سکه تمام 400 هزار تومان حباب دارد

سکه تمام 400 هزار تومان حباب دارد
منبع خبر: ایرنا

تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرد: قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به دلایل روانی حدود 400 هزار تومان حباب دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ظهر امروز(شنبه) با بیش از 100 هزار تومان افزایش نسبت به پایان معاملات پنجشنبه گذشته، از 2 میلیون و 700 هزار تومان عبور کرد.
همچنین هر گرم طلای خام 18 عیار اکنون به 231 هزار تومان رسیده است که با احتساب مالیات بر ارزش افزوده و اجرت کار، قیمت هر گرم مصنوعات طلا بیش از 300 هزار تومان برای مصرف کننده تمام می شود.
ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا درباره چرایی این افزایش به خبرنگار ایرنا گفت: بخش عمده ای از این افزایش قیمت دلایل روانی دارد؛ اعلام سیاست جدید بانک مرکزی مبنی بر عرضه گواهی پیش فروش سکه، این شایعه را در بازار بوجود آورده که قرار نیست سکه های پیش فروش شده به خریداران تحویل داده شود.
وی افزود: در حالی که مسئولان بانک مرکزی گفته اند تحویل سکه های پیش خرید شده قطعی است، اما تا زمانی که بازار با شرایط و سیاست های جدید آشنا و این گواهی ها به بورس عرضه شود، اثر روانی خود را بر بازار خواهد داشت.
محمدولی، فشار تقاضا بر بازار را عامل دیگر در افزایش بهای سکه دانست و افزود: محاسبه های ما نشان می دهد هر قطعه سکه تمام حدود 400 هزار تومان حباب دارد.
رئیس اتحادیه طلا در عین حال قیمت طلای خام را فاقد هرگونه حباب قیمتی دانست و گفت: اکنون قیمت طلای خام به قیمت های جهانی آن نزدیک شده است.
محمدولی، تنش در روابط تجاری آمریکا و چین را یکی از دلایل افزایش قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی دانست و گفت: با این حال افزایش بهای طلا در بازار ایران دلایل داخلی دارد.
اقتصام*2025**2023نمایش موجودیت‌ها