date_range دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۰۲:۰۰ ب.ظ
تعداد 3 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

محکومیت وسیع حمله تروریستی اهواز توسط رهبران عراق

خرداد: با گذشت دو روز از حمله تروریستی علیه یک رژه نظامی در شهر اهواز که تعدادی شهید و زخمی برجای گذاشت، موج وسیع محکومیت ها در عراق از جانب رهبران و شخصیت های برجسته سیاسی این کشور همچنان ادامه دارد.

به گزارش خرداد به نقل از  ایرنا، رییس جمهور، روسای سابق و فعلی پارلمان عراق، وزیر کشور، رهبران حزب الدعوه اسلامی، جریان صدر، جریان حکمت ملی، فراکسیون الفتح، مجلس اعلای اسلامی، جنبش الجهاد و البناء و گروههای سیاسی نزدیک به الحشد الشعبی و دیگر رهبران و شخصیت های سیاسی عراق تاکنون این حمله تروریستی را بشکلی صریح و قاطع محکوم کرده اند.
رهبران و شخصیت های سیاسی عراق ضمن محکومیت حمله تروریستی اهواز بر همبستگی دولت و ملت عراق با دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران خصوصا رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند.
این شخصیت ها و مقامات عراقی که تعدادی از آنها روز گذشته (دوشنبه) با سفیران جمهوری اسلامی ایران در بغداد دیدار داشته و به طور حضوری مراتب همبستگی و همدردی خود را اعلام کردند، همچنین با یادآوری کمک های گسترده ایران در جنگ با داعش در عراق، قدردان این حمایت ها و کمک های بی دریغ ایران شدند. 
در همه بیانیه های منتشر شده و اظهاراتی که در دیدار حضوری با 'ایرج مسجدی' سفیر ایران در بغداد عنوان شده، بر ایستادن عراق در کنار جمهوری اسلامی ایران در سنگر مبارزه با تروریسم تاکید شده و به قربانیان حادثه تسلیت گفته و برای مجروحان تمنای شفای عاجل کرده اند.
سفارت جمهوری اسلامی ایران و تمامی کنسولگری های ایران در عراق نیز امروز دوشنبه همزمان با تشییع پیکرهای مطهر شهدای حمله تروریستی در شهر اهواز و به نشانه عزای عمومی پرچم کشورمان را به صورت نیمه افراشته درآوردند.

***فواد معصوم: در غمتان شریک هستیم
رییس جمهور عراق با ارسال پیام تسلیت خطاب به حسن روحانی رییس جمهور کشورمان تاکید کرده است: 'از طرف شخص خود و ملت عراق، مراتب تاسف و ناراحتی عمیق خود از کشته شدن افراد بیگناه را بر اثر حمله تروریستی به یک رژه نظامی در شهر اهواز ابراز می دارم.' 
'فواد معصوم' افزود: 'با شما در اندوه مصیبت کشته شدن تعدادی از شهروندان ایرانی شریک هستم و این اقدام تروریستی را بشدت محکوم و بر حمایت و همبستگی ملت عراق با ملت دوست خود ایران، علیه گروه های تبهکار تروریستی تاکید می کنم و برای مجروحان شفای عاجل مسالت دارم.' 

***الحلبوسی: با ایران همدردی می کنیم
رییس منتخب پارلمان عراق نیز در دیدار دیروز (یکشنبه) با ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با محکومیت حمله تروریستی اهواز با دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران ابراز همدردی کرد.
'محمد الحلبوسی' همچنین در این دیدار خواستار تقویت هرچه بیشتر همکاری ها میان بغداد و تهران از جمله در زمینه پارلمانی شد.

***نوری المالکی: حمله تروریستی اهواز با حمایت برخی کشورها بوده است
معاون رییس جمهور و دبیرکل حزب الدعوه اسلامی عراق در بیانیه ای تاکید کرد که برخی از کشورها در پس حمله تروریستی دیروزشنبه در شهر اهواز هستند.
'نوری المالکی' با محکوم کردن این کشورها افزود: کشورهایی که در پس عملیات تروریستی اهواز هستند کاملا شناخته شده هستند و آنها با پول، سلاح، حمایت رسانه ای و صدور فتاوا از تروریسم و جنایت برای تسویه حساب های سیاسی و فرقه ای بهره می برند.
المالکی به نام این کشورهای حامی تروریسم اشاره نکرده اما گفته است که ضروری است جامعه جهانی علیه آفت تروریسم متحد شود زیرا تروریسم عوامل امنیت و ثبات را در بسیاری از کشورها هدف قرار داده است.
معاون رییس جمهور عراق افزوده است که عراق در کنار جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریسم می ایستد و همواره قدردان مواضع ایران در حمایت از عراق در برابر باندهای تروریستی داعش است.
وی تاکید کرده است: 'مطمئن هستیم که جمهوری اسلامی ایران با قدرت خود و انسجام و وحدت مردم با رهبری اش، قادر به مقابله با توطئه ها است.'

