date_range سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۴۹:۰۰ ق.ظ

تقویت چتر دفاعی دمشق در برابر اسرائیل

تقویت چتر دفاعی دمشق در برابر اسرائیل
منبع خبر: ایرنا

روسیه بعد از 5 سال تعلل به خاطر مصالح اسرائیل، عاقبت اعلام کرد که به‌زودی سامانه‌های موشکی پیشرفته اس-300 را به خاک سوریه منتقل می‌کند. براساس اطلاعیه وزارت دفاع روسیه قرار است سامانه پیشرفته موشک‌های زمین به هوای اس-300 ظرف دو هفته آینده به خاک سوریه منتقل می‌شود و در اختیار دمشق قرار گیرد.

هر چند به گزارش راشا تودی، دیمیتری پسکف، سخنگوی کرملین تاکید کرده است که «تحویل سامانه ضدهوایی اس-300 به سوریه علیه هیچ کشور ثالثی نیست» اما روشن است که اجرای این تصمیم مستقیما به سقوط یک هواپیمای روسی در آسمان سوریه در هنگام حمله هوایی اسراییل مربوط است. به گفته سرگئی شیگو، وزیر دفاع روسیه نظامیان سوری قبلا برای استفاده از این سامانه آموزش دیده‌اند و بلافاصله بعد از مستقر شدن این سامانه امکان استفاده از آن را برای حفاظت از آسمان سوریه در برابر پرندگان متجاوز خواهند داشت.

دولت بشار اسد قرارداد خرید سامانه‌های اس-300 را سال 2010 با مسکو امضا کرده‌ بود، قراردادی با ارزشی معادل یک میلیارد دلار برای دریافت 6 سامانه موشک زمین به هوای اس-300 که قرار بود تا بهار سال 2014 کاملا اجرایی شود. اما اجرای این قرارداد به دلیل بحران داخلی سوریه و فشارهای خارجی متوقف ماند. سرگی شویگو روز گذشته تاکید کرد «ما قرار بود این سامانه‌ها را سال 2013 به سوریه تحویل بدهیم، اما برای احترام به درخواست اسراییل اجرای این قرارداد را معلق کردیم. اما حالا این تجهیزات را به سوریه می‌فرستیم، نظامیان سوریه قبلا برای استفاده از آنها آموزش دیده‌اند.»

سرگئی شویگو تاکید کرده است که انتقال این تجهیزات به دستور شخص ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه انجام می‌شود و قرار است چندین گام همزمان برای تقویت پدافند هوایی ارتش سوریه برداشته‌ شود. با این حال وزارت خارجه روسیه تاکید کرده است: «روابط مسکو و تل‌آویو، عظیم‌تر و جامع‌تر از آن است که با حادثه هدف قرار گرفتن این هواپیمای نظامی آسیب ببیند.» میخاییل بوگدانوف معاون وزیر خارجه روسیه، هم اعلام کرد که تحویل سامانه دفاع اس-300 به سوریه، «حق» روسیه است و اطمینان داد که این امر تاثیری بر روابط مسکو و تل‌آویو نخواهد گذاشت.

**گفت‌وگو تلفنی پوتین و اسد
ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه، روز دوشنبه با همتای سوری‌اش بشار اسد تماس تلفنی برقرار کرد و با یکدیگر درباره آخرین تحولات سیاسی در سوریه و توافق ادلب و نحوه اجرای آن گفت‌وگو کردند. بشار اسد در این گفت‌وگو تلفنی به پوتین و ملت روسیه به خاطر حادثه سقوط هواپیمای نظامی روسیه «ایلوشین20» و کشته‌شدن 15 نظامی روسی تسلیت گفت. از سوی دیگر، پوتین اسراییل را مسوول ساقط‌شدن هواپیمای روسی خواند و به بشار اسد اطلاع داد که روسیه سامانه‌های دفاع هوایی سوریه را تقویت و این کشور را به سامانه مدرن «اس- 300» مجهز خواهد کرد.

