date_range جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۰۶:۴۸ ب.ظ

والیبال و بسکتبال چگونه در مسابقات جهانی صعود می‌کنند؟

والیبال و بسکتبال چگونه در مسابقات جهانی صعود می‌کنند؟
دسته خبری: ورزش|بسکتبال

 

والیبال همه بازیهای تدارکاتی خود را در اسلوونی باخت و با سه باخت راهی بلغارستان شد تا در رقابتهای قهرمانی جهان شرکت کند در حالیکه کولاکوویچ سرمربی تیم همانجا اعلام کرد باختهای اسلوونی برایش مهم نیست چون به برخی از بازیکنان استراحت داده است. شاید پس از آن باختها، برخی دلواپس بودند که ملی‌پوشان کشورمان در مسابقات جهانی هم‌ چندان پر قدرت ظاهر نشوند اما کولاکوویچ در جریان همان مسابقات کدی داد که خیلی‌ها گرفتند. او با اظهار رضایت از عملکرد بازیکنانش‌ گفت: «فقط در امتیازات حساس پایانی از تمرکز لازم دور بوده‌ایم و باید به این موضوع توجه جدی داشته باشیم تا در مسابقات جهانی موفق باشیم و من به بازیکنانم اطمینان کامل دارم که چنین هستند.»

تیم‌ملی کشورمان در مرحله مقدماتی گروهی رقابتهای جهانی با حریفان دست و پا بسته‌ای روبرو نیست.

به غیر از پورتوریکو سایر حریفان عقبه خوبی در والیبال دارند بخصوص بلغارستان با فوق ستاره‌هایی که همیشه داشت و لهستان قهرمان دوره گذشته.

ملی‌پوشان کشورمان در اولین دیدار خود با اقتدار پورتوریکو را شکست دادند تا باقرار گرفتن مقابل این حریف متوسط به هماهنگی‌های لازم برای بازیهای بعد برسند. تیم‌ملی کشورمان در دومین دیدار، بلغارستان میزبان مدعی را پیش رو‌داشت. حریفی که می‌توان آنرا قوی‌ترین تیم گروه معرفی کرد و حتی برتر از لهستان. شاید دلیل آن هم این باشد که «هینن» سرمربی لهستان، تیمش‌ را شانس‌ اول و دوم قهرمانی معرفی نکرده است، و البته ایران را هم در همین ردیف می‌داند.

بازی مقابل بلغارستان همیشه و برای هر تیمی در خانه بلغارستان سخت است. به قول محمد موسوی بلغارها همیشه در خانه یا پیروز بوده‌اند یا بازی را به ست پنجم کشانده‌اند.

اما ملی‌پوشان کشورمان، بلغارستان قدرتمند را هم سه بر یک در خانه شکست دادند تا نشان دهند بی‌جهت نیست که کولاکوویچ به آنها اطمینان دارد.

کولاکوویچ پس از پایان بازی به نکته‌ای اشاره داشت که بدون شک کلید پیروزی ایران بود. سرمربی تیم‌ملی گفت: زمانیکه در ست چهارم در امتیاز حساس ۱۹ برابر بودیم بازیکنان ما موفق شدند بازی را به خوبی اداره کرده و بدون استرس و فشار بازی را به پایان ببرند. برای این دیدار سخت و پیچیده، انگیزه و همکاری بازیکنان در زمین فوق‌العاده بود و در امتیازات پایانی حساس، همانی بود که کولاکوویچ، در شکست‌های اسلوونی به آن اشاره داشت و گفت مطمئن است که بازیکنان ایران از آن درس گرفته‌اند.

اما از دیگر عوامل پیروزی ارزشمند ایران مقابل بلغارستان، حتما باید به پاسهای به موقع کاپیتان سعید معروف اشاره شود. پنجه‌های طلایی معروف در لحظات حساس به کمک تیم آمد تا بازی برای تیم‌ملی کشورمان درآید. قبلا هم به پنجه‌های طلایی سعید معروف اشاره داشتیم که همه حریفان را آزار خواهد داد. اما کاپیتان در این بازی، در دفاع هم عالی بود.

‌موسوی دفاع میانی تیم ملی از اجرای نکات فنی که توسط مربیان در دستور کار قرار گرفته بود، می‌گوید که باعث پیروزی شده است. بنابراین همکاری داخل زمین که سرمربی تیم از آن یاد کرد در خارج از زمین هم صورت گرفته است و آنالیزورها و کمک مربیان با رصد کردن بازی‌های قبل بلغارستان، نقاط قوت و ضعف این تیم را در آورده و با ارائه آن به کولاکوویچ، راه پیروزی بر این تیم را پیدا کرده‌اند.

موسوی با این برد ارزشمند امیداور است که تیم‌ملی برای صعود به مرحله بعد کارش را با صدرنشینی تمام کند چون بلغار‌ها به این رتبه نظر داشتند و به این ترتیب شانس ایران بیشتر شد.