*** عمار حکیم: ایران و عراق در یک جبهه مبارزه با تروریسم هستند
رهبر جریان حکمت ملی نیز در این بیانیه اش گفته است: اقدامات تروریستی که در رژه نظامی اهواز به وقوع پیوست و منجر به کشته و زخمی شدن دهها تن شد به شدت محکوم است.
'سید عمار حکیم' با ابراز همدردی با دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران به ویژه خانواده‌‌های قربانیان تصریح کرده است: عراق و ایران در مبارزه با تروریسم در یک‌ جبهه قرار دارند.
وی تاکید کرده است: خاورمیانه، علی الخصوص کشورهایی که قربانی آفت شوم تروریسم شده‌اند، نیازمند همکاری ‌های مداوم و مستمر امنیتی و اطلاعاتی هستند تا برنامه‌های دشمنان بشریت را در نطفه خفه کنند و از این طریق موجبات امنیت و ثبات منطقه را فراهم آورده، از امروز و آینده‌ ملت‌های آن محافظت کنند.

***مقتدا صدر: ملت ایران قوی تر از تروریسم است
حامی معنوی فراکسیون ائتلاف سائرون در توییتی با یک هشتگ فارسی گفته است: بار دیگر دست های افراط گرایی به کشور همسایه ما ایران دست درازی شد تا امنیت در این کشور را به هم بزند و ملت ایران را ارعاب کند. 
'مقتدا صدر' تاکید کرده است که ملت ایران اهل اعتدال و قوی تر از آن است که از تاریکی بهراسد. 
رهبر جریان صدر در این توییت از دو هشتگ یکی به زبان عربی با عنوان 'فالاعتدال_نور_والعنف_ظلام' (اعتدال، نور است و خشونت، تاریکی است) و هشتگ دیگر به زبان فارسی با عنوان 'صبر_کنید_پیروز_خواهید_شد' استفاده کرده است. 

***وزیر کشور عراق: حمله اهواز ماهیت تروریست ها را نشان داد
وزیر کشور عراق نیز در واکنش به حمله تروریستی اهواز گفت: این حمله در سالروز حمله دشمنانه صدام به ایران بار دیگر ماهیت تروریست ها و عوامل استکباری و خوی دشمنانه آنان علیه ملت مسلمان ایران را نشان داد. 
'قاسم الاعرجی' با عرض تسلیت و آرزوی غفران و رحمت الهی برای شهدای این حمله، تاکید کرد که همه بدانند اینگونه اعمال پست نمی تواند صلابت ملت ایران را متزلزل کند.
وزیر کشور عراق جزو اولین مسوولان عراقی است که نسبت به حمله تروریستی واکنش نشان داد. 

***نایب رییس پارلمان عراق: در کنار ملت ایران هستیم
نایب اول رییس پارلمان عراق در بیانیه ای گفت که حمله به نیروهای ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در جریان برگزاری رژه در شهر اهواز را تقبیح و محکوم می کنیم. 
'حسن کریم الکعبی' با ابراز تاسف از شهادت و زخمی شدن چندین نفر از پرسنل نظامی و افراد غیرنظامی از جمله چند زن و کودک ایرانی در این حمله، تاکید کرده است: ما با کشور همسایه خود جمهوری اسلامی ایران ابراز همدردی کرده و در این مصیبت در کنار آنها هستیم و برای همه ملت ها امنیت و صلح آرزومندیم. 

***الفتح: حمله اهواز، خوی وحشی تروریست ها را آشکار کرد
سخنگوی فراکسیون الفتح در پارلمان عراق و نزدیک به الحشد الشعبی و گروه های مقاومت اسلامی در این کشور نیز در بیانیه ای تاکید کرد که حمله تروریستی اهواز در باطن خود خوی وحشی و جنایتکارانه طرحی که نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران را هدف قرار داده، آشکار کرد.
'احمد الاسدی' خاطرنشان ساخت که این گونه کارها و حملات تروریستی نمی تواند باعث تزلزل انقلاب اسلامی و بی ثباتی در جمهوری اسلامی ایران شود.
به گفته وی، این گونه حملات تروریستی هرگز نمی تواند موضع جمهوری اسلامی ایران را در حمایت از ملت های مستضعف تغییر دهد.
الاسدی تاکید کرده است که روش های مهار امنیتی، نظامی، اقتصادی و سیاسی که علیه جمهوری اسلامی ایران اجرا می شود هدف اش بازداشتن ایران از مواضع شجاعانه انسانی و اسلامی اش است. 

