date_range سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۰۸:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

عراق نخستین هدف صادراتی ایران در هفت ماه امسال شد

عراق نخستین هدف صادراتی ایران در هفت ماه امسال شد
منبع خبر: ایرنا

تهران- ایرنا- معاون سازمان توسعه تجارت ایران گفت: عراق برای نخستین‌بار در صدر کشورهای هدف صادراتی ایران نشست.

به گزارش سه شنبه تارنمای سازمان توسعه تجارت ایران، «محمدرضا مودودی» اضافه کرد: در هفت ماهه امسال صادرات کالاهای ایرانی به عراق 55 درصد رشد کرد و به پنج میلیارد و 700 میلیون دلار رسید.
وی ادامه داد: با وجود محدودیت‌های ایجاد شده، صادرات به چین 11 درصد از لحاظ ارزشی رشد داشت و رتبه دوم به این کشور تعلق گرفت.
این مسوول یادآوری کرد: کشورهای همسایه ظرفیت یک هزار میلیارد دلار واردات کالا را دارند و اگر ما بتوانیم بخشی از این بازار را تامین کنیم، حتما می توانیم کسری بازار سایر کشورها را جبران کنیم.

** رشد 13 درصدی صادرات غیرنفتی
به گفته معاون سازمان توسعه تجارت ایران، صادرات غیرنفتی در هشت ماهه امسال (با احتساب میزان صدور آبان ماه) به 27 میلیارد و 200 میلیون دلار رسید که این میزان از لحاظ ارزشی 13 درصد رشد کرد.
وی ادامه داد: سهم میعانات گازی و پتروشیمی 10 میلیارد تا 11 میلیارد دلار بود و ارزش صادراتی بخش صنعت با 21 درصد رشد، به 12 میلیارد و 400 میلیون دلار رسید که این موضوع نشاندهنده رونق تولید در کشور است.
مودودی افزود : به دلیل توقف صادرات فرش به آمریکا این گروه با ١٤ درصد کاهش ارزش صادرات روبرو بود اما در بخش کشاورزی با 22 درصد رشد به 2 میلیارد دلار صادرات رسیده ایم.
«در مجموع در هفت ماهه امسال تراز تجاری مثبت یک میلیارد دلار بود».
وی درباره آمار ثبت سفارش گفت: تا نیمه آبان ماه 61 میلیارد و 500 میلیون یورو تقاضای ثبت سفارش داشتیم که بانک مرکزی 20 میلیارد یورو ارز را تامین کرده و بر اساس برآورد ما به 25 میلیارد یورو نیاز است.
به گفته وی، اگر با همین روند پیش رویم، نیاز ارزی تامین می‌شود و برای تامین کالاهای اساسی مشکلی نخواهیم داشت.
به گزارش ایرنا، هفتم آبان ماه رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران از افزایش ارزش تجارت خارجی ایران به افزون بر 53 میلیارد و 500 میلیون دلار از آغاز امسال تا پایان مهرماه خبر داد.
به گفته «فرود عسگری»، در این مدت 67 میلیون و 362 هزار تن صادرات غیرنفتی به ارزش 27 میلیارد و 229 میلیون دلار به بازارهای هدف فرستاده شد و تراز تجاری کشور نیز به مثبت 926 میلیون دلار رسید.
وی اعلام کرد: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه پارسال 13.35 درصد از نظر ارزش دلاری رشد کرد.
«میزان واردات قطعی کالا به کشور نیز 18 میلیون و 929 هزار تن به ارزش 26 میلیارد و 303 میلیون دلار بود».
به گفته وی، میزان واردات کشور در این مدت نسبت به هفت ماهه پارسال 8.68 درصد از نظر وزنی و 11.7 درصد از حیث ارزش دلاری کاهش نشان می دهد.

اقتصام*9189*1961*نمایش موجودیت‌ها