date_range دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۳۰:۰۰ ب.ظ

فعالیت گروه جدایی‌طلب هنگ‌کنگ رسما ممنوع شد

فعالیت گروه جدایی‌طلب هنگ‌کنگ رسما ممنوع شد
منبع خبر: ایرنا

تهران - ایرنا - مقامات هنگ‌کنگ امروز دوشنبه رسما فعالیت حزب استقلال‌طلب هنگ‌کنگ را که در تلاش برای جدایی از چین است را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از آسیا نیوز، این اولین ممنوعیت یک سازمان سیاسی از سال 1997 بود؛ زمانی که بریتانیا مستعمره سابق خود را به حکومت چین بازگرداند.
'جان لی' وزیر امنیت شهر، طی بیانیه ای کوتاه در روزنامه دولت و تحت قوانین انجمن های هنگ کنگ این ممنوعیت را اعلام کرد.
طبق این قانون، دولت اجازه دارد فعالیت این گروه ها را در جهت حفظ امنیت ملی، نظم عمومی و حفاظت از حقوق و آزادی افراد ممنوع اعلام کند.
'لی' به خبرنگاران گفت : 'این گروه که دو سال است فعالیت خود را آغاز کرده است از تمامی روش ها برای ایجاد استقلال استفاده می کند و این حرکت، تهدیدی برای امنیت ملی و نقض قانون اساسی خواهد بود. واضح است که این گروه در پی ایجاد جمهوری مستقل هنگ کنگ هستند.' وی افزود این گروه نفرت و تبعیض را علیه چین گسترش می دهند.
هنگ کنگ تحت اصول 'یک کشور، دو سیستم' اداره می شود، اصولی که به مرکز مالی جهان اجازه می دهد تا از درجات بالای استقلال و خودمختاری برخوردار باشد.
'اندی چان' رهبر 28 ساله این گروه استقلال طلب در هفته های اخیر به طور گسترده ای در رسانه های محلی و بین المللی سخنرانی داشته است. ماه گذشته او در باشگاه خبرنگاران خارجی هنگ کنگ صحبت کرد که این کار وی توسط امور خارجه و مقامات محلی چین محکوم شد.
'چن' در مصاحبه با رویترز گفت: 'هرگز از تلاش برای دستیابی به آزادی، حقوق بشر و برابری دست نخواهم کشید.'
تلاش های دولت چین برای متوقف کردن این حرکات جدایی طلبانه پس از اخطار رئیس جمهور این کشور که اعلام کرده بود 'به مخاطره انداختن حاکمیت چین عبور از خط قرمز هاست' ادامه دارد.
آساق**ا.پ**1663**نمایش موجودیت‌ها