date_range چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ access_time ۰۷:۲۱:۱۹ ب.ظ

خودنگاره 25 میلیون دلاری پیکاسو در لندن چکش می‌خورد

خودنگاره 25 میلیون دلاری پیکاسو در لندن چکش می‌خورد
منبع خبر: همشهری آنلاین

- همشهری‌آنلاین: خودنگاره‌ای خیره‌کننده از پابلو پیکاسو که نقاش فقید را در هیبت یک گاوباز یا ماتادور نشان می‌دهد، ماه جاری میلادی حراجی ساثبیز در لندن چکش می‌خورد و انتظار می‌رود بین 20 تا 25 میلیون دلار فروخته شود.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از آرت‌نت، تابلوی «ماتادور» سال 1970 یعنی سه سال پیش از مرگ نقاش نامدار اسپانیایی خلق شده و نشانه‌هایی از توان خلاقه او حتی در سال‌های پایانی عمر در خود دارد. این نقاشی پیکاسو را در هیبت یک گاوباز نشان می‌دهد که در حضور هزاران تماشاگر وارد محوطه شنی میدان گاوبازی می‌شود در حالی که شمشیر خود را شبیه قلم‌موی نقاشی در دست گرفته است.

هلنا نیومن، رئیس بخش آثار مدرن و امپرسیونیستی حراجی ساثبیز می‌گوید: «پیکاسو در آخرین سال‌های زندگی با موضوع مرگ کنار آمده و با کشیدن نقاشی ماتادور در سن 89 سالگی میل خود را برای بازتعریف میراثش نشان داده است. چیزی در منظره ظاهر شدن گاوباز در میدان پر از شن پیش از فرارسیدن لحظه مرگ و زندگی وجود دارد که پیکاسو آشکارا می‌خواهد خود را با آن همراه کند.»

گاوبازی یکی از موضوع‌هایی است که در تمام دوران فعالیت حرفه‌ای پیکاسو به چشم می‌خورد و این میل بی‌اندازه به ویژه در کارهای پس از دهه 1960 او بیش از گذشته نمود دارد. گرچه نقاش اسپانیایی بخشی زیاد از عمر خود را در فرانسه گذراند اما خودش را همواره یک اسپانیولی می‌دانست و چنان نقاشی‌هایی خلق می‌کرد که کارشناسان چاره‌ای جز قرار دادن نامش کنار بزرگانی چون گویا و ولاسکوئس ندارند.

این نخستین بار است که نقاشی ماتادور پیکاسو در یک حراجی معتبر چکش می‌خورد. با وجود علاقه نه‌چندان زیاد مجموعه‌داران و هنردوستان به سال‌های پایانی عمر او، رکورد نهایی هنرمند اسپانیایی روی عدد 179 میلیون دلار متوقف مانده و انتظار می‌رود این رکورد در بازارهای تازه شکسته شود. «ماتادور» ابتدا در هنگ‌کنگ، تایپه و نیویورک به نمایش درمی‌آید و سپس روز 28 فوریه در لندن چکش می‌خورد.

نمایش موجودیت‌ها