date_range چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۵۴:۰۰ ب.ظ

دو گام اساسی وزارت کار در راستای شفاف‌سازی

دو گام اساسی وزارت کار در راستای شفاف‌سازی
منبع خبر: ایرنا
دسته خبری: اقتصاد|انرژی

تهران- ایرنا- 'محمد شریعتمداری' که پنجم آبان برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مجلس شورای اسلامی رای اعتمادگرفت، وعده داده بود نام همه اعضای هیئت مدیره شرکت‌های تابع این وزارتخانه از جمله شستا و صندوق‌های بازنشستگی را با هدف شفاف‌سازی منتشر می‌کند.

به گزارش ایرنا، در 14 آبان ماه نام بیش از یک هزار و 200 مدیر 550 شرکت تابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روی تارنمای وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرارگرفت، تا 'محمد شریعتمداری' به نخستین وعده خود که اعلام اعضای هیات مدیره این شرکت ها بود، جامه عمل پوشانده باشد.
در گام دوم شفاف سازی، وزیرکار روز گذشته در دستوری خطاب به مدیران دو صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری تاکید کرد که مدیران مشمول ماده 241 قانون تجارت باید هرچه زودتر و در مدت یک هفته استعفا دهند و تصویر استعفایشان هم برای وزارتخانه ارسال شود.
بررسی امروز (23 آبان ماه) رسانه های داخلی، نشان می دهد برخی از آنها انتشار اسامی هیات مدیره شرکت های زیر مجموعه شستا و صندوق بازنشستگی را مانند تابیدن نوری بر تاریکخانه بخش مهمی از اقتصاد دانسته و «ضرب الاجل 7 روزه شریعتمداری برای استعفای چند شغله ها و حاشیه های آن» را محوری برای گزارش های خود برگزیده اند.

** دستور استعفا به مدیران تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری
«روزنامه شرق» در این باره می نویسد: محمد شریعتمداری وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روز گذشته دستور داد مدیران دوشغله دو صندوق بازنشستگی شستا و بازنشستگی کشوری در مدت یک هفته استعفا دهند؛ دستوری که دومین اقدام مهم شریعتمداری در راستای شفاف سازی و اصلاحات، پس از انتشار اسامی اعضای هیات مدیره شرکت های اقتصادی زیرمجموعه وزارت کار تلقی می شود.
شرق می افزاید: پس از انتشار فهرست اعضای هیات مدیره شرکت های شستا در هفته گذشته، فهرست های مختلفی از سوی رسانه ها از مدیران دوشغله، سه شغله و دارای ژن خوب منتشر شد که نشان می داد مقاومت مدیران این مجموعه برای عدم افشای یکپارچه اسامی اعضای هیات مدیره این شرکت ها بی دلیل نبوده است.

**انتصاب ‌ها در شستا به دور از توصیه‌ ها
«پایگاه خبری تحلیلی انتخاب» از تکذیب وجود رابطه‌سازی یا خویشاوندسالاری در انتخاب مدیران و اعضای هیات مدیره شستا خبر می دهد و به نقل از مرتضی لطفی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی(شستا) می نویسد: حتی یک مورد هم سراغ نداریم که افراد خارج از چارچوب‌ها و ضوابط تعیین شده در شستا یا شرکت‌های آن به کار گمارده شده باشند.

«خبرگزاری مهر» نیز می نویسد: مرتضی لطفی در برنامه تلویزیونی پایش درباره فهرست هیات ‌مدیره شرکت‌ها گفت که ما در حال حاضر افرادی را داریم که مشمول ماده 241 قانون تجارت می‌شوند، به این ترتیب که این افراد همزمان در دو جا عضو هیات ‌مدیره هستند، البته بیشتر این افراد استعفا داده‌‌اند و فرآیند جایگزینی آنها در حال انجام است.

