date_range چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۴۸:۰۰ ب.ظ

لندن به حکم حبس ابد شهروند انگلیسی در امارات واکنش نشان داد

لندن به حکم حبس ابد شهروند انگلیسی در امارات واکنش نشان داد
منبع خبر: ایرنا

لندن - ایرنا - «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای به حکم دادگاه امارات متحده عربی در رابطه با حبس ابد یک شهروند انگلیسی به جرم جاسوسی در این کشور انتقاد کرد و آن را عمیقا تکان‌دهنده و ناامیدکننده خواند.

به گزارش ایرنا، هانت افزود که در سفر اخیرش به امارات درباره پرونده «متیو هجز» با مقام‌های بلندپایه این کشور گفت‌وگو کرده است.
او گفت، انتظار شنیدن چنین حکمی را از سوی دادگاه یک کشور دوست و شریک انگلیس نداشته و این مساله مغایر تضمین‌هایی است که به او در این رابطه داده ‌شده بود.
'متیو هجز' 31 ساله دانشجوی دکترای دانشگاه دورهام انگلیس در تاریخ 5 «می» در فرودگاه بین‌المللی دوبی بازداشت شد. او مشغول تحقیقات درباره سیاست‌های خارجی امارات و امنیت داخلی این کشور پس از قیام‌های مردمی در برخی کشورهای عربی بوده است.
گزارش‌ها حاکی است که او پس ‌از آن بازداشت شد که یک تبعه امارات به مقام‌های این کشور گزارش داد او سؤالات حساسی را در وزارتخانه‌های این کشور پرسیده و در تلاش بوده تا به اطلاعات طبقه‌بندی‌شده دست پیدا کند.
رسانه‌های اماراتی می‌گویند هجز به اتهام‌های وارد شده علیه خود، اعتراف کرده است. با این‌حال گزارش‌های دیگر حاکی است که او در بازداشت ناچار به امضای اعترافاتی شده که به زبان عربی نوشته ‌شده بود و او به زبان عربی مسلط نیست.
همچنین گفته می‌شود که زندانبانان به او داروهای روان‌گردان مانند زاناکس و ریتالین داده‌اند.
پس از گذشت 6ماه سرانجام دادگاه امارات امروز هجز را به جرم جاسوسی به حبس ابد محکوم کرد.
اروپام ** هـ ن **شبس**1613نمایش موجودیت‌ها