date_range یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۳۲:۰۰ ب.ظ

ترشیزی در نشست تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس خبر داد؛ برگزاری سی‌امین گردهمایی فرماندهان «مهندسی رزمی جنگ»

ترشیزی در نشست تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس خبر داد؛ برگزاری سی‌امین گردهمایی فرماندهان «مهندسی رزمی جنگ»
دسته خبری: فرهنگ و هنر|آیین

مدیرکل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی در تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس این سازمان از برگزاری سی‌امین گردهمایی فرماندهان مهندسی رزمی جنگ خبر داد.

ترشیزی در نشست تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس خبر داد؛ برگزاری سی‌امین گردهمایی فرماندهان «مهندسی رزمی جنگ»به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس ، «حجت ترشیزی» مدیرکل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی در نشست تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس این سازمان اظهار داشت: سی‌امین گردهمایی فرماندهان مهندسی رزمی جنگ به مناسبت هفته دفاع مقدس با حضور مقامات لشکری و کشوری و اعضای کابینه دولت پنج شنبه 5 مهرماه از ساعت 8 در سالن همایش خوشه وزارت جهاد کشاورزی برگزار می‌شود. در این گردهمایی شش عنوان کتاب رونمایی خواهد شد.

وی غبارروبی مزار شهدای جهاد سازندگی، دیدار با خانواده شهدا، ایثارگران و اسرا با حضور مسؤولان کشوری، حضور فرماندهان دوران دفاع مقدس جهاد سازندگی در نماز جمعه، شب شعر و خاطره‌گویی و همچنین برگزاری بزرگداشت شهدای جهاد سازندگی را از جمله برنامه‌های هفته دفاع مقدس برشمرد.

مدیر کل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی گفت: حداقل 30 فعالیت در استان‌های مختلف در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، خدمات‌رسانی به ایثارگران و حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از سوی این سازمان انجام می‌شود.

ترشیزی در خصوص فعالیت‌های جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس نیز عنوان کرد: عملیات‌های جهاد سازندگی قبل از آغاز عملیات شروع می‌شد و نیروهای جهاد سازندگی در عملیات پا به پای رزمندگان حضور داشت. نیروهای جهاد سازندگی ابداعاتی همچون ساخت پل خیبر، جاده وحدت و ... را در دوران دفاع مقدس داشتند.

مدیرکل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: حدود 540 هزار نفر از سوی جهاد سازندگی به جبهه‌های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اعزام شدند که در این بین سه هزار و 300 نفر به شهادت رسیدند، 24 هزار نفر جانباز و هزار و 300 نفر نیز اسیر شدند.

وی با بیان این که ایثارگران به خدمات رفاهی نیاز دارند، گفت: امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی برای خدمات‌رسانی بهتر به ایثارگران برنامه ریزی‌‌هایی داشته است؛ در حال حاضر 700 فرزند شهید و 20 هزار فرزند ایثارگر بیکار داریم. کارگروه‌های تخصصی جهت کارآفرینی و استخدام این فرزندان ایجاد شده است. در این راستا تفاهم‌نامه‌هایی هم امضا شده است. در آینده‌ی نزدیک هم حدود 80 واحد مسکونی در تهران و کرج به خانواده شهدا و ایثارگران واگذار خواهد شد.

ترشیزی با اشاره این که حدود 40 عنوان مستند در خصوص شهدا و فعالیت‌های جهاد سازندگی ساخته شده است، گفت: 20 مستند از سوی صدا و سیما پخش شده است؛ اما 20 مستند دیگر در آینده پخش می‌شود. مستند «خاک پاک» به مناسبت هفته دفاع مقدس از شبکه 4 در حال پخش است.

مدیرکل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی درباره شهید شاخص سال جاری این سازمان گفت: شهید شاخص امسال «محمدحسن کسایی» فرمانده تیپ مهندسی رزمی 57 فجر آذربایجان شرقی است که نرم افزار چندرسانه‌ای این شهید بزرگوار آماده رونمایی است.

ترشیزی عنوان کرد: سه میلیون سند در کل کشور مرتبط با جنگ جهاد با لحاظ کردن تمام قوانین سندی با بیش از 27 مرحله شناسایی، جمع آوری کردیم. برای هر سند هم شناسنامه ایجاد شده است. بعد از ساماندهی، اسکن این اسناد با دستورالعمل‌های خاص انجام شده و هم اکنون حدود یک میلیون و نیم سند در نرم افزار وارد کردیم که قابل بهره برداری است.

وی در خصوص آثار مکتوب این سازمان نیز اظهار داشت: نگارش حدود 40 عنوان کتاب را در دستور کار داریم. این کتاب‌ها در خصوص زندگی‌نامه شهدای جهاد سازندگی تحت عنوان «ره یافتگان» چاپ می‌شود. کتاب و نرم افزار «اطلس جنگ جهاد» نیز در سه فاز بزودی منتشر می‌شود؛ فاز اول در خصوص عملیات والفجر 8 و فاو، فاز دوم در خصوص منطقه عملیاتی جنوب و فاز سوم نیز در خصوص منطقه عملیاتی شمال غرب و غرب است.

مدیرکل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی در خصوص امضای توافق‌نامه با موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، گفت: طبق توافقات صورت گرفته با موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قرار است که نقش جهاد در گالری‌ و تالارهای موزه پر رنگ‌تر شود.

ترشیزی در پایان عنوان کرد: جهت جمع آوری اطلاعات شهدا، ایثارگران و فعالیت‌های جهاد سازندگی یک سامانه جامعی تحت عنوان «ایثار و جهاد» راه اندازی کردیم. از آنجایی که اکثر جهادگران مردم عادی بودند و گاها در آمار نام‌شان ثبت نشده است، جهت شناسایی و خدمات رسانی به آن‌ها می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

انتهای پیام/ 131

تصویرها
ترشیزی در نشست تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس خبر داد؛ برگزاری سی‌امین گردهمایی فرماندهان «مهندسی رزمی جنگ»
نمایش موجودیت‌ها