بر عهده دارد.

وزیر علوم در حاشیه جلسه دولت:

دانشگاه‌ها استاد تمام‌ها را حفظ می‌کنند

وزیر علوم با اشاره به اینکه آیین‌نامه استخدامی اعضای هیات علمی، شرایط جذب یا بازنشسته شدن اساتید را اعلام کرده است، گفت: دانشگاه‌ها طبق بخشنامه‌ای که به آنها ابلاغ شده موظفند استاد تمام‌ها را حفظ کنند.

منصور غلامی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در گفت‌وگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: به تمام دانشگاه‌ها بخشنامه شده است که همه استاد تمام‌های خود را بعد از بازنشستگی در دانشگاه حفظ کرده و اتاق کار آنها را در اختیارشان قرار دهند تا حضور این افراد با ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی همراه باشد.

غلامی در پایان گفت: همچنین استاد تمام‌ها پس از بازنشسته شدن از دانشگاه خارج نمی‌شوند فقط محل پرداخت حقوق آنها عوض می‌شود.

معاون آموزشی وزیر علوم:

آیین‌نامه سنوات تحصیلی دانشجویان تغییر نمی‌کند

در پی اعتراضات اخیر دانشجویان برخی از دانشگاه‌های کشور به اجرای قانون سنوات تحصیلی، معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه آیین‌نامه ابلاغی این وزارتخانه درخصوص سنوات تحصیلی تغییر نمی‌کند، گفت: در عین حال دانشگاه‌ها در تعیین سنوات تحصیلی دانشجویان استقلال عمل دارند.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، به آخرین تصمیمات وزارت علوم در خصوص سنوات تحصیلی دانشجویان اشاره کرد و گفت: دانشجویان کاملا مطمئن باشند که براساس قانون می‌توانند هزینه مازاد سنوات تحصیلی را طبق روالی که در آئین‌نامه ذکر شده است پرداخت کنند و هیچ تغییری در آیین‌نامه سنوات دانشجویی ایجاد نشده است.

تصمیمی برای تغییر آیین‌نامه نداریم

وی در ادامه تصریح کرد: در آیین‌نامه سنوات تحصیلی دانشجویان آنچه که در گذشته به عنوان سنوات مجاز برای دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بوده، همچنان جاری و اجرایی است و تصمیمی برای تغییر این آیین‌نامه نداریم.

معاون آموزشی وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه در خصوص آیین‌نامه سنوات تحصیلی دانشجویان این است که وزارت علوم دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را مختار کرده تا براساس تشخیص خود در مواردی که لازم است در خصوص سنوات تحصیلی با دانشجویان مساعدت لازم را داشته باشند، بنابراین آیین‌نامه جدیدی در این زمینه وجود ندارد، فقط بخش‌هایی از آیین‌نامه قبلی را به منظور سپردن اختیار بیشتر به دانشگاه‌ها اصلاح کرده‌ایم.

تمرکززدایی، از مهم‌ترین سیاست‌های وزارت علوم است

دکتر شریعتی نیاسر در پایان همچنین تمرکززدایی را از مهم‌ترین سیاست‌های وزارت علوم عنوان کرد و گفت: بر این اساس بخشی از اختیارات تصمیم‌گیری در حوزه‌های مختلف رفاهی، آموزشی و پژوهشی به دانشگاه‌ها واگذار می‌شود.

براساس آیین‌نامه ابلاغی وزارت علوم به تمامی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، سنوات تحصیلی و رفاهی دانشجویان ورودی 93 به بعد کاهش می‌یابد و دانشجویان برای تحصیل در ترم‌های خارج از سنوات باید شهریه پرداخت کنند.بسیاری از دانشجویان تصمیم وزارت علوم درخصوص سنوات تحصیلی و رفاهی را نوعی بی‎عدالتی و مغایر قانون اساسی کشور که در آن آموزش عالی رایگان شده است، می‌دانند،‌ ضمن اینکه این دانشجویان معتقدند تفکیک سنوات تحصیلی و رفاهی از یکدیگر و کاهش این سنوات بدون توجیه عقلانی بوده و درراستای کالایی‌سازی آموزش عالی صورت گرفته است.طی روزهای گذشته نیز دانشجویان برخی از دانشگاه‌ها با اعتراض به قوانین سنوات دانشجویی خواستار پیگیری و رفع هر چه سریعتر ایرادات آیین‌نامه مذکور شدند.

نمایش موجودیت‌ها