date_range چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۲۲:۴۳ ق.ظ

مسئولیت 86 نهاد در زمان وقوع بحران

مسئولیت 86 نهاد در زمان وقوع بحران
منبع خبر: همشهری آنلاین

- زلزله یکشنبه‌شب 21 آبان‌ماه در استان کرمانشاه که موجب داغدار شدن جمع زیادی از هموطنان شد، باعث شده تا دوباره توجه به زلزله، شرایط موجود در زمان وقوع بحران و نهادهای مسئول در این زمان مورد توجه قرار بگیرد.

براساس گفته‌های رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش 86دستگاه و نهاد مسئولیت مدیریت بحران را برعهده دارند که البته هماهنگی بین آنها بسیار اهمیت دارد. اما دیروز رئیس سازمان آب و فاضلاب استان تهران هم که برای دومین بار در یک‌سال اخیر به جلسه شورای شهر پایتخت آمده بود از اجرایی شدن 73درصد شبکه فاضلاب تهران خبر داد.

محسن هاشمی دیروز و پیش از شروع جلسه پارلمان شهر، حادثه دلخراش زلزله درغرب کشور را به هموطنان و اقوام مصیبت‌دیده تسلیت گفت و با ابراز نگرانی بابت زلزله خیزی پایتخت و وضعیت نامناسب تهران از لحاظ تاب‌آوری در برابر زلزله گفت: تهران دچار مشکل بافت فرسوده، جمعیت بالا و عدم‌رعایت استانداردهای لازم در سازه‌های ساختمانی است.

محسن هاشمی با اشاره به اینکه جبر جغرافیایی زلزله به‌گونه‌ای است که نشان نمی‌دهد کی و کجا زلزله خواهد آمد، گفت: کشور ما هر 10سال یک زلزله 7ریشتری را تجربه کرده است و در 25سال گذشته 6درصد کشته‌شدگان کشور به‌دلیل زلزله جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته وی، تقریبا هر 150سال یک‌بار یک زلزله 7ریشتری درتهران تجربه شده که آخرین آن 185سال پیش بوده است. وی آسیب پذیرترین مناطق تهران را مناطق 9، 10، 11، 12، 14، 16 و 17دانست و گفت: مناطق 7، 8، 13، 15، 18، 19 و 20 نیز در جایگاه خطر پذیری متوسط قرار دارند. هاشمی مسئولیت مستقیم مقابله با بحران در شهر تهران را برعهده شهرداری تهران دانست و با سنگین خواندن این وظیفه گفت: 86دستگاه و نهاد دیگر هم مسئولیت مدیریت بحران را برعهده دارند که البته هماهنگی بین آنها بسیار اهمیت دارد.

روز گذشته امین عارف‌نیا، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران نیز گزارشی از اقدامات شهرداری تهران برای کمک به زلزله‌زدگان غرب کشور ارائه کرد؛ اگرچه ارائه گزارش از سوی وی مورد اعتراض برخی از اعضا قرار گرفت. این اعضا عقیده داشتند که ارائه این گزارش در دستور جلسه ذکر نشده و البته باید یکی از معاونین این گزارش را ارائه دهد. در نهایت رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران برای ارائه گزارش پشت تریبون قرار گرفت.

عارف‌نیا در تشریح کمک‌های صورت گرفته از سوی شهرداری تهران به اعزام 300نفر از بسیجیان آموزش دیده شهرداری به مناطق زلزله زده غرب کشور سخن گفت و افزود: در راستای امدادرسانی به مناطق زلزله زده یک تیم مدیریت بحران از سوی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده اعزام شد که این تیم شامل ستاد مدیریت بحران شهر تهران، شهر سالم، سازمان پسماند و همچنین پشتیبانی است. وی افزود: همچنین دوشنبه گذشته یک اکیپ از آتش‌نشانی به مناطق زلزله زده اعزام شد که شامل 15نیروی آتش‌نشانی، یک خودروی سنگین نجات، 2دستگاه خودروی سبک عملیاتی، تجهیزات هیدرولیک آواربرداری، تجهیزات برشکاری و تجهیزات سبک آواربرداری است.

علاوه براین، عارف از ارسال 20هزار بسته خرما، 100هزار بسته نان و 60هزار تخته پتو، هزار تخته چادر گروهی هشت نفره و داروهای مورد نیاز مثل داروهای اعصاب و روان، آنتی بیوتیک و... به محل حادثه خبرداد و گفت: شهرداری تهران با تمام قوا نسبت به اعزام نیرو و محموله‌های مورد نیاز به این مناطق اقدام کرده است و تاکنون 2تریلی آب معدنی، 3کانتینر موادغذایی آماده، 4بیل مکانیکی و 10آمبولانس از سازمان بهشت زهرا(س) به سمت سر پل ذهاب ارسال شده و در ادامه این خدمات‌رسانی نیز 160چشمه سرویس بهداشتی سیار که برای تردد زائران اربعین در مرز خسروی نصب شده بود به مناطق زلزله‌زده ارسال شد.

یکی از مهم‌ترین مصوبات دیروز تصویب طرح مربوط به سیاست‌های اجرایی و الزامات تدوین لایحه بودجه سال1397 شهرداری تهران بود که بعد از 3بار رفت و برگشت سرانجام پس از اعمال همه پیشنهادهای مطروحه از سوی اعضا رای آورد. این طرح می‌بایست تا قبل از پایان آبان‌ماه تصویب و به شهرداری تهران ابلاغ می‌شد تا براساس آن بودجه سال آینده تدوین شود.

