date_range جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۳۹:۱۶ ب.ظ

مرگ رئیس‌جمهوری ویتنام در 61 سالگی

مرگ رئیس‌جمهوری ویتنام در 61 سالگی
منبع خبر: همشهری آنلاین

- همشهری‌آنلاین: رئیس‌جمهوری ویتنام پس از یک بیماری سخت در سن 61 سالگی در بیمارستانی نظامی در هانوی از دنیا رفت.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، رادیو و تلویزیون دولتی ویتنام بدون اشاره به نوع بیماری از مرگ تران دای کوانگ در روز جمعه خبر دادند. بر اساس گزارشی که تلویزیون ویتنام پخش کرد، پزشکان و استادان داخلی و بین‌المللی تمام تلاش خود را برای نجات جان رئیس‌جمهوری به کار گرفتند اما این تلاش‌ها نتیجه نداد و کوانگ جان خود را از دست داد.

ریاست‌جمهوری یکی از سه مقام ارشد حکومتی در ویتنام است اما بیشتر وظایف و مسئولیت‌های او تشریفاتی است. از این رو، درگذشت کوانگ نمی‌تواند به مناسبات این کشور در روابط بین‌المللی خدشه وارد کند. نخست‌وزیر و رئیس حزب کمونیست دیگر مقام‌های ارشد حکومت ویتنام هستند که در نبود رئیس‌جمهوری وظایف او را به عهده می‌گیرند.

کوانگ در آوریل 2016 به مقام رئیس‌جمهوری ویتنام منصوب شد. او پیش از آن وزیر امنیت عمومی دولت این کشور بود؛ سازمانی با قدرت گسترده که وظیفه جمع‌آوری اطلاعات و خنثی کردن توطئه‌های داخلی و بیرونی علیه حزب حاکم را بر عهده دارد. شایعه بیماری سخت رئیس‌جمهوری ویتنام از ماه‌ها پیش در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.

کوانگ که از یک جامعه کوچک کشاورزی در 115 کیلومتری جنوب هانوی برخاسته بود، مراتب قدرت را طی کرد و عضو پلیتبرو، قدرتمندترین نهاد تصمیم‌سازی حزب کمونیست شد. او 10 روز پیش از مرگ میزبان رئیس‌جمهوری اندونزی در هانوی بود و روز چهارشنبه هم با رئیس دیوان عالی چین دیدار کرد.

نمایش موجودیت‌ها