date_range پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۵۲:۳۲ ب.ظ

وسواس و مکافات

وسواس و مکافات
منبع خبر: همشهری آنلاین

- طنز > علی مولوی: مادر خانه‌مان مکافات‌های بسیار داریم. اصلا مکافات در خانه ما رخنه کرده و شبیه ویروس‌های ویرانگر کامپیوتری به جانمان افتاده.

مثلاً همین مامانمان... نه نه! نفرمایید! منظورمان این نیست که مامانمان مکافات است! این چه فکری است که می‌کنید؟ ما از آن خانواده‌ها نیستیم که از این حرف‌ها بزنیم. درواقع بعضی از اخلاق‌های مامانمان است که مکافات می‌آفریند. آخر مامانمان شدیداً وسواسی تشریف دارد و در همه‌حال دارد همه‌چیز را می‌شوید و آب می‌کشد.

مثلاً همین چند روز پیش که از باشگاه به خانه برگشتم، دیدم کیس کامپیوترمان را باز کرده و دارد با جرم‌گیر، مادِربُردمان را به‌قول خودش جرم‌گیری می‌کند. می‌گفت همین جرم‌هاست که باعث می‌شود هی بگویی سرعت کامپیوترم پایین است و پول می‌خواهی که فلان‌چیزش را عوض کنی. خلاصه چشمتان روز بد نبیند. مادرِ مادربردمان را به عزایش نشاند و به‌جای مادربُرد، مادرمُرد تحویلمان داد.

تابستان پارسال هم برای چند هفته یک تشت کُلُر گذاشته بود جلوی حمام که مثل استخر، هرکس می‌رود تو و می‌آید بیرون پایش را توی آن ضدعفونی کند! بوی نامطبوعش به کنار، چندباری تشت از زیر پای بابایمان سُر خورد و با ملاجش رفت توی دیوار!

یک‌بار هم به سامانه‌ی 162 صدا و سیما زنگ زد و از برنامه‌ی تلویزیونی «به خانه برمی‌گردیم» ایراد گرفت که چرا روی تاقچه‌هایتان یک‌وجب خاک نِشَسته؟ و چرا آقای مجری کتش را نَشُسته و بالای کتف راستش لک شده! حتی یک‌بار رفته بود جلوی ساختمان جام‌جم و می‌خواست خودش برای شست‌وشوی استودیوی کل برنامه‌های تلویزیونی دست به کار شود و نزدیک بود مکافات عظیمی به‌پا شود. اما خوش‌بختانه چون آفیش نشده بود به داخل ساختمان راهش ندادند.

البته باز هم خدا پدر شرکت آبفا را بیامرزد که چند روزی است آب خانه‌ی ما را به‌خاطر مصرف بی‌رویه قطع کرده. مامور آب آمده بود خانه‌مان و با عصبانیت می‌گفت که کل سد کرج را ما خالی کرده‌ایم. حتی نزدیک بود خشک‌شدن زاینده‌رود و هامون و دریاچه‌ی ارومیه را هم بگذارد پای ما. مامانمان هم نادم و پشیمان فقط به افق‌های دور می‌نگریست. شکر خدا مواد شوینده هم آن‌قدر گران شده که دیگر مامانمان بی‌سلاح گشته و دارد با گردگیری و خشک‌شویی خودش را آرام می‌کند.

البته هرچند بی‌آبی هم خودش مکافات بزرگی است، ولی ما هنوز کامل از دست مکافات وسواس‌های مامانمان خلاص نشده‌ایم و هنوز هم مکافات‌های ویژه و خشکی داریم، اما حداقل به‌خاطر مشکلات کم‌آبی دیگر کم‌تر بهمان گیر سه‌پیچ می‌دهد و کم‌تر همه‌چیزمان را می‌شوید.

تصویرگری: محمدرضا اکبری/ آرشیو عکس روزنامه‌ی همشهری

نمایش موجودیت‌ها