date_range چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۳۸:۲۳ ق.ظ

70 درصد بیمارستان‌ها ناایمن هستند

70 درصد بیمارستان‌ها ناایمن هستند
منبع خبر: همشهری آنلاین

- «آیا در ساخت این ساختمان‌ها تقلبی شده است؟» وزیر بهداشت در بازدیدش از بیمارستان‌های مناطق زلزله‌زده با بیان این جمله گفت: متاسفانه بعضی از بیمارستان‌هایی که عمر سازه آنها به کمتر از 3 سال می‌رسد، با این زلزله آسیب‌دیده و این در حالی است که برخی از ساختمان‌ها با عمر 50 سال آسیب کمتری دیده‌اند و باید دید آیا در ساخت این ساختمان‌ها تقلبی شده است و به همین سبب از دستگاه قضایی درخواست دارم که از روش‌های قانونی با مجریان، پیمانکاران و یا ناظران این ساختمان‌ها برخورد شود و ما مقصران در ساخت بناهای ناایمن درمانی را به دستگاه قضایی معرفی می‌کنیم.

تصور کنید پس از رخ دادن یک زلزله، مجروحان را از زیر آوار بیرون کشیده‌اند و می‌خواهند برای اقدامات درمانی به بیمارستان ببرند اما نه‌تنها بیمارستان تخریب شده است بلکه پزشکان و پرستاران هم زیر آوار مانده‌اند؛ فاجعه‌ای که برای دومین بار متوالی در کشور ما رخ داده است. در زلزله 6.2 ریشتری اهر و ورزقان برخی بیمارستان‌های نوساز که تازه به‌ بهره‌برداری رسیده‌ بودند، آسیب دیدند و حالا در زلزله غرب کشور 2بیمارستان تخریب شده‌اند. بیمارستان اسلام‌آباد که بیمارستان قدیمی با ظرفیت 100تخت بود و حدود 30سال پیش ساخته شده بود و فاز دوم آن هم با نام فاز توسعه با 26تخت بیشتر، یعنی ظرفیت 126تخت چندماه پیش افتتاح شد. همچنین بیمارستان جدید امام خمینی(ره) در اسلام آباد غرب در حالی فروریخت که این بیمارستان‌ خانه‌های خشت و گلی نبودند که با زلزله به‌راحتی تخریب شود و این امر در شرایطی است که بیمارستان‌ها باید مقاوم‌ترین سازه‌های کشور باشند.

سرپرست دفتر مدیریت خطر بلایای معاونت بهداشت وزارت بهداشت درباره میزان بیمارستان‌های غیرایمن به همشهری گفت: براساس آمارهای سال گذشته وزارت بهداشت ۷۰درصد بیمارستان‌ها غیرایمن هستند که البته هشدارها در این زمینه به‌خصوص از زمان زلزله آذربایجان شرقی وتخریب بیمارستان هریس اعلام شد، حتی پیگیری هم شد اما پیشگیری جدی اتفاق نیفتاد چون مجری و سازنده وزارت بهداشت نبود.

علی اردلان افزود: موضوع امروز برای ما این است که متاسفانه اغلب بیمارستان‌های کشور استانداردهای لازم برای ایمنی را ندارند. اغلب این بیمارستان‌ها یا به‌دلیل داشتن عمر بالا فرسوده شده‌اند یا استانداردهای لازم برای ایمنی‌ آنها در زمان ساخت رعایت نشده است. البته از آنجا که معتقدیم پیشگیری بهتر از درمان است، این موضوع در سیاستگذاری نظام سلامت مورد توجه قرار گرفت و اقداماتی چون ایجاد سامانه سنجش کمی ایمنی بیمارستان‌ها برای حوادث و بلایا به مرحله اجرا در آمد که به وزارت بهداشت این توانایی را داده که ایمنی بیمارستان‌ها را برای حوادث و بلایا به‌صورت کمی و براساس یک ابزار و متدولوژی استاندارد اندازه‌گیری کند.