پیمان اکبری مربی تیم ملی هم با اشاره به اینکه به تیم خودمان ایمان داشته‌ایم، از اهمیت امتیازات بازیهای این مرحله‌ می‌گوید و امیدوار است تا با موفق ظاهر شدن در بازیهای دیگر، در مرحله بعد هم همچنان پرقدرت باشیم.‌اما پیروزی بر بلغارستان واقعا ارزشمند بود چون بلغارستان با پیروزی بر ایران می‌توانست گام بزرگی را برای صعود و صدرنشینی برداشته باشد. صحبتهای امیر غفور این فرضیه را قوت می‌بخشد.

غفور می‌گوید:« مفسران و کارشناسان والیبال بلغارستان گفته بودند که شکست ایران، کلید موفقیت بلغارستان است پس ما برد بسیار خوبی کسب کردیم چون پیروزی در فضایی که با حمایت پرشور تماشاگران بلغاری همراه بود واقعاً سخت بود و بلغارستان می‌توانست در خانه بهترین نتیجه را بگیرد.»

بازی مقابل بلغارستان و پیروزی بر این تیم یک نکته مثبت دیگر هم داشت و آن درخشش محمدجواد معنوی‌نژاد بود. یکی از لژیونرهای جوان ایران که در این بازی با کسب ۲۱ امتیاز‌ عنوان پرامتیازترین بازیکن را بدست آورد تا یکبار دیگر اثبات شود والیبال در جهت پشتوانه، ضعفی ندارد و جوانان با قابلیت فراوانی می‌توانند جایگزین بزرگان شوند. همانهایی که امروز پشت سر یکدیگر برای قرار گرفتن در ترکیب تیم‌ملی صف کشیده‌اند و معنوی‌نژاد هم تا دو سه سال قبل جزو همانها بود.

معنوی‌نژاد هم مثل سایرین از ارزشمند بودن این برد می‌گوید و علی‌رغم امتیازآورترین شدن، خود را عضوی کوچک در این پیروزی معرفی می‌کند.

بیشتر کارشناسان بعد از این بازی تیم‌ملی مقابل بلغارستان که پنجشنبه گذشته در وارنا برگزار شد و ملی‌پوشان سه بر یک پیروز شدند، معتقدند سایر حریفان در این مرحله به سرسختی بلغارستان نخواهند بود و این یعنی ایران برای صدرنشینی، دشوارترین حریف را از پیش رو برداشته هر چند که هیچ حریفی را نباید دست کم گرفت. لهستان دیگر مدعی صدرنشینی هم مثل ایران ۲ برد را تا اینجا بدست آورده که البته هیچکدام مقابل بلغارستان نبوده است. لهستانی‌ها کوبا و پورتوریکو را برده‌اند و تیم کشورمان پس از دو پیروزی، امروز ساعت ۳۰ر۱۸ باید مقابل کوبایی قرار گیرد که علی‌رغم عقبه‌ای سنگین در والیبال اما بخاطر کوچ ستاره‌هایش آن اقتدار گذشته را ندارد ولی حریفی دست و پا بسته هم نیست. فنلاند و لهستان هم حریفان بعدی ایران خواهند بود.

شایان ذکر است که تیمهای ملی ایران و بلغارستان تاکنون چهاربار مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند که طی سالهای ۱۹۷۰ و ۲۰۰۶ بلغارستان سه بر صفر پیروز بوده اما در سال ۲۰۱۸ ایران دو بار سه بر یک بلغارستان را برده است.

مصدومان و غایبان تعیین‌کننده بسکتبال

اما بسکتبال هم این روزها مثل والیبال بدنبال صعود است،‌ اما صعود به مسابقات جام جهانی در حالیکه والیبال در مسابقات جهانی، به فکر صعود به مراحل بعدی و حتی ارتقاء جایگاه ششمی دوره گذشته است. بسکتبال زودتر از والیبال به مسابقات جهانی و المپیک رفت اما ثبات والیبال بیشتر بود هر چند که قیاس این دو ورزش ماهیتاً درست نیست با این وجود عموماً این دو ورزش توپی با یکدیگر قیاس شده‌اند.

با این احوال شرایط صعود تیمها به مسابقات جهانی بسکتبال هم متفاوت با والیبال است و دو سه سالی است که پروسه رسیدن به آن فرق کرده و کشورها باید به صورت رفت‌و‌برگشت بازی کنند تا به مسابقات جهانی ۲۰۱۹ چین برسند.

تیم ملی بسکتبال ایران پس از صدرنشینی در پایان مرحله‌اول با احتساب نتایج دور اول، سه حریف مطرح را برای رسیدن به جام جهانی پیش‌رو دارد. فیلیپین که پنجشنبه در خانه او را شکست داد ـ ژاپن را که دوشنبه آینده در توکیو پیش‌رو دارد و استرالیای قدرتمند.

