date_range یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۲:۲۶:۵۰ ب.ظ

سواستفاده از 3 هزار کارت بازرگانی/ شناسایی 2500 مورد فرار مالیاتی

سواستفاده از 3 هزار کارت بازرگانی/ شناسایی 2500 مورد فرار مالیاتی

معاون سازمان مالیاتی از کشف سواستفاده از 3 هزار کارت بازرگانی با بررسی تراکنش‌های بانکی خبر داد و گفت: سال گذشته 2500 مورد فرار مالیاتی شناسایی شد.

سواستفاده از 3 هزار کارت بازرگانی/ شناسایی 2500 مورد فرار مالیاتی
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو احمد زمانی معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان مالیاتی با تشریح چشم انداز نظام مالیاتی در سال ١٣٩٨، گفت: تلاش نظام مالیاتی، به حداقل رساندن فرار مالیاتی با استفاده از ابزار‌های مختلف است.

وی در خصوص تحقق درآمد‌های مالیاتی سال ١٣٩٧، گفت: با توجه به گستردگی مشوق‌های مالیاتی در قالب احکام قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سال ١٣٩٧، خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های مربوط به صادرات نفت، تحقق درآمد‌های مالیاتی پیش بینی شده دشوار به نظر می‌رسید، اما با عملکرد مناسب همکاران ما در سازمان امور مالیاتی کشور این امر محقق شد.

وی افزود: سازمان بدون افزایش فشار مالیاتی بر مؤدیان و با انجام اقداماتی در خصوص مقابله با فرار مالیاتی، جلوگیری از پولشویی و وصول مطالبات دولت، شناسایی و کشف بیش از ٢٥٠٠ مورد فرار مالیاتی و ٣٠٠٠ مورد سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی از طریق بررسی تراکنش‌های بانکی مشکوک و پایگاه اطلاعات مؤدیان مالیاتی توانست ٩٧ درصد درآمد‌های مالیاتی را محقق کند.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان مالیاتی در خصوص برنامه‌های سازمان به منظور مقابله با فرار مالیاتی، عنوان کرد: اگرچه طی سال‌های گذشته برای مقابله با فرار مالیاتی و حرکت به سمت استقرار سیستم اطلاعات مالیاتی پیشرفته تلاش‌های زیادی شده است، اما همچنان این موضوع یکی از مشکلات مهم نظام مالیاتی کشور است.

وی با بیان اینکه تلاش نظام مالیاتی، به حداقل رساندن فرار مالیاتی با استفاده از ابزار‌های مختلف است، گفت: درصدد هستیم با اقدامات و طراحی برنامه‌هایی به این مهم نائل آییم که مهمترین آن‌ها تقویت سیستم‌های اطلاعات مالیاتی کشور است. در این راستا در حال حاضر بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون رکورد اطلاعاتی در سامانه‌های اطلاعاتی سازمان، ذخیره شده است که امید می‌رود با تقویت آن و بهره گیری در زمینه شناسایی و وصول مالیات، گام مهمی در کاهش فرار مالیاتی و وصول مالیات حقه دولت برداشته شود.

زمانی همچنین با اشاره به گستردگی، تنوع و تعدد معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی، خاطرنشان کرد: دولت و سازمان امور مالیاتی کشور برنامه‌هایی را برای بازنگری و ساماندهی نظام معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی مدنظر قرارداده است که امید است با همراهی کلیه نهاد‌های مسئول و تصمیم گیر در این خصوص، در سال جدید نتایج مفیدی حاصل شود.
تصویرها
سواستفاده از 3 هزار کارت بازرگانی/ شناسایی 2500 مورد فرار مالیاتی
نمایش موجودیت‌ها