date_range دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ access_time ۱۲:۵۷:۰۰ ب.ظ
تعداد 4 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

بزرگداشت علی‌اکبر صادقی در جشنواره جهانی فیلم فجر

بزرگداشت علی‌اکبر صادقی در جشنواره جهانی فیلم فجر
منبع خبر: ایرنا

تهران- ایرنا- مراسم بزرگداشت علی‌اکبر صادقی هنرمند نقاش، گرافیست، انیماتور و فیلمساز ایرانی درسی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرنا از سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، بزرگداشت استاد علی اکبر صادقی روز دوشنبه (2 اردیبهشت) در ساعت 17:30 و با حضور این هنرمند، مسئولان جشنواره جهانی فیلم فجر، جمعی از سینماگران، گرافیست ها و انیماتورهای مطرح سینمای ایران در پردیس سینمایی چارسو محل برپایی جشنواره برگزار می شود.
در این مراسم که با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می گردد، از علی اکبر صادقی برای بیش از شش دهه فعالیت هنری و تاثیرگذاری بر سینمای انیمیشن تجلیل می‌شود.
پس از مراسم بزرگداشت، شش فیلم انیمیشن کوتاه «من آنم که...»، «گلباران»، «رخ»، «هفت شهر»، «ملک خورشید» و «زال و سیمرغ» در بخش «فیلم های کلاسیک مرمت شده» سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور این هنرمند به نمایش درمی‌آید.
صادقی در سال 1348 از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و در سال 1349 از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان یکی از اولین هنرمندانی که واحد فیلم و انیمیشن را راه اندازی کردند در این بخش مشغول به کار شد. او از اعضای هیات داوران بیش از 10 دوره از دوسالانه بین المللی پویانمایی تهران بوده و جوایز متعددی را برای انیمیشن ها و طراحی هایش دریافت کرده است.
این هنرمند پیشکسوت در سال 1388 از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل خدماتش به فرهنگ و هنر ایران به عنوان چهره ماندگار معرفی شد.
صادقی جوایز بسیاری را از جمله مدال طلا از هفتمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان تهران در سال 1972، نشان افتخار و تقدیرنامه از جشنواره فیلم کوتاه تامپره در فنلاند در سال 1973، مدال برنز دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم کراکو در سال 1974، تقدیرنامه و نشان افتخار از جشنواره بین المللی فیلم انیمیشن در نیویورک در سال 1975، مدال نقره از یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو در سال 1975 دریافت کرده است.
در سال 2018 موزه هنرهای معاصر تهران با اختصاص تمام فضای موزه به آثار و میراث هنری او، از مقام این هنرمند تجلیل کرد.
اکثر فیلمنامه های این هنرمند براساس روایت های فولکور نوشته شده است.
آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff.com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff.com است.
سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از 29 فروردین تا 6 اردیبهشت 1398 (18 تا 26 آوریل 2019) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.
فراهنگ**9012 **9157نمایش موجودیت‌ها