date_range چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۱۷:۲۸ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

عراقچی در گفتگوی ویژه خبری: روحانی سیاست‌های آمریکا را در سازمان ملل به چالش کشید/ دولت ترامپ به هیچ‌وجه ظرفیت مذاکره ندارد

عراقچی در گفتگوی ویژه خبری: روحانی سیاست‌های آمریکا را در سازمان ملل به چالش کشید/ دولت ترامپ به هیچ‌وجه ظرفیت مذاکره ندارد
دسته خبری: سیاست|دولت

معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه سیاست‌های آمریکا توسط روحانی به چالش کشیده شد، گفت: دولت فعلی آمریکا به هیچ‌وجه ظرفیت گفتگو کردن ندارد.

عراقچی در گفتگوی ویژه خبری: روحانی سیاست‌های آمریکا را در سازمان ملل به چالش کشید/ دولت ترامپ به هیچ‌وجه ظرفیت مذاکره ندارد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران امشب (سه شنبه) در برنامه گفت: وگوی ویژه خبری به صورت مستقیم از نیویورک طی سخنانی درباره پیام سخنرانی حسن روحانی در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: این سخنرانی به نوعی مانیفست سیاست خارجی ما در زمان حاضر و نحوه برخورد ما با مسائل جهانی و رویکرد‌های ایران بود.

معاون سیاسی وزیر خارجه با اشاره به مخالفت کنونی جهان با روند یکجانبه گرایی اضافه کرد: در نشست مجمع عمومی سیاست‌های آمریکا توسط آقای روحانی به چالش کشیده شد و رئیس جمهور منطق جمهوری اسلامی ایران در برخورد با سیاست ترامپ را بیان کرد. شاید لازم بود به صورت کامل و جامع پاسخ ادعا‌های ترامپ و درخواست‌های ایشان برای مذاکره با ایران که از موضع منافقانه و اهداف غیرمذاکراتی صورت می‌گیرد، داده شود که داده شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان بیان کرد: روحانی چهره واقعی ترامپ را افشا کرد و اینکه کسی که به تعهدات خود پایبند نیست نمی‌تواند مورد اعتماد باشد و اگر آمریکا در گفتگو صداقت دارد باید در پایبندی به تعهدات خود این را ثابت کند.

*دولت فعلی آمریکا به هیچ وجه ظرفیت گفتگو کردن ندارد

عراقچی اضافه کرد: دولت فعلی آمریکا به هیچ وجه ظرفیت گفتگو کردن ندارد. ترامپ در چند ساعت گذشته مواضع متناقضی را اتخاذ کرد. صبح توئیت می‌زند و دو ساعت قبل در مجمع عمومی نظری متفاوت را بیان می‌کند.

معاون سیاسی وزیر خارجه اظهار داشت: رئیس جمهور کشورمان در سخنرانی خود باید پاسخ ترامپ را با منطق لازم می‌داد و دنیا و مردم ما می‌فهمیدند که منطق ایران منطق استوار سیاسی است و براساس اصول و قواعد صحبت می‌کند و کسی که به هیچ قاعده‌ای پایبند نیست، ایران نمی‌تواند طرف مذاکره با چنین فردی قرار بگیرد. ایران اهل منطق و گفت: وگو است.

وی بیان کرد: رئیس جمهور همچنین در سخنرانی خود انتقاد شدیدی از کشور‌های غربی کردند که عوامل تروریستی را در کشور‌های خود جا دادند. روز گذشته شورای امنیت موضع محکمی را در خصوص حمله تروریستی شهر اهواز گرفت و آن را محکوم و با دولت و مردم ایران همدردی کرد و این در اثر تلاش‌ها و تماس‌هایی بود که در نیویورک انجام شد.

عراقچی با اشاره به ریاست فعلی آمریکا بر شورای امنیت سازمان ملل، خاطرنشان کرد: اخباری داشتیم که ترامپ می‌خواهد جلسه‌ای را درباره ایران تشکیل دهد که فکر می‌کردند می‌توانند جلسه‌ای را با موضوع ایران تشکیل دهند که با بررسی‌هایی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که این جلسه می‌تواند به ضد اهداف خود تبدیل شود و در نهایت موضوع آن را تغییر دادند و عدم اشاعه گذاشتند و امکان حضور ایران را با بازی‌های آیین نامه‌ای سلب کردند، براساس اخباری که داریم در جلسه فردا تقریبا همه کشور‌های عضو شورا و به ویژه اروپایی‌ها قصد دارند از برجام و لزوم پایبندی به آن دفاع کنند و جلسه فردا خلاف خواستی که ترامپ دنبال می‌کند، تبدیل خواهد شد.