**حمله‌ای که کار دست تل‌آویو داد
هدف قرار گرفتن هواپیما ایلوشین 20 ارتش روسیه در آسمان سوریه و کشته شدن 15 نظامی روس، مسکو را به‌شدت نسبت به حملات گاه و بی‌گاه اسراییل به سوریه و خطراتی که ممکن است این حملات برای نظامیان روس و ثبات سوریه ایجاد کند، نگران کرده است. وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود تاکید کرده است که «شرایط نسبت به گذشته تغییر کرده، اما این تقصیر ما نیست.» روز شنبه ژنرال ایگور کوناشنکف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری ویژه گزارش نهایی هدف قرار گرفتن هواپیمای روسیه را در اختیار رسانه‌ها قرار داده ‌بود و گفته‌ بود که مسوولیت سقوط این هواپیما و کشته ‌شدن نظامیان روسی کاملا بر عهده اسراییل است.

اسراییل مدعی است که هواپیمای نظامی روس با موشک‌های ضدهوایی سوریه هدف قرار گرفته و بی‌مبالاتی در این حمله از سوی سوریه اتفاق افتاده است. اما در گزارش وزارت دفاع روسیه اعلام شده است که ارتش اسراییل تنها یک دقیقه قبل از انجام عملیات، از طریق خط تماس اضطراری اجرای این عملیات را به روس‌ها خبر داده‌اند و فرصت کافی به هواپیمای روس برای خروج از منطقه نداده‌اند، ضمن اینکه این جنگنده‌ها بعد از آغاز عملیات پدافند هوایی سوریه به صورت عامدانه هواپیمای روس را به عنوان سپر خود در برابر موشک‌های ضدهوایی قرار داده‌اند.

کوناشنکف حتی یک گام فراتر گذاشته است و گفته است: «اسراییلی‌ها یا هیچ احترامی برای سطح روابط با روسیه قائل نیستند یا اینکه هیچ کنترلی روی فرماندهان خود و افسران مسوول ندارند تا جلوی آنها را از عملیاتی که به تراژدی اینچنینی منتهی می‌شود، بگیرند.» کوناشنکف گفته است که روسیه از زمان آغاز توافق هماهنگی نظامی با اسراییل تاکنون 310 پیام برای اسراییل ارسال کرده است در حالی که در برابر تل‌آویو فقط 25 بار حملات خود را با مسکو هماهنگ کرده در حالی که بیش از 200 عملیات نظامی طی یک سال و نیم گذشته در آسمان سوریه اجرا کرده است.

**تل‌آویو ناسپاس
سخنگوی وزارت دفاع روسیه تاکید کرد: «به نظر می‌رسد رفتار آنها نسبت به همه کارهایی که در این مدت فدراسیون روسیه برای‌شان انجام داده، ناسپاسانه است.» این ژنرال روس فهرستی از اقداماتی که روسیه در ماه‌های گذشته برای راضی نگه داشتن تل‌آویو انجام داده‌ بیان کرد، از جمله برای اولین‌ بار از یک تریبون رسمی دولتی روسیه ادعا کرد که مسکو به خواست تل‌آویو از تعدادی از نیروهای متحد ایران خواسته است تا از بلندی‌های اشغالی جولان دور شوند.

بر اساس ادعای ایگور کوناشنکف «مسکو تلاش کرده است که نیروهای مورد حمایت ایران را از بلندی‌های جولان 140 کیلومتر به سمت شرق دور کند و 1050 نیروی نظامی، 24 سکوی پرتاب کاتیوشا و موشک تاکتیکی و 145 واحد از تجهیزات دیگر نظامی را از منطقه خارج کرده است.» به گفته ژنرال کوناشنکف «روسیه همچنین تلاش می‌کند تا امنیت اماکن مقدس یهودی در شهر حلب را حفظ کند و تلاش کرده است تا عملیات کاوش برای یافتن اجساد نظامیان اسراییلی که در جنگ‌های گذشته مفقود شده‌اند به ثمر برساند.» این نظامی روس همچنین تلویحا به همکاری تل‌آویو با داعش اشاره کرده است و گفت: «در عملیات جست‌وجو باقی مانده اجساد اسراییلی گاهی در نقاطی که ‌گرای آن توسط اسراییل به ارتش روسیه داده ‌شده ‌بود با آفندهای جدی گروه داعش مواجه شدیم.»

