date_range شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۵۲:۰۰ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

درگذشت جانباز دفاع مقدس در افغانستان پیگیری می‌شود

درگذشت جانباز دفاع مقدس در افغانستان پیگیری می‌شود
منبع خبر: ایرنا
دسته خبری: جامعه|آیین

تهران- ایرنا- اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران، درباره انتشار خبر درگذشت غریبانه یک جانباز دفاع مقدس در کشور افغانستان تاکید کرد: این موضوع توسط بنیاد شهید پیگیری می‌شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از بنیاد شهید، در توضیحات روابط عمومی بنیاد در این خصوص آمده است: بنیاد شهید بار دیگر تاسف و تاثر خود را از درگذشت غریبانه جانباز «قاسم رضایی» در کشور افغانستان اعلام کرده، این ضایعه را به خانواده این ایثارگر تسلیت می‌ گوید و تاکید می ‌کند موضوع نحوه درگذشت این جانباز دفاع مقدس را که در بهترین سال‌ های جوانی برای حفظ این آب و خاک از هستی خود گذشت، مجدانه پیگیری خواهد کرد.
بنیاد شهید و امور ایثارگران از نخستین ساعات اطلاع از این واقعه دردناک، به پیگیری موضوع پرداخته و درخواست بازگشت پیکر وی را از طریق وزارت امور خارجه دنبال کرده است. اقدامات لازم در این زمینه ادامه دارد ضمن اینکه موضوع در دستورکار معاونت تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید قرار دارد، از مراجع ذیربط همچون دادستانی انتظار می رود شکایت خانواده این جانباز از افراد یا مراجعی که زمینه انتقال وی به کشور افغانستان را فراهم کردند، با سرعت و جدیت به سرانجام برساند.
همچنین تاکید می ‌شود رسیدگی قضایی به این موضوع به منظور روشن شدن ابعاد آن، انتظار به حق جامعه ایثارگری و عموم مردم است و بنیاد شهید بر آن تاکید می ‌کند و از وزارت امور خارجه نیز درخواست دارد تمام اقدامات لازم برای بازگشت پیکر این جانباز دفاع مقدس را به کار گیرد.
یک‌ سال پیش بود. برای تفریح به پارکی در تهران رفته بودند که قاسم پدر خانواده ناپدید شد. رفت و دیگر هرگز بازنگشت. مرد جانبازی که به خاطر بیماری اعصاب و روان نتوانست راه خانه‌اش را پیدا کند، در پارک افسریه ناپدید شد و سر از افغانستان درآورد. فقط به خاطر ظاهرش او را با یک مرد افغانستانی اشتباه گرفتند. از تهران به افغانستان منتقل شد و میان چندین مرد افغان در روستایی دورافتاده در افغانستان رها شد.
اما سرنوشت تلخ قاسم به این‌جا ختم نشد. مرد 51 ساله در آن روستای غریب، به خاطر گرسنگی و سرمای زیاد غریبانه جان باخت. زندگی‌اش برای همیشه تمام شد بی‌آنکه بداند خانواده‌اش همه جا را به دنبال او زیر پا گذاشته‌اند. پسر قاسم، وقتی برای پیدا کردن پدرش راهی افغانستان شد، بعد از شنیدن خبر مرگ دردناک پدر بیمارش، حال و روز بدی پیدا کرد. یک‌ سال تمام جست‌وجو کرده بودند و حالا باید برای رسیدن جنازه پدر به دستشان دعا کنند. جسدی که در میان 50 فرد ناشناس دفن شده و هیچ‌کس نمی‌داند کدام جسد متعلق به قاسم است.
همسرش می گوید قاسم تیرماه ناپدید شد و اسفند ماه بود که با ما تماس گرفتند و گفتند نام قاسم در میان افغانستانی‌های مهاجری که به افغانستان فرستاده شده‌اند، دیده شده است؛ بلافاصله به اردوگاهی که قاسم را فرستاده بودند، رفتیم. شوهرم نام خودش را درست گفته بود، ولی آنها با تصور اینکه او افغانستانی است، شوهرم را به افغانستان فرستاده بودند.
این جانباز ایرانی در روستایی دورافتاده، غریبانه خاک شده و حتی حالا خانواده‌اش نمی‌توانند جسد او را ببینند. قاسم مظلومانه در سرمای یک روستای غریب جان باخت و یک ‌سال جست‌وجوی همسر و فرزندانش بی‌نتیجه ماند. حالا خانواده‌اش از کسانی که او را به افغانستان فرستادند، شکایت دارند و تنها خواسته آنها برگرداندن جسد قاسم به کشورش است.
در دوران جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران، 43 هزار و 173 نفر آزاده شدند.
مردم ایران در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، 225 هزار و 570 شهید را تقدیم انقلاب کرده اند.
همچنین شمار کل جانبازان کشور به 574 هزار و 101 نفر می رسد.
336 هزار و 282 نفر (59 درصد) جانبازان زیر 25 درصد و 237 هزار و 819 نفر (41 درصد) بیش از این میزان جانبازی دارند.
اجتمام* 7268*1834نمایش موجودیت‌ها