date_range سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۵۸:۲۸ ب.ظ

کوتاه از سراسر جهان

 

داعش «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان را تهدید کرد

فارس: یک عضو تاجیکی داعش با انتشار فایلی صوتی در اینترنت، رئیس جمهوری تاجیکستان را متهم کرد و مدعی شد که این گروه تروریستی عملیاتش را به این کشور منتقل خواهد کرد. این پیام تهدید آمیز توسط شخصی به نام «ابو اسامه نارکی» از نیروهای تاجیکی داعش منتشر شد. در این فایل صوتی هشت و نیم دقیقه‌ای، ابو اسامه نارکی با یک لحن شدید، امامعلی رحمان را دشمن اسلام و مسلمین و دولتش را دولت طاغوت اعلام می کند. این تروریست مدعی است زمانی که دامنه جنگ داعش به تاجیکستان برسد هیچ یک از متحدین دولت تاجیکستان از جمله آمریکا و روسیه به کمکش نخواهند رسید.

روسیه از آمریکا درباره دستگیری شهروندان خود توضیح خواست

ایرنا: سفارت روسیه در واشنگتن از وزارت امور خارجه آمریکا درباره دستگیری پنج شهروند خود در این کشور توضیح خواست. سفارت روسیه اعلام کرد موضوع دستگیری شهروندان خود توسط پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) را به دقت پیگیری می کند. گفتنی است پنج شهروند روس در رابطه با یک پرونده کلاهبرداری بزرگ در آمریکا دستگیر شده اند. آمریکا در سالهای اخیر چندین تبعه روسیه را دستگیر کرده است.

مدودف: سلاح‌های هسته‌ای ناتو، روسیه را نشانه گرفته‌اند

ایسنا: دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه گفت که ناتو، مسکو را یک رقیب بالقوه تلقی می‌کند و قابلیت‌های نظامی این ائتلاف از جمله سلاح‌های هسته‌ای آن روسیه را هدف گرفته‌اند. وی گفت: صرف نظر از هر چیزی که دوستان ما در ناتو بگویند، کشورهای ناتو همچنان روسیه را یک رقیب بالقوه در نظر می‌گیرند و کاملا واضح است که قابلیت‌های نظامی آنها از جمله سلاح‌های سه گانه هسته‌ای آنها روسیه را هدف می‌گیرند. مدودف تاکید کرد: این درباره سلاح‌های غیرهسته‌ای و سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی ناتو که به مجرد استقرار در نزدیکی مرزهای روسیه نقش سلاح‌های راهبردی را پیدا می‌کنند نیز مرتبط است.

الازهر:قاچاقچیان انسان در کمین مسلمانان روهینگیا هستند

ابنا: مرکز رصد الازهر مصر نسبت به خطر باندهای تجارت انسان برای مسلمانان روهینگیا در میانمار هشدار داد و در پیامی تاکید کرد که مساله مسلمانان روهینگیا از نگران کننده ترین مسائل جهان اسلام به شمار می آید. در این پیام آمده است: مسلمانان روهینگیا در معرض کشتار جمعی و جنایت های ضدانسانی ارتش میانمار و تندروهای بودایی قرار دارند که این جنایت ها مورد پذیرش هیچ کدام از ادیان آسمانی و عرف بین الملل نیستند. مرکز رصد الازهر از سکوت جهانیان در قبال این جنایت ها به شدت انتقاد کرد و افزود: سختی ها و مصائب روهینگیایی ها در میانمار به پایان نرسیده و باندهای تجارت بشر در اردوگاه بنگلادش، این آوارگان را در معرض خطر قرار داده اند.

اعطای خودمختاری «دوترته» به مسلمانان فیلیپین

ابنا: رئیس جمهوری فیلیپین نسخه‌ای نمادین از قانون خودمختاری را به رهبر بزرگ ترین گروه شبه نظامی مسلمان این کشور تحویل داد.رودریگو دوترته، اعطای خودمختاری به منطقه مسلمان نشین جنوب این کشور را به «مراد ابراهیم» رهبر جبهه مورو تقدیم کرد.این اقدام در مراسمی در کاخ ریاست جمهوری در مانیل به مناسبت تصویب این قانون که گام مهمی برای پایان دادن به یکی از طولانی ترین و مرگبارترین مناقشات در آسیا است، انجام شد.