آیا اس-300 جلوی حملات اسراییل را می‌گیرد؟
حتی اگر روسیه به وعده جدید خود عمل کند و سامانه‌های موشکی اس-‌300 را به خاک سوریه منتقل کند، باز هم توانایی اسراییل برای حمله به خاک سوریه کاملا از بین نمی‌رود، بلکه هزینه‌ها و ریسک چنین حملاتی افزایش پیدا خواهد کرد. به گفته نیکولای سورکف، پژوهشگر ارشد موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین‌المللی در مسکو، کارایی سامانه‌های موشک زمین به هوای اس-300 کاملا به تعداد سکوها و میزان مهارت کاربرانش بستگی دارد، در برابر اینکه اسراییل حاضر باشد ریسک بیشتری بپذیرد یا اینکه راه‌های بسیار پرهزینه‌تری را انتخاب کند، به انتخاب تل‌آویو بستگی دارد.

به گفته این کارشناس امنیتی «اسراییل ممکن است برای دور زدن توانایی این سامانه‌ها از پهپادهای مسلح استفاده کند یا اینکه به جای جت‌های جنگنده تعداد زیادی موشک کروز به کار ببرد. به هر حال چند سال پیش که اولین ‌بار مساله انتقال سامانه اس-‌300 به سوریه مطرح شد، اسراییلی‌ها در گفت‌وگوهایی که با آنها داشتم چنین گزینه‌هایی را به عنوان راهکار جایگزین خود اعلام می‌کردند. با این حال قطعا چنین راهکارهایی برای آنها بسیار مشکل‌تر، پیچیده‌تر، ریسک‌آمیزتر و پرهزینه‌تر خواهد بود.»

تا پیش از این، پیشرفته‌ترین سامانه ضدهوایی مستقر در سوریه، سامانه موشکی اس200 بود که در دوران شوروی به دمشق تحویل داده ‌شده ‌بود. عملکرد این سامانه‌ها طی ماه‌های گذشته در برابر حملات هوایی گاه و بی‌گاه اسراییل به سوریه به اندازه کافی کارآمد نبود و فقط بخشی از موشک‌های شلیک شده توسط جنگنده‌های اسراییلی را رهگیری می‌کرد. با این حال با سامانه موشکی اس-300 احتمالا رهگیری همزمان چندین موشک و جت جنگنده در آسمان سوریه برای پدافند هوایی این کشور میسر می‌شود که می‌تواند در برابر حملات هوایی اسراییل بسیار نسبت به گذشته موثرتر باشد و خطر هدف قرار گرفتن جت‌های امریکایی تل‌آویو را بسیار بالا ببرد. سورکف در عین حال معتقد است: «قطعا مسکو و تل‌آویو خواستار به خطر انداختن بنیان رابطه‌شان نیستند و در شرایطی که مسکو خویشتن‌داری بیشتری می‌کند، تل‌آویو هم در آینده بسیار محتاط‌تر عمل خواهد کرد.»

**بستن آسمان سوریه روی اسراییل
فرانس کلینتسویچ، عضو ارشد کمیته دفاع و امنیت شورای فدراسیون روسیه (سنا) در گفت‌وگو با خبرگزاری ریانووستی اعلام کرد که این کشور می‌تواند اقداماتی برای ممانعت از وقوع مجدد حادثه پیش ‌آمده با نیروی هوایی اسراییل انجام دهد و روسیه امکانات لازم را دارد تا آسمان سوریه را به طور کامل به‌ روی هواپیماهای اسراییلی ببندد.

کلینتسویچ در پاسخ به این سوال که این فاجعه رخ‌ داده چه تغییری بر روابط روسیه و اسراییل خواهد داشت، گفت: «واضح است که تصمیم‌گیری درباره این مساله در صلاحیت رهبران کشور است و من فقط می‌توانم فرضیه خود را بیان کنم. به‌عقیده من با توجه به روابط حسنه بین مسکو و تل‌آویو در این باره تصمیم‌گیری خواهد شد. البته اقدامات شدیداللحن از جمله لغو برقراری رژیم بدون روادیدی بین دو کشور، بعید نیست. حال نمی‌خواهم از تصمیمات جدی‌تر در این رابطه صحبت کنم». این سناتور روس تاکید کرد: «البته مسلما اقدامات خاص در رابطه با اسراییل در نظر گرفته خواهد شد، برای مثال ما منابع لازم برای این را در اختیار داریم که آسمان سوریه را به طور کامل به ‌روی هواپیماهای اسراییلی ببندیم و این تنها یکی از گزینه‌های پیشِ‌روست».

منبع: روزنامه اعتماد؛ 1397،7،3
گروه اطلاع رسانی**2059**2002نمایش موجودیت‌ها