اما شرایط بسکتبال در این مرحله کمی متفاوت با والیبال است و هر چقدر که والیبال تیم کاملی دارد اما مصدومیت و غیبت بازیکنان اصلی بسکتبال، کار را سخت می‌کند.

حامد حدادی ارزشمندترین بازیکن آسیا بدلیل مصدومیت کشاله ران در بازی مقابل فیلیپین به غیر از چند لحظه، از روی نیمکت نظاره‌گر بازی بود و در بازی مقابل ژاپن در توکیو هم غایب است تا درمانش کامل شود.

ارسلان کاظمی که بدلیل مصدومیت، بازیهای نیمه‌نهایی و نهایی اندونزی را از دست داد خوشبختانه به بازی فیلیپین رسید و دست تیم ایران را هم خوب گرفت و از عوامل اصلی پیروزی ۸۳ بر ۷۱ تیم ملی شد. در کنار آن سجاد مشایخی گارد راس اصلی ایران هم کمی از ناحیه پا درد دارد و البته کاپیتان صمد نیکخواه بهرامی هم بدلیل پیگیری کارهای شخصی در بازی مقابل ژاپن غایب است. همه این موارد هم کار ایران را سخت می‌کند. تیمی که اگر تمام مهره‌هایش را در اختیار داشته باشد، کار سختی برای صعود ندارد.

پنجشنبه گذشته فیلیپینی‌ها به تهران آمدند و در حالی که بازیکنان جدیدی را جایگزین ۱۰ بازیکن محروم خود کرده‌اند اما آنقدر خوب بودند که فقط جای خالی «آندره بلچ» پست پنج این تیم احساس شد تا تیم ملی در نبود حدادی هم بتواند پیروز شود. البته از مدیریت مهران شاهین‌طبع سرمربی تیم ملی هم نباید به راحتی گذر کرد که با تغییرات لازم، جای حامد را پر کرد.

اما امروز تقریباً تمام تیمهای آسیایی، بازیکنان خارجی را تبعه کرده‌اند و از دو تابعیتی‌ها و دورگه‌ها استفاده می‌کنند. شاهین‌طبع معتقد است باید روزی برسد که در بسکتبال ایران هم این اتفاق بیفتد.

شاهین‌طبع به مورد درستی اشاره می‌کند بخصوص در پست‌ پنج که برای حدادی جایگزینی نزدیک و مناسب نداریم. «آرون گرامی‌پور» بازیکن ایرانی ـ اسپانیایی با قابلیتی است که در باشگاههای ایران هم سابقه بازیگری دارد اما بدلیل مشکلات سربازی نمی‌تواند تیم ملی را همراهی کند. اگر شرایطی ایجاد شود که به ترکیب اضافه‌شود، دلواپسی‌ها خیلی کمتر خواهد شد. مایک رستم‌پور هم دیگر بازیکن دورگه است که به گفته شاهین‌طبع برای حضور در تیم ملی درخواست حق‌الزحمه کرده است.

البته این درخواست قابل قبول نیست چون حضور در تیم ملی ایران‌ افتخار است و نباید بابت آن پول گرفت و طبیعتاً تا چنین درخواستی دارد‌‌ حضورش در تیم ملی منتفی است. با این وجود از آنجا که تمام کشورها از تمام پتانسیل‌ها بهره‌مند می‌شوند و بازیکنان تبعه و دورگه تاثیرات فراوانی در نتیجه‌گیری‌ها دارند، به‌نظر می‌رسد اگر ایران نخواهد راه فوتبال را برود‌ کارش برای آینده سخت خواهد شد.

همین فیلیپین از چندین بازیکن دورگه و تبعه استفاده می‌کند و در راس آن «آندره بلچ» است و ژاپن هم چند بازیکن از این دست را در ترکیب دارد و کره‌جنوبی هم در جاکارتا چنین شرایطی داشت.

با این احوال ایران، فیلیپین را برد و در غیاب حدادی و صمد و با مصدومیت‌های مزمن برخی دیگر از بازیکنان، مقابل ژاپن کار سختی دارد اما از آن جهت که این دیدارها بصورت رفت و برگشت برگزار می‌شود‌ می‌توان امیدوار بود که پس از بازی با ژاپن و در فرصت نسبتاٌ خوب تا بقیه بازیها، تیم ملی بسکتبال با تمام نفرات و سرحال‌تر از قبل، به میدان برود.

قابل ذکر است که در پایان مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ چین، سه تیم از دو گروه شش تیمی این رقابتها به اضافه تیم چین، میزبان مسابقات جهانی به رقابتهای جهانی راه پیدا خواهند کرد.

قاسم کیانی

تصویرها
والیبال و بسکتبال چگونه در مسابقات جهانی صعود می‌کنند؟
نمایش موجودیت‌ها