دیروز مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران برای دومین‌بار در یک سال اخیر مهمان صحن علنی شورای شهر بود. محمد پرورش از طرحی سخن گفت که براساس آن در ۳۲۰نقطه شهر تهران مخازن جمع‌آوری آب تعبیه می‌شود با این هدف که درصورت بروز زلزله برای ۳روز اول پس از آن آبرسانی به درستی صورت گیرد. پرورش، آستانه تحمل مردم تهران درصورت قطعی آب شرب را حداکثر ۳ساعت اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه ۳۳درصد سهام شرکت آب و فاضلاب تهران مربوط به شهرداری‌ است، گفت: در استان تهران ۱۳,۵میلیون نفر و در تهران 8.5میلیون نفر روزانه 25درصد آب شرب کشور را مصرف می‌کنند که جای تامل دارد ونشان می‌دهد که چه جمعیت بالایی در تهران و اطراف آن حضور دارند. وی خواستار تعامل بیشتر با مدیریت شهری در تامین مالی برای نوسازی شبکه آبرسانی تهران شد و گفت: اجرای بیش از ۶۰۰۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری و نصب بیش از ۶۰۰ هزار انشعاب فاضلاب در شهر تهران ما را در مرحله بهتری از تکمیل این شبکه نسبت به گذشته قرار داده است. با اجرای شبکه فاضلاب شهر تهران حدود ۸۵۰میلیون مترمکعب فاضلاب می‌تواند به چرخه مصرف بازگردانده شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تاکید کرد: تاکنون ۶۵۲۷ کیلومتر از ۹۰۰۰ کیلومتر کل شبکه فاضلاب شهر تهران یعنی معادل ۷۳درصد اجرایی شده است. در واکنش به این گزارش، احمد مسجد جامعی بر ضرورت اطمینان بخشی به مردم درباره سلامت آب شرب تهران تاکید کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل فرونشست زمین نفوذ ناپذیری در شهر است. خیابان‌ها، کوچه‌ها، پشت‌بام‌ها و حتی کانال‌های آب روددره‌ها همه نفوذناپذیر هستند.

شهرداری باید هنگام صدور جواز ساخت برلزوم احداث چاه‌های جذبی تاکید کند. وی همچنین نفوذ فاضلاب بیمارستانی به منابع زیرزمینی و حتی فاضلاب شهری را بسیار خطرناک دانست. نظر افشین حبیب‌زاده هم این بود که شهردار تهران به عضویت شورای‌عالی آب کشور درآید تا بخشی از همکاری‌های مورد انتظار سازمان آب با شهرداری تهران دراین قالب میسر شود.

محمد سالاری هم با اشاره به شبکه فاضلاب تهران گفت: 20سال است که این طرح شروع شده که اگر عدم‌همکاری برخی از شهرداران مناطق با سازمان آب ادامه پیدا کند ممکن است اتمام این طرح 15سال دیگر طول بکشد و دراین صورت عمر لوله‌ها دیگر به 40سال می‌رسد و باید دوباره از نو شروع کنیم. زهرا صدراعظم نوری هم گفت: انتظار داشتیم که گزارش آقای پرورش در راستای مصوبات شورا و اهداف آن ارائه می‌شد.

وی افزود: مثلا ازسوی رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اخیرا اعلام شد که سدهای اطراف تهران به محل شست‌وشوی دام تبدیل شده‌اند. خوب بود آقای پرورش توضیح می‌دادند که چطور آب شرب بهداشتی و کیفی شهر تهران را تامین می‌کنند، در مورد نشت آب از 13درصد شبکه آب شهری توضیح می‌دادند یا در مورد آخرین فناوری‌های روز دنیا در ساخت شیرآلات کاهنده مصرف آب و برداشت بی‌رویه از منابع زیرزمینی آب صحبت می‌کردند که باعث فرونشست زمین در تهران شده است.
حسن رسولی هم خواستار تعیین تکلیف 33درصد سهام شهرداری تهران از سازمان آب و فاضلاب از حیث مسئولیت و اختیارات شد.

مجید فراهانی هم از نبود سند جامع آب وفاضلاب انتقاد کرد. آرش میلانی اما معتقد بود که با توجه به چالش‌های آبی شهر تهران و میانگین بالای مصرف آب ما نیازمند گفت‌وگوی بیشتری دراین حوزه هستیم تا متوجه شویم شورای شهر چه کمکی می‌تواند برای حل این مشکلات انجام دهد.

دیروز در پایان جلسه صحن علنی شورای شهر محسن هاشمی با حضور در جمع خبرنگاران از ادامه فعالیت معاونان بازنشسته شهردار تهران خبرداد. رئیس شورای شهر تهران توضیح داد: در پاسخ به تذکر یکی ازاعضای شورای شهر در مورد ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها در شهرداری پاسخی از سوی شهردار تهران به شورای شهر ارسال شد که نشان می‌دهد براساس بررسی‌های صورت گرفته و استحضاریه‌ای که از نهادهای بالادستی انجام شده شهردار، هم‌رده با وزیر است و معاونان آن نیز هم‌رده با معاونان وزیر هستند و طبق قانون دراین موارد منعی برای به‌کارگیری بازنشسته‌ها نیست.

به گفته هاشمی، در جلسه دیروز همچنین شهردار تهران موافقت کرد 3روز زودتر انتصاب‌هایی که در حال انجام است را به اعضای شورای شهر اعلام کند. هاشمی همچنین از تشکیل جلسه صبحانه کاری میان شهردار تهران و اعضای شورای شهر هم سخن گفت و افزود: این جلسه هر دو هفته یک‌بار برگزار می‌شود و در آن در مورد موضوعات مختلف حرف‌ها به‌صورت رک و بی‌پرده زده می‌شود و شهردار تهران نیز با صراحت به سؤالات پاسخ می‌دهد.

مسئولیت 86 نهاد در زمان وقوع بحران

تصویرها
مسئولیت 86 نهاد در زمان وقوع بحران
نمایش موجودیت‌ها