پنتاگون استفاده از “جی‌پی‌اس″ را برای نیروهایش محدود کرد

ایسنا: پنتاگون در دستوری جدید اعلام کرد: سربازان و سایر کارکنان نظامی در پایگاه‌های حساس و مناطق جنگی پرخطر، مجاز به استفاده از برنامه‌های ثبت فعالیت‌های ورزشی و اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند موقعیت آنان را مکان‌یابی کنند، نیستند. در متن این دستور آمده است که این برنامه‌های نصب شده روی دستگاه‌های شخصی یا دولتی، خطری جدی برای پرسنل نظامی هستند و به همین دلیل قابلیت مکان‌یابی آن‌ها در مناطق عملیاتی مشخص شده، باید خاموش باشد.

نخست وزیر ژاپن: به پیمان منع تسلیحات هسته ای نمی پیوندیم

ایرنا: نخست وزیر ژاپن با تکرار موضع کشورش در ارتباط با پیمان منع تسلیحات هسته ای سازمان ملل متحد اظهار داشت که توکیو به این پیمان نمی پیوندد. شینزو آبه گفت: ژاپن از نابودی تسلیحات هسته ای حمایت می کند اما به دلیل تفاوت رویکرد این پیمان با دیدگاه دولت ژاپن، در آن شرکت نخواهد کرد. او همچنین گفت ژاپن مصمم است با ایفای نقش به عنوان پلی میان کشورهای هسته ای و غیرهسته ای، تلاش های جامعه جهانی را هدایت کند.

اولین فرماندار مسلمان تاریخ آمریکا روی کار می آید

ایسنا: برنی سندرز، کاندیدای ریاست جمهوری سابق از حزب دموکرات آمریکا به همراه یک نماینده زن جدید کنگره در اقدامی مشترک قصد دارند اولین فرماندار مسلمان را در تاریخ کشور آمریکا با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا در ماه نوامبر، روی کار بیاورند. در حال حاضر در رقابت مقدماتی دموکرات‌ها برای انتخاب کاندیدایی از این حزب برای فرمانداری ایالت میشیگان، سه نفر در حال رقابت هستند که یک نفر از آنها یک مسلمان به نام عبد السید ۳۳ ساله است که پزشک است و اولین بار است برای چنین سمتی کاندیدا می‌شود و رقیب اصلی او یک سناتور ایالتی به نام گرچن ویتمر است. گزارش شده که گروه‌های حامی برنی سندرز در رقابت‌های مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، از عبد السید حمایت می‌کنند.

هشدار امنیتی، فرودگاه فرانکفورت را تخلیه کرد

فارس: پلیس فرانکفورت آلمان اعلام کرد در پی هشدار امنیتی، بخشی از فرودگاه این شهر تخلیه شد. در پی عبور فردی ناشناس از گیت امنیتی، بخشی از ترمینال شماره یک فرودگاه فرانکفورت تخلیه شد. پلیس آلمان اعلام کرد تمامی عملیات مسافرگیری در این قسمت متوقف شده است. تصاویری که کاربران شبکه اجتماعی منتشر کرده‌اند حاکی از ازدحام جمعیت در فرودگاه است.

سیاهپوستان رکورددار کشته شدن به دست پلیس آمریکا

ایسنا: یک یافته جدید حاکی از آن است که پلیس آمریکا روزانه سه مرد را می‌کشد که بیش از ۱۰۰۰ نفر در سال می‌شود و این بسیار بیشتر از تعدادی افرادی است که در آمارهای رسمی ذکر می‌شود.در این مطالعه، مشخص شده که علاوه بر نرخ قتل توسط پلیس که دو برابر بیشتر از آمارهای ارائه شده در منابع داده‌ای رسمی است، مردان لاتین تبار و سیاهپوست بیش از مردان سفیدپوست در معرض خطر کشته شدن توسط پلیس قرار دارند به طوری که ریسک مرگ مردان سیاه بین ۹ر۱ و ۴ر۲ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر در سال است در حالی که میزان خطر مرگ مردان لاتین تبار به دست پلیس بین ۸ر۰ و ۲ر۱ است اما این احتمال برای سفیدپوستان بین ۶ر۰ و ۷ر۰ است.

تصویرها
کوتاه از سراسر جهان
نمایش موجودیت‌ها