***رییس سابق پارلمان عراق: با افراطی گری برخورد قاطع شود
رییس سابق پارلمان و از رهبران سیاسی بارز عرب سنی در عراق نیز در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در محل سفارت، بر لزوم برخورد قاطع با جریان‌های افراطی برای عدم تکرار حوادث مشابه تاکید کرد. 
'سلیم الجبوری' همچنین حادثه تروریستی اهواز را به دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفت و تاکید کرد که تروریسم در هرکجا و به هر جامه ای که باشد، محکوم است.

***رییس مجلس اعلای اسلامی عراق: آمریکا، تروریسم را در منطقه مدیریت می کند
رییس مجلس اعلای اسلامی عراق نیز در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با محکومیت حمله تروریستی اهواز خواستار برخورد با جریان های افراطی شد و گفت: آمریکا با استفاده از این جریان ها به دنبال بی ثباتی در کل منطقه است. 
'شیخ همام حمودی' افزود که آمریکا به شیوه های مختلف درصدد بی ثباتی امنیتی در بین ملت های عربی و اسلامی از جمله جمهوری اسلامی ایران است. 
شیخ حمودی بر ضرورت همکاری جامعه جهانی برای مقابله با تروریسم و ریشه کنی آن تاکید کرد و گفت که بغداد در کنار تهران در یک صف واحد در مقابل تروریسم و توطئه های خارجی می ایستد. 
رییس مجلس اعلای اسلامی عراق پیشتر یک بیانیه رسمی در محکومیت حمله تروریستی اهواز صادر کرده بود.

***دبیرکل الجهاد و البناء: حادثه اهواز ورشکستی استکبار را به نمایش گذاشت
دبیر کل جنبش 'الجهاد و البناء' از گروه های مقاومت زیر مجموعه الحشد الشعبی نیز در بیانیه ای تاکید کرد که حادثه تروریستی اهواز در برهه ای اتفاق افتاده که استکبار جهانی در شرایط ورشکستگی به سر می برد و تمامی نقشه هایش با شکست مواجه شده است.
'حسن الساری' افزوده است که پیروز های مستمر نیروهای مقاومت در عراق، سوریه، لبنان، و ایران و شکست طرح خاورمیانه بزرگ که استکبار برای آن تبلیغ می کرد، باعث شده است که استکبار جهانی به بحرانی کردن اوضاع و اعمال مجازات های اقتصادی و هرج و مرج روی بیاورد.
الساری در بیانیه اش با ابراز همدردی با ملت ایران خصوصا خانواده های شهداء و آرزوی شفای عاجل برای مجروحان حادثه به طور ویژه به رهبر معظم انقلاب اسلامی به خاطر این حادثه تسلیت گفته است.

** جواد خالصی: حادثه اهواز برای تنش زایی در منطقه است 
'شیخ جواد خالصی' از روحانیون منتقد دولت عراق نیز در بیانیه ای حمله تروریستی به یک رژه نظامی و هدف قرار دادن تعدادی از غیرنظامیان و زنان و کودکان را در شهر اهواز محکوم کرد.
وی گفته است که این حمله تروریستی یک نوع تنش جدید است که در راستای دامن زدن به تنش ها در منطقه صورت گرفته است. 
وی از افتادن در دام این تنش آفرینی جدید هشدار داده و گفته است که دنبال روی از این حادثه فقط سودش به نفع دشمنان امت اسلامی است که هدف آنها ویرانی بیشتر و جنگ افروزی است.
شیخ الخالصی که از روحانیون برجسته کاظمین به شمار می رود تاکید کرده است که رژیم صهیونیستی و کاخ سفید به عنوان دو سر اژدهای فتنه انگیزی در پس این تنش زایی جدید در منطقه هستند.
پیش از این وزارت امور خارجه عراق در بیانیه ای رسمی، حمله تروریستی در اهواز را محکوم کرده بود.
علاوه بر آن، گروه های مختلف مقاومت اسلامی در عراق (زیر مجموعه الحشد الشعبی) در بیانیه های جداگانه این حمله تروریستی را محکوم و با جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام همبستگی و همدردی کردند. 
حمله تروریستی به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز روز شنبه 25 شهید و 60 زخمی بجا گذاشت. 
در میان شهدای حمله تروریستی اهواز تعدادی افراد غیر نظامی از جمله زن و کودک نیز وجود دارند که برای دیدن رژه نیروهای مسلح به محل آمده بودند. 
نمایش موجودیت‌ها