date_range چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۱۰:۵۸ ق.ظ

پرهیز از اقدامات جزیره‌ای در مدیریت اجتماعی پایتخت

پرهیز از اقدامات جزیره‌ای در مدیریت اجتماعی پایتخت
منبع خبر: همشهری آنلاین

- «اولین و مهم‌ترین مسئله پایتخت انسجام در کل فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و پرهیز از هرگونه اقدامات جزیره گونه است.» این جمله‌ای بود که معاون جدید امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در مراسم معارفه خود گفت.

در این مراسم محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران ضمن تقدیر از عملکرد مجتبی عبداللهی و امیدواری نسبت به موفقیت رضا صالحی امیری به‌عنوان معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: امیدوارم حوزه فرهنگ در شهر تهران از این پس بالنده‌تر، قوی تر، با نشاط‌تر و اثربخش‌تر باشد و موجبات رضایت شهروندان عزیز را فراهم کند. وی با اشاره به 3دهه تجربه صالحی امیری در عرصه فرهنگ اظهار کرد: وی پژوهشگر عرصه فرهنگی بوده و امروز بخشی از منابع ما در حوزه فرهنگ مدیون تلاش‌های ایشان است. راهبری ده‌ها پایان‌نامه و کار علمی با موضوع فرهنگ و تصدی مدیریت کتابخانه ملی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر بخش‌های مهم کارنامه فعالیت فرهنگی وی است.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: به عقیده من اتفاق مبارکی است که یکی از چهره‌های فرهنگی دولت را در شهرداری تهران ببینیم. این نشان‌دهنده جایگاه والای فرهنگ نزد شهردار تهران است.

حق‌شناس با یادآوری مشکلات جدی مدیریت شهری از حیث منابع درآمدی تصریح کرد: شهرداری تهران بالغ بر 20هزار میلیارد تومان بدهی رسمی دارد و حدود 30تا 35درصد از منابع سالانه شهرداری باید صرف بدهی‌ها شود که این موضوع غیراز امورات جاری است.

وی با بیان اینکه این شرایط در حالی است که همه ما موظف به جلب رضایت شهروندان هستیم، گفت: در عین حال حوزه فرهنگی و اجتماعی این توانایی را دارد تا با حداقل منابع بتواند بیشترین رضایت را برای شهروندان فراهم کند. در زمانی که امکان ساخت بزرگراه، تونل یا بوستان‌های بزرگ با هزینه بالا وجود ندارد، نمی‌توانیم به موضوع رضایت مردم از فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران بی‌توجه باشیم.

همچنین رضا صالحی امیری، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به‌عنوان یکی دیگر از سخنرانان این مراسم ضمن تقدیر از عملکرد مجتبی‌عبداللهی، معاون پیشین اظهار کرد: در سال‌های اخیر فعالیت‌های شهرداری تهران را دنبال کردم و بیش از 100نفر از دوستان من در وزارت ارشاد با مجموعه شهرداری تهران ارتباط داشتند.

وی با بیان اینکه مجموعه شهرداری تهران 2رسالت اداره شهر با انبوهی از ماموریت‌ها و نمادسازی در گستره‌ای وسیع را برعهده دارد، گفت: به عقیده من، نخستین و مهم‌ترین مسئله ما در پایتخت انسجام در کل فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و پرهیز از هرگونه اقدامات جزیره‌گونه است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران عنوان کرد: در جلساتم با شهردار تهران بر مسئله هماهنگی، برنامه‌ریزی متمرکز، نظارت و هدایت متمرکز و ساختارمند تاکید کردم و از این منظر بحث قائم‌مقامی بنده در امور اجتماعی و فرهنگی ناظر به همین جمله است که تهران نمی‌تواند با چند سلیقه، برنامه و نگاه در حوزه فرهنگی و اجتماعی مدیریت شود.

صالحی‌امیری با تاکید بر اینکه این تغییرات حتماً با مقاومت‌هایی همراه خواهد بود، تصریح کرد: بحث دیگر در حوزه اجتماعی موضوع اثربخشی و تاثیر برنامه‌ها و اقدامات ما بر جامعه است. در واقع سؤال اینجاست که آیا مجموعه فعالیت‌های ما در این سال‌ها منجر به اثربخشی در فضای اجتماعی و جامعه مخاطب شده است؟ آیا امروز با پدیده‌ای به نام ناهنجاری، بداخلاقی، انگ‌زنی، تخریب و خشونت در تهران مواجه هستیم یا خیر؟ به‌طور حتم، اگر ما در عرصه اجتماعی حجم بالایی از فعالیت را داشتیم باید اثر آن را امروز در شهر ببینیم.

به گفته معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران هر سال نمایشگاه کتاب با هزینه عظیم در تهران برگزار می‌شود و این در حالی است که آمارهای 10سال اخیر حاکی از کاهش یک دقیقه‌ای سرانه مطالعه در هر سال است. صالحی‌امیری با تاکید بر اینکه اقدامات در حوزه فرهنگی باید براساس نیازسنجی صورت بگیرد، گفت: ما عادت کرده‌ایم چون پول دست ماست، باید برای مردم تصمیم بگیریم. هم‌اکنون همه از ضرورت افزایش نشاط در جامعه صحبت می‌کنند اما نمی‌گویند چگونه می‌توان ظرفیت این امر را در جامعه افزایش داد.

نمایش موجودیت‌ها