date_range چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۲۹:۰۰ ب.ظ

روسیه و ایران همکاری‌های ریلی خود را سرعت می‌بخشند

روسیه و ایران همکاری‌های ریلی خود را سرعت می‌بخشند
منبع خبر: ایرنا

مسکو - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی ایران و نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور کشورهای حاشیه دریای خزر بر تسریع همکاری‌های ریلی و طرح‌های بر زمین مانده دو طرف تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «محمد اسلامی» و «رمضان عبداللطیف اف» عصر روز چهارشنبه در حضور مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه در محل سفارت کشورمان در بلوار پاکروفسکی مسکو دیدار و رایزنی کردند.
وزیر راه و شهرسازی ایران در این دیدار بر عزم کشورمان برای توسعه هر چه بیشتر روابط تاکید کرد و گفت: در شرایط جدید که هر دو طرف با تحریم های غیر قانونی و یک جانبه آمریکا مواجه هستند باید همکاری های خود را گسترش دهند ضمن اینکه زمینه های لازم در این خصوص فراهم است.
«رمضان عبداللطیف اف» نیز در این دیدار گفت: هر دو کشور با تحریم آمریکا مواجه هستند بنابراین باید همکاری های خود را سرعت بخشند و نگذارند زمینه ای بوجود آید که گویا به صورت غیر مستقیم یکدیگر را تحریم کرده اند.
وی گفت: روسیه آماده گسترش همکاری ها در حوزه های مختلف است ‌و ما امیدواریم که طرف ایرانی نیز به اندازه ما خواهان توسعه روابط مخصوصا در حوزه اقتصادی و حمل و نقل باشد تا هر چه زودتر شاهد تکمیل پروژه راهگذر شمال - جنوب باشیم.
گفتنی است، راهگذر آسیایی اروپایی شمال - جنوب از هند و ایران و جمهوری آذربایجان به روسیه و سپس به شمال اروپا و اسکاندیناوی کشیده می شود.
در صورت اجرای راهگذر شمال - جنوب، ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان افزون بر بهره برداری های اقتصادی سه جانبه و همچنین منطقه ای در مبادلات، می توانند از مزیت های آن به عنوان پیوند دهنده دو قاره آسیا و اروپا بهره بگیرند.
با توجه به بازارهای گسترده و پرمصرف چند میلیارد نفری کشورهای مسیر راهگذر هلسینکی-بمبئی و نیازهای متفاوت، ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان امکان پیوند فعال تر با اقتصاد بین المللی را پیدا می کنند و می توانند با استفاده از این فرصت ها، زمینه کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را فراهم کرده و از دیگر توانمندی های استفاده نشده بهره ببرند.
به عقیده کارشناسان، افزون بر مسیر 7200 کیلومتری اصلی، شاخه های انشعابی این گذرگاه بین قاره ای به طول هزاران کیلومتر دهها کشور دورتر را در آسیا و اروپا به هم پیوند خواهد داد و یکی از اقتصادی ترین مسیرهای جاده ای بین المللی می شود.
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه پیشتر با اشاره به اهمیت طرح راهگذر شمال-جنوب اعلام کرد که همکاری های چهارجانبه در این باره جریان دارد.
اروپام*1346*نمایش موجودیت‌ها