date_range یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۰۲:۰۰ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

نظرات اصلاح‌طلبانه در باب «زنان و دولت، پس از انقلاب»

خرداد:جمعی از چهره‌های اصلاح طلب در نشستی به نقد وضعیت زنان در عرصه سیاست بویژه بعد از انقلاب پرداختند.

به گزارش خرداد به نقل از ایسنا، نشست رونمایی از کتاب « زنان و دولت، پس از انقلاب» نوشته پرستو سرمدی در اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

در این نشست چهره های اصلاح طلبی همچون آذر منصوری، هادی خانیکی، اشرف بروجردی و فخرالسادات محتشمی پور به سخنرانی پرداختند.

هادی خانیکی در بخشی از این نشست اظهار کرد: این کتاب یک روایت روزنامه نگارانه از یک فرایند تحول و توسعه در ایران است. می خواهم از روایت روزنامه نگارانه دفاع کنم، عموم این کارها را سطحی می دانند، اما کار ژورنالیستی یک نقطه قوت در سیاست و پژوهش است؛ چرا که پلی میان کارهای پژوهشی و مدنی است.

وی ادامه داد: قدرت یک محقق این است که کارش را بتواند با زبان مردم  و قابل فهم، برای جامعه ارائه کند. محقق همواره دغدغه نابرابری زنان در ایران را داشته و تا آخر کتاب دنبال همین موضوع بوده و در چهارچوب نظری خودش کار را دنبال کرده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: الگوی ایشان این بوده که مهم ترین عامل تغییر برای وضعیت زنان قدرت و دولت هستند. در این میان کسان دیگری هستند که نظر دیگری دارند. در نتیجه همدلی کتاب آنجایی است که فشار از پایین دولت را وادار کرده تا کاری را انجام دهد. اما نکته آنجایی است که وقتی دولت وادار می شود، ممکن است کار را نیمه تمام بگذارد.

وی همچنین یادآور شد: من هم جزو طرفداران اعمال سهمیه مثبت برای زنان هستم، اما کافی نیست و شرط اصلی توجه به زمینه های اصلی و حتی غیر سیاسی در این حوزه است.

همچنین آذر منصوری با تسلیت حادثه هوایی امروز گفت: اگر مسئولین می بینند هواپیما نقض فنی دارد با جان مردم بازی نکنند.

وی سپس در نقد کتاب مذکور گفت: در این کتاب سعی شده به این سوال پاسخ داده شود که زنان ایران در چه جایگاهی هستند و به طور کلی چه چشم اندازی برای آینده این حوزه در نظر گرفته می شود.

منصوری تصریح کرد: به عنوان اولین اثر که سعی کرده با استناد به منابع معتبر قابل اتکا بحث را در این حوزه طرح کند، ما به شدت با کمبود منابع قابل اتکا روبه رو هستیم.

قائم مقام دبیرکل حزب اتحاد گفت: مجمع جهانی اقتصاد سالانه گزارشی منتشر می کند؛ در آخرین گزارش گفته شده شکاف جنسیتی ایران تنها ۴ رقم با آخرین کشور فاصله دارد. این موضوع خیلی بد است. قطعا این گزارش نقد دارد و ممکن است جهت گیری هایی داشته باشد.

وی‌ ادامه داد: قطعا این گزارش به فعالیت زنان در سطح رسانه ها و مطبوعات توجه نکرده است. به مسائلی مثل حضور زنان در عرصه عمومی توجه نکرده است. ظرفیت های درونی که داخل نظام طی این چهل سال شکل گرفته است خیلی بزرگ است. بنابراین بدون بزرگ نمایی و بدون جهت گیری نیازمند منابعی هستیم که واقعیت را بگوید.

فخری محتشمی پور نیز با بیان اینکه «دوران سازندگی نقطه عطفی در مطالعات زنان بود» به فعالیت دو دولت سازندگی و اصلاحات در حوزه زنان پرداخت و گفت: دولت اصلاحات، روی کار آمدن دیدگاهی است که بحث مشارکت سیاسی را مطرح می کرد، یادمان هست به دلیل حضور و مشارکت فراگیر زنان در انتخابات ۷۶ خیلی به این موضوع توجه شد که وقتش رسیده زن ها به عنوان وزیر وارد کابینه شوند، اما این موضوع با توجه به فشارهایی که بود منتفی شد.

وی گفت: در سطح معاونت وزارت خانه ها و مدیر کلی اتفاقات خوبی افتاد. کمیسیون امور بانوان نقش خوبی برای اجتماعی شدن زنان ایفا کردند. از این رو به صورت تدریجی فضای رشد برای حضور زنان مهیا شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: هیچ کدام از دولت های ما مثل افغانستان جرات ایجاد سهمیه مثبت برای حضور زنان را نداشتند. یک جایی این فشار برای سهمیه زنان باید مهیا شود. آقای خاتمی بر مشارکت زنان و تسهیل فرآیند اجتماعی شدن زنان تاکید می کردند.

در بخشی از این نشست اشرف بروجردی خاطرنشان کرد:  هنوز به این وقاق نرسیدیم که رویکردی که نسبت به قوانین زنان داریم درست است و یا خیر. اگر به این به این موضوعات نپردازیم طبیعی است که زنان به حاشیه کشیده خواهند شد و رویکردهای منفی که در سطح جامعه با آن روبه‌رو هستیم ادامه پیدا می کند؛ بنا بر این باید بحث و گفت و گو در این باب را در جامعه باز کنیم. ما دیدگاه زنانی که به دغدغه های زنان ارج می نهند را گرامی می داریم؛ چرا که حاصلش توجه ویژه به موضوعات زنان می شود.

همچنین سرمدی نیز در ادامه این نشست به تشریح بخش های مختلف کتاب و پژوهش پرداخت.
نمایش موجودیت‌ها