date_range سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۱۸:۲۷ ب.ظ

همایش روز جهانی صلح 2018 در تهران برگزار شد

همایش روز جهانی صلح 2018 در تهران برگزار شد

سرویس سیاسی - اجتماعی: همایش روز جهانی صلح 2018 روز گذشته با حضور جمعی از نخبگان، سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف در باغ کتاب تهران برگزار شد.

سرویس سیاسی - اجتماعی:همایش روز جهانی صلح۲۰۱۸ روز گذشته با حضور جمعی از نخبگان،سازمان ها و دستگاه های مختلف در باغ کتاب تهران بر گزار شد.

به گزارش خبرنگار ما،در این همایش ابتدا، یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: تا چه اندازه می‌توان در جهت صلح جهانی به ساختار سازمان ملل امید بست؛ تنها ساختاری که تاثیر گذار است و ضمانت اجرا دارد شورای امنیت است که آن هم معیوب است.

حجت الاسلام‌ محمدی عراقی با بیان این که صلح در سه دیدگاه مفهومی‌، ‌ساختاری و کارکردی قابل بررسی و بحث است، اظهار داشت: ما در تفکر دینی دارای یک جهان بینی خاص و مبانی خاص در اصول انسانشناسی هستیم و به طور طبیعی این اصول و مبانی تاثیر خود را در گفتمان‌های ما دارد.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچنین بیان کرد:‌ جنگ را همه می‌شناسند و می‌گویند صلح یعنی نفی جنگ. در واقع همین اندازه که جنگ نباشد به معنای صلح است و این نظر خطا است و سطح مفهوم صلح را پایین می‌آورد . علتش این است که در این گفتمان رابطه روشنی بین صلح و عدالت برقرار نمی‌شود.دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی هم در این همایش اظهار داشت: در تلاش هستیم با بهره‌گیری از اندیشه‌های نخبگان داخلی در جهان اسلام گفتمان مشخصی را در حوزه صلح و عدالت تعریف و به عنوان سند به سازمان ملل ارائه کنیم.

داود عامری، اظهار داشت: امروز در دنیا شاهد نگرانی‌های فراوان، تضادها و تعارض‌ها هستیم. امروز جهان دیدگاهی روشن نسبت به آینده ندارد. آنهایی که قدرت دارند مطامعی هم در دنیا برای خود دارند.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری هم با بیان این که دستیابی به صلح بدون احترام به حقوق بشر نمی‌شود، گفت: تروریسم و افراط‌گرایی و تحریم تهدیدی جدی در صلح و امنیت بین‌المللی است.

‌محمود عباسی با بیان این که صلح یکی از حلقه‌های مفقوده در دنیا است و باید مورد اهتمام قرار گیرد، گفت: باید بررسی کنیم که رابطه بین صلح و حقوق بشر، صلح و عدالت چیست؟ باید نگاه تاریخی به این موضوع داشته باشیم.

این همایش به جهت محتوایی سومین پیش نشست «کنفرانس جهانی صلح و عدالت با تاکید بر اندیشه های مقام معظم رهبری»است که اسفند ماه امسال در تهران برگزار خواهد شد.

نمایش موجودیت‌ها