date_range جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۴۳:۴۶ ب.ظ

خودروسازان حق‌افزایش خودسرانه قیمت‌ها را ندارند

خودروسازان حق‌افزایش خودسرانه قیمت‌ها را ندارند

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با تاکید بر اینکه خودروسازان نمی‌توانند و حق ندارند قیمت‌های خود را خودسرانه افزایش دهند، گفت: سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان پیشنهاد خود را برای اصلاح قیمت خودروها داده و منتظر تصمیم‌گیری ستاد تنظیم بازار هستیم.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با تاکید بر اینکه خودروسازان نمی‌توانند و حق ندارند قیمت‌های خود را خودسرانه افزایش دهند، گفت: ​سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان پیشنهاد خود را برای اصلاح قیمت خودروها داده و منتظر تصمیم‌گیری ستاد تنظیم بازار هستیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، منصور معظمی با بیان اینکه قیمت های فعلی خودروسازان را دچار مشکل کرده است، گفت: امروز به دلیل تغییرات در نرخ ارز به طور قطع قیمت تمام شده خودروسازان بسیار افزایش پیدا کرده است و خودروسازان درخواست جدی برای اصلاح قیمت ها دارند. نکته مهم‌تر این است که خودروسازان ما قراردادهایی با قطعه سازان دارند که این قراردادها بر مبنای نرخ ارز ۳۲۰۰تومان و ۳۸۰۰تومان است، اما امروز با افزایش ۳برابری قیمت ارز در سامانه نیما اگر قیمت قطعه سازان اصلاح نشود، بسیاری از آنها دچار گرفتاری جدی می شوند.

وی افزود: ما پیشنهاد تعیین قیمت تمام شده را به رئیس جمهوری دادیم و در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح شد و اجازه داده شد قیمت بر اساس آنچه سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان تعیین می‌کند و ستاد تنظیم بازار آن را تصویب می‌کند، اجرایی شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه وزارت صنعت متعهد شده است از نظر میزان تولید نیاز داخل را تامین کند و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد به طور قطع تولید مورد نیاز را تا پایان سال می توانیم تامین کنیم، افزود: زمان اعلام اصلاح قیمت‌ها بستگی به ستاد تنظیم بازار دارد که بعد از اعلام می تواند اجرایی شود و تا قبل از آن زمان بر اساس قیمت‌های قبلی باید خودروسازان عمل کنند.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با بیان اینکه اگر اصلاح قیمت ها اعلام شود برای نیمه دوم امسال خواهد بود، افزود: قانون این اختیار را به سازمان حمایت داده و این سازمان هم جلسات متعددی را با خودروسازان داشته است و پیشنهادی را مطرح کرده‌اند تا مراجع ذیربط آن را تصویب و ابلاغ کنند.

اجرای طرح پیش فروش ۵۰ هزار خودرو از امروز

خبر دیگری حاکیست طرح پیش فروش ۵۰هزار خودرو سایپا از ساعت ۸ صبح امروز _۲۸مهر_ آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و تکنولوژی اطلاعات سایپا دراین باره اظهارداشت: در این طرح شش خودرو شامل سایپا ۱۳۱، سایپا ۱۳۲ و سایپا ۱۵۱ و همچنین تیبا بنزین سوز، تیبا ۲ و ساینا به فروش می رسد و در این مرحله سود مشارکت ۱۵ درصدی و سود انصراف ۱۲ درصدی لحاظ خواهد شد.

حسن قره ای گفت: در این مرحله برای خودروهای گروه سایپا ۱۱ میلیون تومان، برای تیبا بنزین سوز ۱۴ میلیون تومان و برای تیبا ۲ و ساینا ۱۵ میلیون تومان پیش پرداخت دریافت می شود و زمان ارسال دعوتنامه از هفته پایانی تیر ۹۸ تا هفته پایانی شهریور ۹۸ خواهد بود.

وی افزود: در این مرحله پرداخت از طریق درگاه بانکی انجام می شود و امکان صلح حواله خودرو وجود ندارد و تنها کسانی می توانند اقدام به پیش خرید خودرو کنند که در سال ۹۷ از گروه خودروسازی سایپا خودرو نخریده باشند.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و تکنولوژی اطلاعات سایپا با اشاره به اینکه قیمت نهایی پیش فروش خودروها براساس قیمت روز شرکت تعیین می شود و بقیه وجه در زمان تحویل براساس قیمت روز شرکت محاسبه می شود، افزود: از ابتدای سال ۹۷ تاکنون ۲۱۷ هزار خودرو در این شرکت به فروش رسیده و با این ثبت نام عملاً ۵۰ هزار خودرو به تعهدات شرکت خودروسازی سایپا افزوده خواهد شد.

نمایش موجودیت‌ها