date_range جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۵۱:۴۳ ب.ظ

گزارش/ آیا تونل‌های تهران پولی می‌شود؟/ عضو شورای شهر: هنوز تصمیمی گرفته نشده

گزارش/ آیا تونل‌های تهران پولی می‌شود؟/ عضو شورای شهر: هنوز تصمیمی گرفته نشده

معاونت حمل و نقل و ترافیک این هفته پیش‌نویس لایحه‌ای را به معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تونل‌های شهری پایتخت پولی می‌شوندتهران ارائه کرده است.

گزارش/ آیا تونل‌های تهران پولی می‌شود؟/ عضو شورای شهر: هنوز تصمیمی گرفته نشده

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو، معاونت حمل و نقل و ترافیک این هفته پیش‌نویس لایحه‌ای را به معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا‌های شهرداری تونل‌های شهری پایتخت پولی می‌شوندتهران ارائه کرده است که بر اساس آن ۵ تونل تهران و اتوبان صدر مشمول دریافت عوارض عبور و مرور می‌شود. پیش نویس این لایحه در اداره تدوین قوانین و مقررات شهرداری تهران مورد بررسی قرار گرفته و این لایحه از لحاظ کارشناسی و حقوقی بررسی شده که در نهایت لایحه به تایید رسیده و به زودی به شورای شهر ارسال می‌شود.

بر اساس این لایحه، تونل‌های نیایش، رسالت، توحید، شهدای غزه و امیرکبیر و اتوبان صدر مشمول دریافت عوارض شده و خودرو‌های عبوری برای هر بار عبور باید رقمی را به عنوان عوارض پرداخت کنند که گفته می‌شود حداقل عوارض پیش بینی شده حدود ۳ هزار تومان خواهد بود. مولفه‌هایی که نرخ عوارض را تعیین می‌کند شامل طول تونل، داشتن معاینه فنی و معاینه فنی برتر، ساعت تردد خواهد بود. پیش از این نیز چنین لایحه‌ای از سوی شهرداری تهران ارائه شده بود که با توجه به شرایط اقتصادی آن زمان و افزایش ناگهانی قیمت‌ها شهرداری ترجیح داد این لایحه را پیگیری نکرده و آن را از شورا پس گرفت.

در بند ۱۶ ماده هفتاد و یکم و هفتاد و هفتم قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران مصوب سال ۷۵ و با اصلاحات و الحاقات بعدی و ماده یکصد و پنجاه و هشتم و یکصد و پنجاه و سوم مصوبه برنامه عملیاتی پنج ساله شهرداری تهران و در چارچوب تبصره یکم ماده پنجاهم قانون مالیات بر ارزش افزوده به منظور جلب مشارکت شهروندان در تامین هزینه‌های نگهداری تونل‌های شهری و جبران عوارض زیست‌محیطی ناشی از استفاده از خودروهای شخصی، به شهرداری تهران اجازه داده شده است از ابتدای سال ۹۴ و پس از ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای اخذ وجه به صورت الکترونیکی نسبت به اخذ تردد از تونل‌های نیایش، توحید، رسالت و پل طبقاتی صدر به مبلغ سه هزار ریال به ازای هر تردد اقدام کند.

ابوالفضل قناعتی عضو هیئت رئیسه پیشیین شورای شهر پیشین تهران دلیل پس گرفتن این لایحه از سوی شهرداری را پیش‌بینی مخالفت اعضا و عدم رای به آن دانسته و گفته بود: بر اساس ارزیابی‌هایی که کمیسیون عمران از میزان رای آوری این طرح در صحن داشت به این نتیجه رسیدیم که این لایحه در صحن رای نخواهد آورد.مخالفت اعضا به این دلیل است که چرا پروژه‌هایی که با پول مردم ساخته شده دوباره از آنها عوارض گرفته شود در حالی که درآمدی که از این محل کسب می‌شد پاسخگوی هزینه‌های اجرای این طرح نبود درآمد حاصل از این طرح حدود ۵۰ تا ۷۰ میلیارد تومان است که این میزان با هزینه‌های اجرایی لایحه برابری می‌کند.

یکی دیگر از علل مخالفت شورای شهر قبلی به ریاست مهندس چمران با پولی شدن تونل های پایتخت این بود که مسیر جایگزینی برای آن وجود ندارد به عنوان مثال تونل رسالت تنها راه پیوستن اتوبان حکیم به رسالت است.

 

برای آگاهی از تصویب این قانون در شورا موضوع را با محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران مطرح کردیم، میرلوحی در این باره به خبرنگار خبرگزاری دانشجو گفت: هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است.
تصویرها
گزارش/ آیا تونل‌های تهران پولی می‌شود؟/ عضو شورای شهر: هنوز تصمیمی گرفته نشده
نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar
  ناشناس

  اصلاح طلب ها تا ایرانو نابود نکنن دست بردار نیستن فقط به مردم فشار میارن و جیبا رو پر پول میکنن تا مردم ناراضی بشن و اربابشون امریکا ازشون راضی بشه

  جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ ۰۱:۱۶:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  شورای اصلاح طلب نمی خوایم نمی خوایم

  جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۴۳:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  آقا دقت کردید این ها فقط به دنبال پولی کردن تهران هستند، پولی کردن طرح ترافیک و زوج و فرد، پولی کردن تونل ها، پس فردا هم میگن استفاده از سرویس های بهداشتی پارک ها و مساجد شهرداری هم پولیه، رفتن به مسجد رو هم پولی می کنن در آینده قالیباف کجایی؟ دقیقا کجایی؟

  جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۴۵:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  تقسیم کار خوبی است. قالیباف کار ساخت و تحویل آنها را انجام داد و این اصلاح طلبان چون توان و عرضه کار کردن ندارند وظیفه پول گرفتن از مردم را به عهده گرفته اند، خوب سرگردنه(تونل) نشستن و پول گرفتن هم برای اهلش کاریست!

  جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۳۷:۰۰ ب.ظ