date_range دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۱۹:۰۰ ق.ظ

ادعای دوستی و همزمان تقابل آمریکا با پاکستان

ادعای دوستی و همزمان تقابل آمریکا با پاکستان
منبع خبر: ایرنا

اسلام‌آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتشار پیام در توئیتر، با تبریک به 'عمران‌خان' نخست‌وزیر جدید پاکستان، ادعا کرد که واشنگتن در کنار دولت جدید اسلام‌آباد خواهد بود.

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا، 'هدر نائورت» با انتشار پیام تبریک به 'عمران احمدخان نیازی' نخست وزیر جدید پاکستان گفت که واشنگتن، همکاری و از سرگیری روابط دوستانه در همه زمینه ها با دولت جدید اسلام آباد را خواستار است.
وی در این پیام ادامه داد:انتخاب عمران خان به نخست وزیری نشان از شجاعت و عزم مردم پاکستان است.
به گزارش ایرنا، این ادعاها در حالی مطرح می شود که دولت ترامپ در ادامه سیاست فشار به اسلام آباد، گفته است که به قطع همکاری های خود با پاکستان در بخش آموزش نظامی مصمم است و از سوی دیگر نیز، واشنگتن بر سر اعطای کمک‌ مالی صندوق بین‌المللی پول به اسلام‌آباد مانع تراشی کرد.
یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا نیز به تازگی در این باره به رویترز گفت که تعلیق موثر پاکستان از برنامه بین المللی دولت ترامپ در بخش های آموزش نظامی سبب خواهد شد تا سهمیه 66 افسر پاکستانی برای بهره مندی از این برنامه کنار گذاشته شود.
همچنین رسانه های پاکستانی اعلام کردند که روابط اسلام آباد و واشنگتن بار دیگر تنش آلود شده و دولت ترامپ تهاجمی دیگر علیه روابط دو کشور انجام داد.
بر اساس این گزارش، اعمال محدودیت در همکاری های آموزش نظامی میان دو کشور است که تحت این برنامه قرار بود 66 افسر ارتش پاکستان امسال به آمریکا سفر کنند با تصمیم جدید دولت ترامپ تعلیق شد.
روابط آمریکا و پاکستان طی یک سال گذشته و همزمان با روی کارآمدن ترامپ وارد دوره‌ای از تنش‌ و جنگ لفظی شده است، پس از قطع کمک‌های مالی و نظامی سالیانه آمریکا به اسلام آباد اکنون پای این تنش‌ها به کمک‌های صندوق بین‌المللی پول رسیده است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در نخستین اظهارات توئیتری خود در سال 2018، با متهم کردن پاکستان به پناه دادن به افراطیون خشونت طلب و دروغگویی در این زمینه، تهدید کرد که کمک های خارجی به اسلام آباد را قطع می کند.
وی در نخستین توئیت خود در سال جدید میلادی نوشت: آمریکا از روی بی تدبیری، ظرف 15 سال گذشته بیش از 33 میلیارد دلار در قالب کمک در اختیار پاکستان قرار داده و آنها با احمق پنداشتن رهبران ما، هیچ چیز جز دروغ و فریب تحویل مان نداده اند.
آنها در قبال مبالغ اندکی، مامنی را در اختیار تروریست هایی که ما در افغانستان شکار می کنیم، قرار می دهند.
پیشتر نیز، 'مایک پمپئو' وزیر خارجه آمریکا در سخنانی با انتقاد شدید علیه کمک‌های مالی صندوق بین‌المللی پول به پاکستان گفت که اسلام‌آباد این کمک‌ها را صرف پرداخت بدهی‌های خود به چین می‌کند.
البته مقام های پاکستان به ویژه 'اسد عمر' از اعضای حزب تحریک انصاف و وزیر احتمالی اقتصاد در دولت 'عمران خان' در واکنش به این اظهارات گفته‌اند که تصمیم‌گیری در ارتباط با منابع هزینه‌ای در داخل در حوزه صلاحیت اسلام آباد است.
این تنش لفظی میان پاکستان و آمریکا بر سر کمک‌های مالی صندوق بین‌المللی پول سبب شد تا به اعتقاد بسیاری پای جنگ تجاری پکن-واشنگتن این بار به اسلام‌آباد باز شود.
شبد**آساق**6125**1010نمایش موجودیت‌ها