date_range چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۵۹:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

پس‌لرزه‌های هشدارهای رئیس‌جمهور

تنش کلامی دو رئیس‌جمهور ایران و آمریکا واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی را در پی داشت. در ایران علاوه بر سران قوا سیاسیون از جناح‌های مختلف به‌ویژه مخالفان اصلی دولت از این صحبت‌ها حمایت کردند، به‌گونه‌ای که برخی در تفسیر و تحلیل صحبت‌های او تاکید کردند هدف رییس‌جمهور جلب رضایت اصولگرایان بوده است.


تقابل لفظی و لغوی ایران و آمریکا بالا گرفته است. روسای جمهور دو کشور به سطحی از «کل‌کل» کلامی رسیده‌اند که مقامات و سیاستمداران دو کشور را هم وارد میدان کرده‌اند. تقابل‌ها تا جایی پیش رفت که مقامات شورای ‌امنیت دو طرف را به آرامش فرا خواندند و حتی گمانه‌زنی‌هایی هم درباره احتمال بروز جنگ بین دو کشور مطرح شد.

 

به گزارش  اعتمادآنلاین ، یکشنبه همین هفته بود که حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران بعد از چندین بار رجز‌خوانی از طرف دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا اقدام به پاسخگویی کرد. روحانی در همایش نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور به ترامپ هشدار داد که با دم شیر بازی نکند چون پشیمان‌کننده است. 

 

او البته در سخنرانی طولانی خود بار دیگر با توجه به اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران و فشارهایی که ایران از آن با عنوان «جنگ اقتصادی» یاد می‌کند، به موضوع بستن تنگه هرمز اشاره کرد. روحانی و بعضی از چهره‌های نظامی پیش از این گفته بودند که اگر ایران نتواند نفت خود را بفروشد اجازه فروش نفت به هیچ کس و هیچ جا را نمی‌دهد. این هشدار به‌وسیله مفسران و مقامات برخی از کشورها  به بستن تنگه هرمز تعبیر شده بود. 

 

اما به فاصله چند ساعت هشدار‌های روحانی با پاسخ تهدیدآمیز دونالد ترامپ همراه شد. رییس‌جمهوری آمریکا در توییتی که متن آن به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران داخلی و خارجی کپی‌برداری از صحبت‌های ظریف در مذاکرات بود، ایران را تهدید کرد و گفت هیچ‌وقت آمریکا را تهدید نکنید. پس از توئیت ترامپ وزیر خارجه این کشور در سخنانی میان ایرانیان اپوزیسیون مقیم کالیفرنیا، گزافه گویی های همیشگی خود را علیه جمهوری اسلامی مطرح کرد و گفت ما خواهان تغییر رژیم در ایران نیستیم بلکه خواهان تغییر رفتار رژیم هستیم، پمپئو در اظهاراتی مداخله جویانه دولت ایران را دولت مافیا خواند.

 

بعد از این بگومگوها بود که تنش کلامی دو رییس‌جمهور واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی را در پی داشت. در ایران علاوه بر سران قوا سیاسیون از جناح‌های مختلف به‌ویژه مخالفان اصلی دولت از این صحبت‌ها حمایت کردند، به‌گونه‌ای که برخی در تفسیر و تحلیل صحبت‌های او تاکید کردند هدف رییس‌جمهور جلب رضایت اصولگرایان بوده است تا گروه‌ها و نهادهایی را که تا به امروز از او و دولتش دور بودند برای همراهی با خود ترغیب کند. البته برخی هم تاکید داشتند که این تقابل کلامی موجب می‌شود که روند مذاکرات بین‌المللی درباره وضعیت ایران سریعتر پیش رود.

 

این لحن روحانی البته منتقدانی هم داشت؛  این منتقدان که عمده آنها را کنشگران فضای مجازی و بعضی چهره‌ها سیاسی تشکیل می‌دادند به تغییر لحن شدید رییس‌جمهور اشاره و گفتند به روحانی رای دادند که چنین لحنی را از طرف رییس‌جمهور کشور شاهد نباشند.

 

اما در میان مقامات و مدیران کشوری و لشکری داستان متفاوت بود؛ بسیاری از چهره‌ها از نحوه صحبت‌های رییس‌جمهوری دفاع کردند در سخنرانی‌های خود از طریق شبکه‌های اجتماعی خود به حمایت از رییس‌جمهوری پرداختند و در مقابل البته تهدید پرطمطراق رییس‌جمهوری آمریکا را هم بی‌پاسخ نگذاشتند.

 

در جبهه مقابل هم «استنی هویر» معاون اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا اظهارات جنگ‌طلبانه «دونالد ترامپ» در توییتر علیه ایران را برای یک رییس‌جمهور‌ آمریکا، «ناشایست و غیرقابل‌قبول» خواند و آن را تلاشی برای انحراف افکارعمومی از عملکرد غیرآمریکایی‌اش در دیدار با «پوتین» قلمداد کرد. نمونه این نوع انتقادها از طرف وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و برنی سندرز، سناتور دموکرات آمریکا هم مطرح شده است. از طرفی نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل از توییت ترامپ علیه ایران حمایت کرد و خطاب به ایران مدعی شد: اگر می‌خواهید پای میز حاضر شوید و بر روی توافق جدید با ایران کار کنید، ما برای مذاکره آمادگی داریم. اما حق ندارید ما را تهدید کنید.

   

نمایش موجودیت‌ها