date_range سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۲۶:۰۰ ب.ظ

واکنش پزشکیان به اعتراض نماینده اصولگرا: اصلاح قانون «مبارزه با تامین مالی تروریسم» ربطی به FATF ندارد

واکنش پزشکیان به اعتراض نماینده اصولگرا: اصلاح قانون «مبارزه با تامین مالی تروریسم» ربطی به FATF ندارد
دسته خبری: سیاست|مجلس

خرداد:نماینده مردم قائم شهر در تذکری گفت که اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم بخشی از FATF است اما پزشکیان با رد این سخن، گفت: این اصلاح ربطی به کنوانسیون های بین المللی ندارد و باید برای مبارزه با پولشویی قانون داشته باشیم.

به گزارش خرداد به نقل از ایسنا، سیدعلی ادیانی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس در زمان بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در اخطاری با استناد به اصل ۱۱۰ قانون اساسی گفت: این لایحه بخشی از FATF است پس بهتر است نمایندگان بحث را سیاسی نکنند.

وی ادامه داد: مجلس اسفند سال ۹۴ قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را تصویب کرد اما در تیر سال ۱۳۹۵، FATF درخواست حذف تبصره ۲ ماده ۱ این لایحه که در واقع همین ماده ۲۲ که اکنون مورد بحث قرار گرفته است، را داشت، به همین دلیل از شما می خواهم موضوع را سیاسی و جناحی نکنید چون تصویب این ماده عین درخواست FATF است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس مدعی شد: FATF در تیر ۹۵ تقاضا می‌کند و در آبان ۹۶ به دولت ایران تذکر می‌دهد و در آبان ۹۶ دولت ایران این لایحه را به مجلس می‌آورد.

ادیانی در اخطاری دیگر با استناد به اصل ۱۵۸ قانون اساسی، گفت: این لایحه قضایی است. طبق بند دو این اصل دولت حق قانونی تقدیم ارائه لایحه به مجلس را نداشت مگر آنکه لایحه قضایی از سوی قوه قضاییه به دولت و مجلس داده می شد.

وی همچنین با استناد به ماده ۱۹۶ آیین‌نامه داخلی مجلس، گفت: طبق آیین‌نامه رئیس مجلس نمی‌تواند بگوید از متقاضیان دادن اخطار فقط چند نفر اجازه دارند اخطارشان را بیان کنند، ممانعت از طرح اخطار نمایندگان خلاف قانون است، از آن گذشته اخطار مقدم بر مذاکرات مجلس است.

مسعود پزشکیان که اداره جلسه علنی را بر عهده داشت، در پاسخ به اخطارهای ادیانی گفت: این اخطارها ربطی به خواسته FATF ندارد. همانطور که مجلس تصمیم گرفت ماده اول لایحه به کمیسیون قضایی ارجاع داده شد اما باید برای مبارزه با پولشویی در این مملکت قانون داشته باشیم.

نایب رییس مجلس ادامه داد: در رابطه با تذکر شما هم باید بگویم تا این لحظه با دادن اخطار یا تذکر نمایندگان مخالفتی نشده است اما به طور معمول همیشه تعداد محدودی برای اخطار و تذکر ثبت‌نام می‌کنند اما اکنون بیش از ۳۰ نفر متقاضی ثبت نام کرده اند. با وجودی که آیین‌نامه را قبول دارم اما باید روال نیز رعایت شود.
نمایش موجودیت‌ها