date_range پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۱:۲۳:۳۳ ق.ظ

فلسطین و شلیک نخستین گلوله

فلسطین و شلیک نخستین گلوله
منبع خبر: جام‌جم آنلاین

حمله مسلحانه رزمندگان فلسطینی به یک خاخام صهیونیستی در شهرک هاوات گیلعاد در نزدیکی شهر نابلس که به مرگ وی منجر شد، نشان می‌دهد مرحله جدیدی از جنگ مسلحانه در کرانه غربی علیه رژیم صهیونیستی آغاز شده است. رازیل شواخ از خاخام‌های عضو ارتش رژیم صهیونیستی و از موسسان شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه غربی بود که نقش مهمی در کشتار مردم فلسطین ایفا می‌کرد.

رزمندگان فلسطینی با کمین در مسیر اتومبیل حامل این خاخام افراطی 22 گلوله به وی شلیک کردند بدون این که اثری از خود به جای بگذارند.

تجزیه و تحلیل این عملیات پیچیده نشان می دهد مرحله جدیدی از عملیات کمین مسلحانه در کرانه غربی آغاز شده است که می تواند موج وحشت شدیدی را برای صهیونیست های ساکن کرانه غربی ایجاد کند.

منطقه هاوات گیلعاد در حومه نابلس از مناطق بشدت امنیتی است و توسط دوربین های مدار بسته کنترل می شود و نزدیک شدن رزمندگان فلسطینی با وجود موانع نظامی اسرائیلی هشدار جدی برای این رژیم تلقی می شود. اگر چه در گذشته این نوع عملیات انقلابی در کرانه غربی توسط رزمندگان فلسطینی انجام شده، اما ترور یک خاخام تاثیرگذار، کمتر سابقه داشته است.

این اقدام در پی تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر این که قدس پایتخت رژیم صهیونیستی است، صورت می گیرد و نشان می دهد تاکتیک عملیاتی رزمندگان فلسطینی از حالت متمرکز به حالت غیرمتمرکز میدانی تغییر کرده است. فشردگی شهرک های یهودی نشین و چسبندگی این شهرک ها به شهر های بزرگ فلسطینی امکان کنترل دقیق این شهرک ها را برای رژیم صهیونیستی با مشکل مواجه می کند . لذا نیروهای فلسطینی حملات مسلحانه خود را متوجه چهره های موثر رژِیم اسرائیل کرده اند.

این عملیات که قطعا با ابزارهای ساده ای صورت گرفته می تواند تهدید بالقوه ای برای شهرک های یهودی نشین تلقی شود. زیرا امکان شناسایی عاملان این حمله های مسلحانه برای ارتش اسرائیل وجود ندارد.

این تغییر تاکتیک مبارزاتی از نظر روانی در دراز مدت تاثیر خود را بر ساکنان شهرک های یهودی نشین خواهد گذاشت و آنان را به ترک این شهرک ها مجبور خواهد کرد. شهرک های یهودی نشین از نوعی خودگردانی داخلی برخوردارند و خاخام ها علاوه بر رهبری دینی به عنوان رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی این شهرک ها به شمار می روند. ورود فلسطینیان به فاز عملیات نظامی و همزمان با آن آغاز یک انتفاضه جدید می تواند ارتش اسرائیل را در درازمدت دچار فرسایش کند که این فرسایش به تضعیف قدرت نظامی ارتش منجر خواهد شد.

در چنین شرایطی، رزمندگان فلسطینی به جای انجام عملیات نظامی متمرکز که برون داد مناسبی نیز به دنبال نخواهد داشت، اکنون به سمت عملیات تیمی حرکت کرده اند. این حرکت مسلحانه جدید، در ابعاد نظامی می تواند زلزله سیاسی بزرگی برای حوزه امنیتی اسرائیل ایجاد کند، زیرا با این نوع عملیات آینده امنیتی شهرک های یهودی نشین تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

از سوی دیگر اسرائیل در طول سه دهه گذشته تلاش کرده بود میان ساکنان کرانه غربی و غزه شکاف ایجاد کند و از این رو بیشترین فشار را متوجه ساکنان نوار غزه کرده است. نخستین گزارش ها پس از ترورخاخام رازیل شواخ 35 ساله نشان می دهد ساکنان فلسطینی اراضی اشغالی 1948 درشکل گیری این عملیات نوعی و پیچیده مسلحانه مشارکت داشته اند. بیش از یک و نیم میلیون فلسطینی در اراضی اشغالی 1948 ساکن هستند و فشردگی جمعیت فلسطینیان در اراضی 48 می تواند تهدید بالقوه ای به لحاظ امنیتی برای رژیم صهیونیستی تلقی شود.

لذا عملیات اخیر شهرک هاوات گیلعاد زنگ خطری برای رژیم صهیونیستی به شمار می رود و اگر این عملیات ادامه یابد، قطعا این رژیم با چالش های امنیتی و نظامی فزاینده ای مواجه خواهد شد.

حسن هانی زاده

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا

نمایش موجودیت‌ها