date_range شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۴۸:۰۴ ب.ظ

مساجد پایتخت با الگوی معماری ایرانی- اسلامی ساماندهی می‌شوند

مساجد پایتخت با الگوی معماری ایرانی- اسلامی ساماندهی می‌شوند

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران از برنامه‌ریزی و انجام مجموعه اقدامات در جهت ساماندهی کالبدی مساجد به‌عنوان الگوهای شاخص معماری ایرانی - اسلامی در پایتخت خبر داد.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران از برنامه ریزی و انجام مجموعه اقدامات در جهت ساماندهی کالبدی مساجد به عنوان الگوهای شاخص معماری ایرانی – اسلامی در پایتخت خبر داد.

به گزارش شهرنوشت،سید حمید موسوی ضمن اعلام این خبر با اشاره به جایگاه مساجد به عنوان کانون های مذهبی تاثیرگذار بر فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور، گفت: مساجد در تاریخ کشور ما همواره از جایگاه مهمی در زمینه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و کالبدی برخوردار بوده‌اند و به عنوان یک عنصر شهری تاثیرگذار در فضای شهری و نقطه عطف سیما و منظر شهری به شمار می‌روند.

وی افزود: در سال های گذشته نقش شاخص مساجد در سیما و منظر با تغییر الگوی ساخت و ساز و بروز الگوی جدید توسعه در شهرهای بزرگ، کمرنگ شده است،البته با وجود این که از دیدگاه کمی به موضوع احداث مساجد تا حد زیادی توجه شده ولی کیفیت طراحی و ساخت مساجد از سطح قابل توجهی برخوردار نبوده است.‌به گفته موسوی ، توجه صرف به افزایش سرعت، توجه به کمیت نه کیفیت در ساخت و توجه صرف به عملکرد مسجد بدین معنا که تنها مکانی برای انجام فریضه نماز باشد از عمده دلایل بی توجهی به معماری و به کارگیری طرح مناسب برای احداث مساجد است.‌وی افزود: به منظور تشخیص کالبدی، مساجد باید دارای عناصر هویتی لازم برای بازشناخت آن ها از سایر ابنیه شهری باشند. این امر دغدغه‌های متعدد سلبی و ایجابی را در مورد شکل ، مواد و مصالح ، اندازه ها و فعالیت های درونی مسجد ایجاد می کند.

مدیرکل معماری و ساختمان شهر تهران اظهار داشت: وجود تنوع در مقیاس عملکردی مساجد محله ای، ناحیه ای و منطقه ای و … که سبب بروز تفاوت های بسیاری در برنامه ریزی و طراحی می شود، همچنین برخوردهای گوناگون با برنامه ریزی کلان و خرد و فقدان ضوابط فنی و استانداردهای لازم در این زمینه موجب بروز مشکلات غیر قابل بازگشتی در زمینه ساخت و سازهای مساجد شده است.

دسته بندی مساجد پایتخت

موسوی در زمینه گونه شناسی و بررسی تیپولوژی مساجد شهر تهران هم گفت: به طور کلی، مساجد شهر تهران را می توان به دسته مساجد سنتی و سنت گرا (لرزاده)، مساجد مدرن و نوگرا (الجواد،امیر و خاتم الاوصیا) و مساجد تلفیقی و پست مدرن (الغدیر) تقسیم کرد.

وی مساجد بدون سبک و سیاق را هم از دیگر دسته های مساجد موجود نام برد و افزود: در ساخت این مساجد که متاسفانه بخش قابل توجهی از مساجد در دهه های گذشته را شامل می شود، اصول معماری سنتی و حتی نوآوری دیده نشده است، فقط تلاش شده است تا فضایی ساخته شود که لباس مسجد را بپوشد نه فضایی که به راستی تجلی کننده معماری مسجد است.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران با تاکید بر به روز شدن بانک اطلاعات مساجد در سال ۹۶، گفت: بر اساس این آمار، تعداد کل مساجد شهر تهران هزار و ۸۹۹، مسجد در حال ساخت و نوسازی ۱۴۶، مساجد نیمه کاره ۲۷ و مساجد نیازمند تخریب و نوسازی ۱۷۸ مورد است.

موسوی با اشاره به ملاک های اولویت بندی ساخت مساجد مورد نیاز با توجه به پهنه بندی طرح تفصیلی و جمعیت و مساحت محدوده محروم از پوشش مسجد، بیان کرد: پهنه های سکونت با توجه به میزان بارگذاری در اولویت اول، پهنه های مختلط و خدمات در مقیاس محله و ناحیه در اولویت دوم و سوم، اراضی صنعتی پهنه خدمات در مقیاس شهری در اولویت چهارم و سایر پهنه ها و همچنین اراضی صنعتی وضع موجود درصورت تغییر به سکونت به عنوان محدوده «توسعه آتی مساجد» محسوب می شوند.‌وی افزود: در جهت دستیابی به کیفیت بیشتر و نظارت و رسیدگی جامع‌تر به امور مرتبط، کمیته‌ها و کارگروه‌هایی برای بررسی ابعاد مختلف موضوع با محوریت کارگروه تخصصی ساماندهی معماری تشکیل شده است.

نمایش موجودیت‌ها