*جلسه فردا به انزوای بیشتر آمریکا تبدیل خواهد شد

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره نشست فردای شورای امنیت نیز بیان کرد: ارزیابی من این است که جلسه فردا به انزوای بیشتر آمریکا تبدیل خواهد شد. آمریکا در یکی دو سال گذشته تلاش کرده، دو سه بار تلاش کرد موضوع ایران را به شورای امنیت بکشاند، ولی هر بار بقیه اعضا ممانعت کردند از اینکه ایران به جمع بندی یا بیانیه مطبوعاتی علیه ایران برسد و هر کدام از جلسات به جلسات حمایت از ایران تبدیل و آمریکا منزوی شد.

وی گفت: تقریبا مطمئنم جلسه فردا نیز چنین خواهد شد. اول گفتند جلسه‌ای با موضوع ایران تشکیل شود بعد که بررسی کردند دیدند خطرناک است و ایران می‌تواند آن‌ها را به چالش بکشد، بعد موضوع را به بحث عدم اشاعه تبدیل کردند و با استفاده از ابزار‌های آیین نامه‌ای شورای امنیت جلسه را به نحوی گذاشتند که کشور‌های غیر عضو شورای امنیت نتوانند در نشست شرکت کنند.

عراقچی در عین حال خاطرنشان کرد: البته ما تدارکاتی را برای فردا دیده ایم و آقای روحانی در محل دیگری بعد از این جلسه مواضع ایران را اعلام خواهد کرد.

معاون سیاسی وزیر خارجه در مقایسه بین سخنرانی دونالد ترامپ و روحانی نیز گفت: همه کسانی که هر دو سخنرانی را دیدند می‌توانند یک مقایسه را انجام دهند که با لحن و ادبیات سخنرانی ترامپ غیرمتعارف و بی ادبانه و سخنرانی دوم با ادبیاتی کاملا فاخر و با موضعی منطقی بود.

عراقچی افزود: اینکه آقای ترامپ در ابتدای صحبتش گفت: دستاورد‌های دولت من در دو سال گذشته بیشتر از هر رئیس جمهور آمریکا بود که به جوک شبیه است، باعث خنده همه شد و این بی سابقه است که رئیس جمهوری این چنین مضحکه شود.

*

به گزارش فارس، وی در ادامه گفت: آقای ترامپ در بین همه کشور‌ها حتی بین متحدان خود در صحبت‌های خصوصی و عمومی به عنوان کسی که قابل اتکا و قابل اعتماد و پیش بینی نیست، شناخته می‌شود؛ حتی از کشور‌های متحد ترامپ نیز این را می‌شنویم که حتی اعتماد ندارند توافقی کنند ایشان در مسیر بازگشت آن را نقض نکند و معتقدند بر تعهداتش پایبند نیست. توئیت‌های ایشان مضحکه عام و خاص شده، البته رئیس جمهور مردم آمریکاست و ما در این زمینه قضاوتی نمی‌کنیم، ولی در عرصه بین المللی چنین نگاهی وجود دارد.

*باب لجبازی نیست

عراقچی با بیان اینکه هیچ کشوری رغبت ندارد با چنین فرد و دولتی وارد مذاکره شود، اظهار داشت: هم ایشان هم وزیر خارجه و هم دولتش مواضع متناقضی درباره ایران داشته اند. در شرایط فعلی مردم ما حتما توجه دارند که هیچ انگیزه‌ای برای مذاکره و گفتگو با آمریکا نداریم از باب لجبازی نیست، بلکه براساس منطق کاملا استواری است، به هیچ وجه نمی‌توانیم با کسی که عدم تعادل و پایداری در مواضع خود دارد و از طرف دیگر به توافق دولت قبلی خود پایبند نیست، وارد گفتگو شویم، با چه هدف و انگیزه ای؟

این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به اظهارات روحانی در نشست مجمع عمومی گفت: اگر دولت آمریکا مایل است به سازوکار‌های چندجانبه برگردد راه باز است و اگر برای بازگشت آمریکا به برجام تمایلی باشد این بار است که ایران شروطی را دارد و دولت آمریکا باید تضمین‌هایی بدهد و به ابعاد برجام پایبند باشد و تضمین دهد که این پایبندی را ادامه دهد و اینگونه نباشد که این فضای بی اعتمادی را داشته باشد.

