date_range چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۲۰:۰۰ ب.ظ

هندوستان در تکمیل پروژه چابهار مصمم است

هندوستان در تکمیل پروژه چابهار مصمم است
منبع خبر: ایرنا

ساری-ایرنا- مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران گفت: پروژه چابهار با وجود خروج آمریکا از برجام از سوی هندوستان اجرایی می‌شود و این کشور در تکمیل ان مصمم است.

به گزارش خبرنگارایرنا، محمد راستاد روز چهارشنبه در حاشیه نخستین همایش بین المللی صادرات از مسیر دریای خزر در ساری در گفت و گو با خبرنگاران افزود : پیش بینی می شود تا کمتر از یکماه آینده به طور عملیاتی شرکت 'ای پی جی ال 'را به عنوان بهره بردار پایانه بندرچابهار داشته باشیم.
وی اضافه کرد : به دلیل مشکلات ضمانتی که بین بانک ایران و هندوستان وجود داشت، تا حدودی عملیات اجرایی با وقفه مواجه شده است.
راستاد خاطرنشان کرد : با پیگیری شرکت ال پی جی ال با بانک مرکزی هندوستان ، این شرکت توانست مشکلاتش را با بانک هندوستان حل کند و کارها سرعت گرفت.
وی اظهارداشت : با خروج آمریکا از برجام مشکلی برای اجرای این پروژه از سوی هندوستان وجود ندارد و این کشور مصمم به اجرای این پروژه است و تاکنون هیچ بحثی مبنی بر خروج از این پروژه از سوی این کشور مطرح نشده است.
سوم خرداد 1395 بود که سران ایران، هند و افغانستان موافقتنامه راهبردی سه جانبه تاسیس دالان حمل‌ونقل و گذر بین‌المللی بین ایران، هند و افغانستان موسوم به 'موافقتنامه چابهار' را با هدف توسعه کشورهای آسیای مرکزی و شبه قاره هند امضاء کردند.
ایران و هند، در واقع در سال 1391 برای گسترش بندر چابهار که پیش بینی می شود تا 10 میلیارد دلار هزینه داشته باشد به توافق رسیده بودند اما تحریم‌های کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا علیه تهران به ویژه از طریق استفاده ابزاری از شورای امنیت سازمان ملل، موجب کندی روند اجرای این پروژه شده بود.
هدف اولیه این پروژه این بود تا چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، مبداء دالان ترانزیتی بین جنوب و شرق و جنوب و شمال باشد و با اتمام راه آهن چابهار و زاهدان و سپس زاهدان و سرخس، این بندر بتواند از طریق دریای عمان و دریای خزر و خاک ایران به نقطه اتصالی بین کشورهای مختلف از جمله کشورهای حوزه اقیانوس هند، جنوب خلیج فارس و جنوب آسیا با افغانستان، کشورهای آسیای مرکزی، قفقاز، روسیه و شرق اروپا تبدیل و زمینه اولیه توسعه این سه کشور اصلی شود.
*** تشکیل کنسرسیوم حمل و نقلی مشترک با کشورهای حاشیه دریای خزر
مدیرعامل بنادر و دریانوردی گفت که برای افزایش ظرفیت های تجاری بین کشورهای حاشیه دریای خزر پیشنهاد می شود تا کنسرسیوم مشترک حمل و نقلی راه اندازی شود.
راستاد اظهارداشت : تشکیل کنسرسیوم مشترک می تواند از لحاظ کمی و کیفی میزان مبادلات تجاری را افزایش دهد و ما از هر پیشنهادی در این زمینه استقبال خواهیم کرد.
وی مهمترین مشکل حمل و نقل دریایی در خزر را نبود حمل و نقل کانتینری بیان کرد و اظهارداشت : در شرایط فعلی میزان مبادلات تجاری کانتینری بین کشورهای حاشیه خزر به دلیل نبود زیرساخت ها در حد صفر است.
وی خاطرنشان کرد : به نظر می رسد باید این زیرساخت ها که حمل و نقل کیفی و کارشده در جهان است در دریای خزر نیز پیگیری شود.
6982/6990/1899نمایش موجودیت‌ها