date_range سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ access_time ۰۲:۴۳:۰۰ ب.ظ

توسک: اروپا منتظر پیام روشن انگلیس درباره آینده برگزیت است

توسک: اروپا منتظر پیام روشن انگلیس درباره آینده برگزیت است
منبع خبر: ایرنا
دسته خبری: سیاست|دولت

لندن - ایرنا - رئیس شورای اروپا بار دیگر تاکید کرد که توافق به دست آمده میان دولت لندن و بروکسل درباره نحوه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قابل مذاکره نیست و افزود: شورای اروپا منتظر پیام روشن انگلیس درباره حرکت به سمت جلو است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، 'دونالد توسک' که در پارلمان اروپا سخن می‌گفت اظهار کرد: اگر پارلمان انگلیس توافق به‌ دست ‌آمده را تصویب کند، دوره تمدید برگزیت در اولین روز ماه بعد خود به ‌خود متوقف و انگلیس از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.
وی افزود که اتحادیه اروپا برای تسریع در روند تصویب توافق برگزیت، آماده است تا در بیانیه سیاسی اصلاحاتی را اعمال کند.
چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا آذرماه گذشته میان دولت این کشور و اتحادیه اروپا به تصویب رسید، اما پارلمان انگلیس تاکنون سه بار این طرح را رد کرده است. شورای اروپا هفته گذشته در یک نشست اضطراری توافق کرد که مهلت برگزیت را تا 31 اکتبر (9 آبان) تمدید کند تا به‌این‌ ترتیب توافق به ‌دست‌ آمده به تائید پارلمان انگلیس برسد.
توسک با اشاره به تغییر موضع اتحادیه اروپا برای تمدید کوتاه به بلندمدت برگزیت ابراز امیدواری کرد که شاید انگلیس در این مدت درباره خروج از اتحادیه اروپا تجدیدنظر کند. این تصمیم به گفته او همچنین سبب می‌شود تا اتحادیه اروپا روی سایر موضوعات مهم تمرکز کند و در این مدت انگلیس به‌عنوان عضو مسئول در اتحادیه اروپا عمل خواهد کرد.
رئیس شورای اروپا گفت: یکی از پیامدهای تصمیم ما این می‌تواند باشد که انگلیس در انتخابات پارلمان اروپا در ماه آینده شرکت کند. رویکرد ما در این مساله بایستی جدی باشد چون برخی از اعضاء انگلیس ممکن است ماه‌ها در پارلمان اروپا حضور داشته باشند.
توسک در عین حال تصریح کرد با ایده ای که بر اساس آن انگلیس به عنوان عضو در مدت تمدید برگزیت برخورد شود به شدت مخالف است. وی گفت: می‌دانم که افراد در دو سوی کانال مانش ازجمله خود من از پیشرفت کار در برگزیت به ستوه آمده‌ایم. اما این نمی‌تواند بهانه‌ای باشد که بگویم چون خسته‌ایم پس باید از آن عبور کنیم. بایستی با فکر باز با برگزیت برخورد کنیم چون سرنوشت همه ما به این موضوع گره‌ خورده است.
انتخابات پارلمان اروپا در 23 ماه می (دوم خرداد) برگزار خواهد شد و اگر تا آن زمان پارلمان انگلیس به طرح دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا رای ندهد، این کشور به‌اجبار و برخلاف نظر دولت در انتخابات پارلمان اروپا شرکت خواهد کرد.
نخست‌وزیر انگلیس هفته گذشته از تعلل به وجود آمده در برگزیت ابراز تاسف و به‌طور تلویحی اشاره کرد که دولت قصد دارد تا برای چهارمین بار و پیش از برگزاری انتخابات پارلمان اروپا، توافق برگزیت را به رای بگذارد. او در عین ‌حال به برگزاری همه‌پرسی مجدد برگزیت چراغ سبز نشان داد.
اروپام **هـ ن**2040نمایش موجودیت‌ها