وی گفت: اگر تمایلی برای تعامل است مسیر برای تعامل باز است برگشت آمریکا به آسانی گذشته نخواهد بود و باید با شرایطی باشد که ایران معین می‌کند البته هنوز دولت آمریکا به این عقلانیت و باور نرسیده که به مسیر تعامل بازگردد.

معاون وزیر خارجه درباره سخنرانی فردای روحانی نیز گفت: سخنرانی فردا در پاسخ به جلسه‌ای آمریکا در شورای امنیت است و حتما سخنانی گفته می‌شود که نیاز به پاسخگویی دارد و روحانی آمادگی دارد و ما در قالب یک کنفرانس مطبوعاتی این را برگزار خواهیم کرد.

عراقچی تصریح کرد: امر مضحکی است که کشوری که قطعنامه شورای امنیت را قبول کرده و الان نقض کرده و از آن خارج شده می‌خواهد کشوری که به قطعنامه پایبند بوده را بیاورد و برخورد کند. احتمال زیاد می‌دهیم کشور‌های دیگر مواضع جدی و روشن علیه صحبت‌های ترامپ خواهند داشت، ولی آقای روحانی آمادگی داریم که وارد صحنه شویم و پاسخ این انتقاد‌ها را بدهند.

وی درباره نشست دیشب وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴ نیز گفت: جلسه دیشب گام بزرگ رو به جلو بود. در این جلسه تعهدات سیاسی مورد تاکید قرار گرفت به تعهدات گذشته رجوع شد و راه حل‌های عملیاتی که توسط کارشناسان ایران و ۱+۴ در دو سه ماه گذشته بحث‌های مفصل شده بود ایده‌هایی پیدا شده و سازوکار‌هایی برای پرداخت‌های مالی ایران پیدا شده که وزرای خارجه این‌ها را بررسی و به کارشناسان ماموریت دادند این سازوکار‌ها را نهایی و مستقر کنند. امیدواریم قبل از تحریم‌های آمریکا در ۱۴ آبان بخشی از این سازوکار‌ها مستقر شود و به سازوکار‌های ویژه هم اشاره شده است.

معاون سیاسی وزیر خارجه ادامه داد: کشوری که بیرون از اروپا خریدار نفت ایران است می‌توان از این مسیر استفاده کند و تا وقتی نهایی نشود جزییات آن بیان نمی‌شود. دولت آمریکا در چند ماهه گذشته تلاش کرد جلوی این را بگیرد و هیات‌هایی را به کشور‌های مختلف فرستادند و سنگ اندازی کردند و امیدواریم تا قبل از نیمه آبان بخشی از این سازوکار‌ها مستقر و بعد بقیه سازوکار‌ها مستقر شود.

وی گفت: نشست دیشب یک برد سیاسی برای ایران و یک انزوای سیاسی برای آمریکا بود. هزینه سیاسی که الان ۱+۴ پرداخت می‌کنند و سرمایه گذاری سیاسی می‌کنند برای ما قابل توجه است، ولی این اراده سیاسی باید عملیاتی شود. مهمترین موردی که شب گذشته حاصل شد بحث سازوکار ویژه مالی بود که تاکید شد که کارشناسان برقرار کنند.

به گزارش فارس، معاون سیاسی وزیر خارجه ادامه داد: اینکه این کشور‌ها در بیانیه اذعان کردند که بدون خواسته‌های ایران برجام نمی‌تواند ادامه یابد در بیانیه دیشب آمد و اینکه برجام را حفظ کنند به صراحت گفتند.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا ۱+۴ دنبال مشروعیت زدایی از تحریم‌های آمریکاست یا دور زدن این تحریم‌ها ادامه داد: مشروعیت زدایی که اتفاق افتاده و این کشور‌ها با اقدام خود برای مقابله با تحریم‌های آمریکا می‌گویند ما مشروعیتی برای این تحریم‌ها قائل نیستیم و دوم اینکه راه حل‌هایی پیدا می‌کنند که این تحریم‌ها را کنار بزنند.