«خبرگزاری تسنیم» با اشاره به سخنان لطفی مبنی بر فعال کردن کمیته انتصابات از ابتدای حضور در شستا، می نویسد: برای جذب مدیران در شرکت‌های شستا حتما شرایط و تخصص‌های افراد ذی‌صلاح در این کمیته مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به دور از توصیه‌ها و فشارهای موجود، در زمینه جذب افراد اظهار نظر می‌شد.
لطفی با تاکید بر اینکه هیچ ژن خوبی در شرکت‌های شستا به کار گرفته نشده است، تصریح کرد: ملاک ما برای جذب مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت‌های شستا جوانگرایی، تخصص و کارآمدی بوده است و بر همین اساس علیرغم همه فشارهای موجود تلاش کردیم ذره‌ای از معیارها و ملاک‌های تعیین شده کوتاه نیاییم.

«روزنامه وطن امروز» هم در این باره می نویسد: مدیرعامل هلدینگ شستا درباره مدیران دوشغله هلدینگ‌ها و شرکت‌‌های زیرمجموعه شستا، گفت: تحت فشار بوده و هستم.

«تارنمای فرارو» در مطلبی به اظهارات لطفی در این باره اشاره می کند و می نویسد: نکته جالب درباره اظهارات مدیرعامل شستا آنجا بود که او مدعی استعفای مدیران دوشغله این مجموعه شد، اما تاکید کرد این تنها شامل حال افرادی شده که عضو دو هیات ‌مدیره هستند و مدیران هلدینگ‌ها که در زیر مجموعه خود سمت مدیریتی دیگری گرفته اند، شامل آن نمی‌شوند.

** عضویت در هیات مدیره های شستا با سوابق غیرمرتبط
«روزنامه شهروند» در گزارشی با اشاره به اعلام اسامی اعضای هیات ‌مدیره شرکت‌های زیر مجموعه شستا از سوی وزارت کار می نویسد: یکی از موضوعاتی که با بررسی فهرست‌های منتشر شده از سوی وزارت رفاه معلوم شده، حضور کسانی در هیات ‌مدیره‌هاست که تحصیلات و رزومه مرتبط با شرکتی که روی صندلی هیات ‌مدیره‌اش نشسته‌اند، ندارند. کسانی که تعدادشان به ١٠٠ نفر می‌رسد؛ مثلا شخصی با مدرک ادبیات فارسی مدیرعامل یک شرکت سیمانی است. یا شخصی با مدرک علوم دریایی در شرکت دامپروری یا با مدرک شهرسازی در هیات ‌مدیره یکی از شرکت‌های دارویی مشغول فعالیت است. جالب‌تر این‌که کسی که کل سابقه و رزومه‌اش به حوزه روابط‌عمومی برمی‌گردد، مدیرعامل شرکت نفت ایرانول شده است.

«روزنامه آفتاب یزد» می نویسد: آفتاب یزد در بررسی اسامی شرکت های زیر مجموعه بیش از 28 هلدینگ و شرکت مادر به نتایج قابل تاملی رسید، از حکم انتصاب چند ماه قبل (تیر 97) پسر یکی از بزرگ ترین منتقدان دولت تا فرزند جوان رئیس سابق صندوق بازنشستگی و از همه جالب تر وجود یک خانواده بزرگ در هیات مدیره چند شرکت (کلانتری ها) همه و همه از شگفتی های سازمانی است که خشت خشتش با حقوق کسر شده کارگرانی ساخته شده است که در اداره اش نقش چندانی ندارند.

به گزارش تارنمای «مشرق نیوز»، 'سیدطه هاشمی' که از تیرماه سال جاری به عنوان سفیر ایران در واتیکان مشغول به فعالیت شده، در هلدینگ دارویی شستا همزمان عضو موظف هیات مدیره است و معلوم نیست چگونه از واتیکان مسئولیت خود را در این هلدینگ انجام می دهد.
این تارنما همچنین می نویسد: انتشار اسامی هیات مدیره شرکت های زیر مجموعه شستا و صندوق بازنشستگی مانند تابیدن نوری بر تاریکخانه بخش مهمی از اقتصاد بود.

*گروه نشریات خبری
**پژوهشم**9054**1025نمایش موجودیت‌ها