date_range چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۰۳:۴۵ ق.ظ

تهران پربازده‌ترین بورس خاورمیانه شد

تهران پربازده‌ترین بورس خاورمیانه شد
منبع خبر: همشهری آنلاین
دسته خبری: اقتصاد|بورس

- بورس تهران به پربازده‌ترین بازار سهام خاورمیانه در طول سال‌جاری تبدیل شد.

به گزارش همشهری، هم‌اکنون بازده سالانه بازار سهام تهران 13.8درصد و بازده ماهانه این بازار 3.7درصد است. در طول سال‌جاری بازده بازار سهام عربستان سعودی فقط نیم درصد بوده. این بازار در یک‌ماه گذشته کمتر از یک درصد بازده برای سرمایه‌گذارانش به ارمغان آورده است. در این میان بورس دوبی هم حال و روز چندان خوشی ندارد؛ به‌طوری که عملکرد سالانه این بازار منفی بوده و میانگین زیان سرمایه‌گذاران در بورس دوبی به 2درصد رسیده است. در 30روز گذشته هم سرمایه‌گذاران فعال در بورس دوبی به‌طور میانگین 5درصد ضرر را متحمل شده‌اند.

بازار سهام تهران به لحاظ کسب میانگین بازده، پنجمین بورس پر‌سود جهان در طول سال‌جاری به‌حساب می‌آید. میانگین بازده کل بورس اوراق بهادار تهران درطول سال‌جاری به 13.8درصد و میانگین بازده سبد 30شرکت بزرگ بورس به 18درصد رسیده است. میانگین بازده بورس تهران در یک‌ماه گذشته معادل 3.7درصد بوده است. این میزان بازده، بازار سهام تهران را در رتبه چهارم جدول کسب بازده ماهانه قرار می‌دهد.

هم‌اکنون بورس استانبول با بازدهی معادل 20.4درصد پربازده‌ترین بازار سهام جهان به‌حساب می‌آید. آمارهای رسمی نشان می‌دهد که رشد تاریخی بورس استانبول موجبات جذب سرمایه‌گذاران خارجی جدید را به این بازار فراهم آورده است. از ابتدای سال 2017میلادی تاکنون، به جز سپتامبر(شهریور و مهر)، این بورس توانسته رشد مستمری را به نمایش بگذارد.

براساس آمارهای سپرده‌گذاری مرکزی بورس استانبول، تعداد سرمایه‌گذاران داخلی این بازار از یک میلیون نفر فراتر رفته و تعداد سرمایه‌گذار خارجی فعال نیز به 9هزار و 485نفر رسیده است. هم‌اکنون سرمایه‌گذاران آمریکایی، بین همه سرمایه‌گذاران غیرترکیه‌ای، بیشترین سهم را از نظر حجم معاملات و حجم کدهای معاملاتی به‌خود اختصاص داده‌اند. ارزش سبد دارایی‌های سهامداران آمریکایی با رشدی معادل 19.7میلیارد لیر به 683میلیارد لیر رسیده است. انگلیسی‌ها دومین گروه بزرگ سهامداران را در بورس استانبول به‌خود اختصاص داده‌اند، لوکزامبورگی‌ها هم در رتبه سوم ایستاده‌اند.

طبق این گزارش سهامداران بورس هنگ‌کنگ با کسب 19.8درصد بازده به‌طور میانگین، در رتبه دوم جدول بورس‌های جهان ایستادند و سهامداران ژاپنی هم با کسب 16.2درصد بازده سوم شدند. رتبه چهارم این جدول در اختیار بورس آمریکایی نزدک قرار گرفت. میانگین بازده سرمایه‌گذاران این بازار در طول سال‌جاری 14.4درصد بوده است. بورس تهران هم با کسب 13.8درصد بازده میانگین در جایگاه پنجم ایستاد.

نمایش موجودیت‌ها