وی عنوان کرد: بحث دور زدن و کار‌های غیرقانونی نیست بلکه یافتن مکانیسم‌ها و کانال‌های بانکی است که آمریکا نتواند مانع آن شود. در مذاکره با اروپا با ظرائف فنی آشنا شدیم. دوستان در صنعت و معدن، بانکی مرکزی، کشتیرانی و ... همه هستند تا بتوانیم کانال‌های بانکی را برقرار کنیم. اگر بحث بانکی درست شود خیلی از بحث‌های نفتی هم درست خواهد شد.

عراقچی افزود: مهم‌ترین اولویت ما سازوکار‌های مالی و بانکی است و اگر مستقر شوند انشالله قدم‌های بعدی را برخواهیم داشت.

وی گفت: ایران امید خود را به این مذاکرات نبسته است، ولی به عنوان دیپلمات‌ها مامور هستیم که از این مذاکرات اگر می‌توانیم راهی را باز کنیم، امید دولت به توانمندی‌های داخلی است و ما به عنوان دیپلمات موظفیم راه حل‌های عملیاتی را که به نفع کشور باشد باز کنیم، با گروه ۱+۴ خوب پیش رفتیم، ولی کند بوده و کندتر از انتظارات ما این مسیر‌ها باز می‌شود.

معاون سیاسی وزیر خارجه بیان کرد: علت کند بودن این است که اولا پیچیدگی مالی و اروپا به قدری زیاد است که کار را کند کرده است. کار سخت‌تر از آن بود که اروپایی‌ها فکر می‌کردند و از آن طرف فشار آمریکا نیز بیشتر از آن بود و آمریکا با کمک رژیم صهیونیستی و عربستان و نوچه‌ها در تلاشند راه‌های اقتصادی ایران را ببندند. ما با کمک اروپا و چین به دنبال این هستیم که این معبر‌ها را باز کنیم، البته کار آسانی نیست و پیچیدگی‌های خود را دارد. اگر نشد نهایتا اتکای کشور به ظرفیت‌های داخلی خود است.

عراقچی بیان کرد: توانمندی‌های ما در شکلی است که این چالش اخیر که آمریکا ایجاد کردند به خاطر اینکه احساس کردند در برجام ضرر کردند، از این عبور خواهیم کرد.

وی افزود: جنگی که آمریکا شروع کرده جنگ نظامی نخواهد بود، ولی جنگ اقتصادی وجود دارد و سعی می‌کنند به ما تحمیل کنند و ما با آن‌ها مقابله می‌کنیم. ما جنگ اقتصادی روانی را نادیده نگیریم و مردم باید در داخل کشور مراقب باشند تحت تاثیر بازی روانی آمریکا قرار نگیرند.

معاون سیاسی وزیر خارجه درباره اینکه اروپا تا چه زمانی پای این خواهند ایستاد؟ عنوان کرد: ما امید به اینکه آن‌ها پای قضیه بایستند نداریم دولت سیاست‌های خود را با امید و اتکا به مردم دنبال کند. در هم تنیدگی اقتصاد اروپا و آمریکا از یک طرف و سیستم تصمیم گیری در اروپا هم مانع دیگری است که کار را سخت‌تر می‌کند و اروپایی‌ها معتقدند در استاندارد‌های اروپایی سریع‌تر عمل می‌کنند البته برای ما زمان کوتاه و حیاتی است و اگر چین و روسیه نتوانند کاری کنند سناریو‌هایی را در نظر گرفته ایم و مطابق با نحوه عملکرد طرف مقابل حرکت می‌کنیم اگر به سمت نقض بروند ایران هم چنین می‌کند و اگر به سمت همکاری بیایند ایران نیز چنین خواهد کرد.
تصویرها
عراقچی در گفتگوی ویژه خبری: روحانی سیاست‌های آمریکا را در سازمان ملل به چالش کشید/ دولت ترامپ به هیچ‌وجه ظرفیت مذاکره ندارد
نمایش موجودیت‌ها