date_range یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۱۶:۰۹ ب.ظ
تعداد 3 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

حمایت ناتو از مواضع ترامپ درباره هزینه‌های دفاعی آلمان

حمایت ناتو از مواضع ترامپ درباره هزینه‌های دفاعی آلمان

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی با توجه به توافق کشورهای عضو ناتو و هشدارهای رئیس‌جمهور آمریکا، در گفتگو با یک روزنامه آلمانی از برلین خواست تا هزینه‌های دفاعی خود را افزایش دهد.

حمایت ناتو از مواضع ترامپ درباره هزینه‌های دفاعی آلمان
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، «ینتس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواستار افزایش هزینه‌های دفاعی آلمان شد.

وی با اشاره به نشست آتی ناتو که روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه ۱۱ و ۱۲ جولای (۲۰ و ۲۱ تیرماه) در بروکسل برگزار می‌شود به نشریه «بیلدآم‌زونتاگ» گفت که آلمان باید عملکرد «هوشمندانه‌تری» داشته باشد. وی با استقبال از تصمیم آلمان برای افزایش بودجه دفاعی خود، گفت: از برلین می‌خواهد که همکاری بیشتری داشته باشد، تا هدف موردنظر ناتو یعنی اختصاص دو درصد از تولید ناخالص داخلی تا سال ۲۰۲۴ محقق شود. این موضوعی است که کشور‌های عضو هم آن را در جریان نشست سال ۲۰۱۴ پذیرفته‌اند.

آلمان ۱.۲۴ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای مسایل دفاعی هزینه می‌کند و قرار است که این رقم تا سال ۲۰۲۴ به میزان ۱.۵ درصد افزایش یابد. استولتنبرگ گفت: «برلین نقش مهمی در زمینه هزینه‌های دفاعی (ناتو) ایفا می‌کند چرا که این کشور اقتصاد بزرگی دارد.»

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر در نامه‌ای به «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان، از آنچه خودداری آلمان از تخصیص بودجه کافی به امور نظامی خوانده انتقاد و برلین را به سوءاستفاده از بودجه هنگفتی که آمریکا به ناتو اختصاص داده، متهم کرده است. در پی انتشار جزئیات این نامه، برخی سیاستمداران آلمانی از اینکه آینده روابط آمریکا و اتحادیه اروپا در معرض خطر قرار داشته باشد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

با این حال دبیر کل ناتو گفت که آمریکا همچنان به ناتو پایبند است. وی با بیان اینکه ترامپ شخصا به او گفته که به پیمان آتلانتیک شمالی متعهد است، گفت: از زمان روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، بودجه نظامیان آمریکایی مستقر در اروپا ۴۰% افزایش یافته است.

استولتنبرگ همچنین گفت: «روابط باید هر روز بازتولید شوند. سیاستمداران و هر کسی در اروپا و آمریکای شمالی در این زمینه نقش دارد.»

انتقاد از آلمان در قالب ناتو در شرایطی مطرح می‌شود که این کشور قصد ندارد در ماموریت ناتو در عراق مشارکت داشته باشد. ناتو از تمامی کشور‌های عضو می‌خواهد تا حدود ۵۵۰ نیرو به منظور تحقق اهداف این سازمان در اختیار بگذارند. در این میان آلمان بر خلاف دیگر کشور‌ها به درخواست ناتو در این زمینه پاسخ نداده است. دلیل این اقدام هم مخالفت حزب سوسیال دموکرات، از احزاب حاکم اعلام شده است. آلمان با آموزش نظامیان عراقی مشکل ندارد، اما نمی‌خواهد این اقدام در قالب ماموریت ناتو صورت گیرد.
تصویرها
حمایت ناتو از مواضع ترامپ درباره هزینه‌های دفاعی آلمان
نمایش موجودیت‌ها