date_range دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۴۲:۰۲ ق.ظ
تعداد 6 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

مذاکرات حقوقی ایران و روسیه برای اتصال کارت‌های بانکی

مذاکرات حقوقی ایران و روسیه برای اتصال کارت‌های بانکی
منبع خبر: همشهری آنلاین

- همشهری‌آنلاین: مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از انجام مذاکرات حقوقی ایران و روسیه برای اتصال کارت‌های بانکی خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، داود محمدبیگی افزود: ایران در حوزه کارت‌های اعتباری بین‌المللی هم‌اکنون جدی‌ترین ارتباط را با روسیه دارد و خوشبختانه در بحث تکنیکال کارهای خوبی انجام شده است.

وی با بیان اینکه تست‌ها در این حوزه در حال انجام است، اظهار داشت: البته در یکی دو ماه اخیر مقداری از سرعت تست‌ها به دلیل مباحث حقوقی کاسته شده است البته هر ارتباطی بخواهد انجام شود، باید قراردادی بین دو کشور و بانک‌های مرکزی منعقد شود.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه میر روسیه باید در دسامبر عملیاتی می‌شد، افزود: متاسفانه این امر به دلیل مباحث حقوقی تاکنون انجام نشده است چراکه تا زمانی که قرارداد منعقد نشود، طرف روس برای عملیاتی شدن آن مشکلاتی را بیان کرده است.

محمدبیگی با تاکید بر اینکه تغییرات را برای طرف روس ارسال کرده‌ایم، ادامه داد: اما یکی از مباحث اصلی کشور در بحث ارتباطات بین‌المللی، بحث استانداردهای امنیتی و کسب و کاری است که متاسفانه در کشور علی‌رغم تمام توسعه‌هایی که در حوزه بانکداری الکترونیک داشتیم به دلیل عدم ارتباط با جامعه بین‌المللی خیلی بانک‌های ما آماده این حوزه نیستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این کارت‌ها ارزی خواهند بود؟ افزود: خیر، این کارت‌ها ریالی هستند و مشتری از همین کارت در خارج از کشور استفاده می‌کند به این صورت که با توجه به نرخی که با بانک توافق شده، بانک مبلغ ارز را پرداخت کرده ولی از حساب مشتری ریال برداشت می‌کند.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: با روسیه هم همین مدل را داریم منتهی نه در حوزه کارت‌های هوشمند بلکه در حوزه کارت‌های مگنت این همکاری انجام می‌شود.

نمایش موجودیت‌ها