او که مدیر گروه سلامت در حوادث و بلایای دانشگاه علوم پزشکی تهران هم هست، گفت: سامانه سنجش کمی ایمنی بیمارستان‌ها، 3 شاخص کلی شامل آمادگی عملکردی، ایمنی سازه‌ای و ایمنی غیرسازه‌ای را مورد سنجش قرار می‌دهد و از سال۱۳۹۲ در کشور به‌صورت پایلوت اجرا شد. همچنین همزمان با آغاز برنامه طرح تحول نظام سلامت این سامانه در اعتباربخشی بیمارستان‌های کشور ادغام شده است. یعنی از قبل به‌صورت آزمایشی راه افتاده بود، اما اکنون تمام بیمارستان‌ها ملزم به انجام این اندازه‌گیری‌ها شده‌اند. اندازه‌گیری‌های این سامانه میزان هریک از شاخص‌های سه‌گانه را اعلام کرده و متناسب با آنها برنامه‌های مداخله‌ای ترتیب می‌دهد، به‌عنوان مثال در سال۱۳۹۲ متوسط ایمنی بیمارستان‌ها در کشور ۳۴درصد بود که در سال گذشته که این اندازه‌گیری‌ها تکرار شد ایمنی کلی بیمارستان‌های شرکت‌کننده به ۴۳درصد رسید. یعنی طی طرح تحول نظام سلامت رشد ایمنی بیمارستان‌ها از ۳۴درصد به ۴۳درصد را شاهد بودیم.

مدیر کل دفتر توسعه فیزیکی و عمرانی وزارت بهداشت هم در‌این‌باره به همشهری می‌گوید: آنچه که امروز برای ما تاسف بار محسوب می‌شود این است که مراکزی که باید در زمان بحران و زلزله به کمک آسیب دیدگان بیایند و سرپناهی برای رفع نیازهای درمانی آنها باشند تخریب شده‌اند. امیرساکی همچنین گفت: باید به این نکته اشاره کنم بیمارستان‌های سرپل ذهاب و توسعه ۱۲۷ تختی بیمارستان اسلام آباد توسط سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی وزارت راه وشهرسازی ساخته شده است و وزارت بهداشت فقط به عنوان بهره بردار بیمارستان است‌. با توجه به آنکه مجری و پیمانکار و مشاور مسئولیت ساخت‌، کنترل و نظارت پروژه‌ها را برعهده داشته‌اند باید درخصوص مسائل به‌وجود آمده پاسخگو باشند.

ثانیا هردو بیمارستان دوره ساخت آنها بیش از 10 سال به طول انجامیده، بیمارستان اسلام‌آباد‌غرب مصوب سال 85 بوده و در سال 96 به دانشگاه علوم پزشکی تحویل شده و بیمارستان سرپل ذهاب نیز در سال ۷۰ شروع شده و در سال ۸۷ خاتمه یافته است که دوره طولانی ساخت بیمارستان ها که در نتیجه تخصیص اعتبارات اندک بوده بر کیفیت بیمارستان‌ها نیز اثر گذاشته است. به همین دلیل با توجه به خسارات جانی و مالی و تخریب بیمارستان های ساخته شده توسط سازمان مجری وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت به عنوان شاکی، شکایت خود را به مراجع صالحه در مورد مجازات مجری، ناظر و پیمانکار و مشاور پروژه‌های فوق ارائه خواهیم کرد. اینگونه اهمال و قصور در به هدر دادن منابع عمومی دولت و خسارات وارده نوعی جنایت محسوب شده و نمونه بارز خیانت در امانت بوده و وزارت بهداشت مصمم به پیگیری برخورد مناسب وجدی با خاطیان ساخت بیمارستان اسلام آباد و سرپل‌ذهاب است. 

نمایش موجودیت‌ها

آگهی